1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Nöbet Ücreti Verilerek Gündemden Çıkarılmalı
Nöbet Ücreti Verilerek Gündemden Çıkarılmalı

Nöbet Ücreti Verilerek Gündemden Çıkarılmalı

Toplu sözleşme masasında eğitim Hizmet Kolu sorunlarının tartışıldığı oturumda en fazla tartışılan konu Nöbet ücreti oldu. Yetkili Sendikanın Masaya taşıdığı sorunun tartışıldığı oturumda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Bu sorun çözülerek gü

A+A-

Sami Aydoğan / memurpostasi.com 

NÖBET ÜCRETİ VERİLEREK GÜNDEM OLMAKTAN ÇIKARILMALI

Toplu sözleşme masasında eğitim Hizmet Kolu sorunlarının tartışıldığı oturumda en fazla tartışılan konu Nöbet ücreti oldu.  Yetkili Sendikanın Masaya taşıdığı sorunun tartışıldığı oturumda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Bu sorun çözülerek gündemimizden çıkarılmalı” dedi.

Eğitim-Hizmet Kolunda Yetkili olan Sendika Eğitim-Bir-Sen’in toplu sözleşme masasına taşıdığı teklif, öğretmenleri umutlandırdı. Yaptığı sunumda nöbet hizmetini yerine getiren öğretmenlerin ücret mağduriyeti ve nöbet hizmetinin önemine ilişkin bilgiler veren Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan vekili Latif Selvi, öğretmenin ders saatleri dışında fiilen ve ekstra bir iş olarak yaptıkları nöbet tutan öğretmenlere ücret ödenmemesinin eğitim kurumlarında güvenlik sorununa neden olduğunu söyledi.

Kamu Görevlileri Sendikaları Heyetine de başkanlık eden Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’da nöbetin sadece ekonomik maliyetine odaklanılmasının doğru olmadığına işaret etti.  Kurum İdari Kurulunda da gündeme getirdiklerini ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin deücret verilmesinden yana olduklarını söyleyen YalçınNöbetçöğretmen ders başlamadan yarım saat önce okuluna gelmek ve ders bittikten yarım saat sonra okulundan ayrılmak zorundadır. Arkadaşlarımız, teneffüs ve öğle arası da dahil olmak üzere çoğu zaman dersi olmayan günlerde nöbet tutmak zorundalar. Ayrıca boş derslerin doldurulması gibi görevler de yüklenen öğretmenlerimizin okulları eğitim öğretime hazırlamak gibi bir sorumlulukları var. Böyle büyük bir sorumluluğun angarya olarak yaptırılması doğru da değildir. Yasal da değildir. İfadelerini kullandı.

Toplu sözleşme masasına taşınan teklif ile öğretmenlerin fiilen yaptıkları ve önemli hukuki sorumluluk yükleyen bu göreve ücret verilmesi kararının bu masadan çıkarılmasını beklediklerini söyleyen Yalçın, “Allah muhafaza sorunun çözülmemesinden kaynaklanan nedenlerle bir çocuğumuzun başına gelebilecek olumsuz bir durumun getireceği toplumsal maliyet ekonomik maliyetle mukayese edilmeyecek düzeydedir.  Biz sorunun krize dönüşmeden, okullarda kaos ortamı oluşmadan çözülmesi için bu hakkın bu masada verilmesi gerekir. ifadelerini kullandı.

EĞİTİM-BİR-SEN’İN TEKLİFİ ŞÖYLE:

Nöbet tutulan eğitim kurumlarında görevli müdür ve müdür başyardımcıları ile ilgili

mevzuatına göre nöbet görevi verilen ve bu görevi fiilen yerine getiren müdür yardımcısı

ve öğretmenlere nöbet tuttukları her gün için 6 saat ek ders ücreti ödenir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.