Öğretmenler Dikkat! Norm Kadro Güncelleme İşlemleri Başladı!

NORM KADRO GÜNCELLEME İŞLEMLERİ

     Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, Norm kadroların güncellenmesine ilişkin iş ve işlemler için "Norm Kadro Güncelleme İşlemleri" konulu yazıyı İl Milli Eğitim Müdürlüklerine göndererek , 21 Ekim 2020-24 Ekim 2020 tarihleri arasında eğitim kurumlarının norm kadrolarının güncellenmesini istemiştir.

    Pandemi sürecinde ortaya çıkan uzaktan eğitim ve devamında başlayan yüz yüze eğitim süreçleri okullarda farklı durumlar ortaya çıkarmıştır. Bazı okullar uzaktan eğitimde sınıfları birleştirerek eğitim gerçekleştirirken, bazıları tüm sınıflarda ayrı ayrı uzaktan eğitim yapmaktadır. Yüz yüze eğitime geçilen kademelerde sınıf mevcutlarına göre sınıflar bölünerek eğitim yapılmaktadır. Sınıfların bölünmesi sonucunda öğretmenlerin ders yüklerinde artışlar meydana gelmiştir. Bazı okullar bu artan ders yükünü kendi kadrolu öğretmenleriyle  karşılayamadığı için ücretli öğretmen talep etmektedir. Yine 60 yaş üzeri, kronik rahatsızlığı bulunan ve hamilelik nedeniyle idari izinli olan öğretmenlerin yerlerine de ücretli öğretmen görevlendirilmesi yapılmaktadır.

     Yüz yüze eğitimin 5-6-7 ve lise 9-10-11. sınıflarda da yapılıp yapılmayacağının belirsizliği de ortadadır. Bu sınıfların da okula getirilmesi ve sınıfların bölünmesi durumunda yeni öğretmen ihtiyacı ortaya çıkacaktır. 

     Norm kadrolar konusunda belirleyici unsurlardan biri de okul öncesi kurumlara öğrenci kayıtlarıdır. Velilerin endişelerinden dolayı bu yıl okul öncesi kayıtlarında bir azalma söz konusudur.  Bu da okul öncesi normlarının düşmesi anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra geçen yıl ortaokul sekizinci sınıflardan mezun edilen öğrenci ve şube sayısının fazla olması bu yıl ortaokullarda şube sayısının azalmasına neden olmuş ve ortaokullarda norm fazlası sorunu oluşmuştur.

    Bütün bu faktörler birlikte değerlendirildiğinde bu yıl yapılacak norm güncellemesinin önümüzdeki yıl tersine dönme durumu vardır. Bu yıl norm fazlası olan kurumlarda önümüzdeki yıl norm açığı ortaya çıkacaktır. Bu nedenle bu yıla özel olmak üzere bu güncellemenin yapılmaması düşünülebilir.

                                                                                                             19/10/2020

Ahmet KUCUR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.