Obama’dan Sonra…

Göreve geldiğinde farklı beklentiler ortaya çıktı dünya barışına dair.

Gerek zenci/melez oluşu gerek ismine bakıldığında kökeninin Müslüman oluşuna dair yapılan yorumlar Amerika ve Dünya siyaseti açısından büyük değişimin yaşanacağına dair umutların yeşermesine neden oldu.

Daha önceki başkanlardan farklı bir yönü daha genç yaşta göreve gelmesiydi.

Oysa kendisinden görevi devralan Trump İkinci Dünya Savaşı’ndan sadece bir yıl sonra, 1946’da dünyaya geldi ve bugün 71 yaşında.

1961 yılında dünyaya gelen Obama, 20 Ocak’ta görevi halefi Trump’a devrederken 56 yaşındaydı. Keşke birkaç dönem daha kalsaydı(!) diyesi geliyor insanın.

Obama göreve geldiğinde ABD askerini savaşa sokmayacağını söylediğini herkes hatırlar.

Öyle ya gencecik Amerikan çocukları ülkelerinden binlerce kilometre uzakta başkalarına ait topraklarda, başkalarına ait yer altı kaynakları için neden ölsündü?

Gerçekten yıllar içinde dediğini yaptı başkan, askerini savaştan çekti.

Son yıllarda birçok sömürücü, kan emici, emperyal ülkenin yaptığı gibi Amerika da artık konvansiyonel savaşlardan çekildi.

Irak’a, Afganistan’a, Suriye’ye ayar mı verilecek, demokrasi mi gelecek, terörle mücadele mi edilecek?

Kolayı var; kendi kurduğu terör örgütlerini kullanarak, mezhep farklılıkları ve etnisite unsurları üzerinden sözde çatışmalar çıkarılacak.

Bir gün şii, bir gün sünni camisinde patlama olacak.

Bir gün Kürtlerin, bir gün Türkmenlerin, bir gün Arapların çoğunlukta olduğu pazar yerlerinde patlamalar yaşanacak.

Canı yanan ah çekerken, can yakan oh diyecek.

Müslümanlar birbirini öldürdükçe ağıtlar Türkçe, Kürtçe ve Arapça; zafer çığlıkları ise İbranice, İngilizce, Almanca vb. olacak.

Kardeş kardeşe, Müslüman Müslümana galip gelmek için daha daha çok silah satın alacak, silahı yine ABD ve ortakları satacak.

Diğer taraftan henüz kazma vurulmamış bakir topraklar üzerinde yeni yeni petrol kuyuları açılarak milyonlarca dolar gelir elde edilecek.

Kendi ülkesinde on yıllarca yetecek yer altı kaynağı dururken bir damla petrol için binlerce insanın kanını emecek.

Terör örgütleriyle sözde mücadele etmek adına hava saldırıları yapacak ve bu esnada farklı terör örgütlerine alan açacak ya da silah indirecek.

Zamanında yanlışlıkla(!) PKK’ya silah indirdiği gibi.

Ortadoğu’yu kasıp kavuran DAEŞ-DEAŞ-IŞİD’le mücadeleye destek vermek üzere Fırat Kalkanı Hareketı’nı başlatan Türkiye’nin tutumundan bir müttefik olarak rahatsız olacak.

Türkiye’nin on yıllardır gencecik insanlarını şehit edip ekonomik kaynaklarını yok eden, geleceğini karartan, her nedense hep Ortadoğu’dan gelen terörü kaynağında yok etmeye yönelik her türlü hamlesinden rahatsız olacak.

Hasılı kelam Amerika Amerika’dır ve izlediği dış politika kimin başkan olduğuna göre değişmeyecektir.

Türkiye için aslolan şahsiyetli, tutarlı ve dik duruşlu bir politika izlemektir.

Bugün dünyada var olan neredeyse bütün devletlerden daha kadim bir devlet geleneğine sahip Türkiye’yi yönetenlerin dünyaya öğreteceği çok şey var. Daha seçilir seçilmez Meksika sınırına duvar örmeye başlayan Trump’ın da..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.