1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğretmen Atama Yönetmeliği Değerlendirmesi
Öğretmen Atama Yönetmeliği Değerlendirmesi

Öğretmen Atama Yönetmeliği Değerlendirmesi

Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde yapılan değişiklikler hakkında değerlendirme

A+A-

17/04/2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 04/07/2015 tarihli ve 29406 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

 

Yönetmelik değişikliğine genel olarak bakıldığında öğretmenlerin adaylık sürecine ilişkin uygulamadan alınan geri bildirimlerin dikkate alındığı gözlenmekle birlikte, diğer önemli bir değişiklik öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süreleri konusunda yapılmıştır.
 

Buna göre Yönetmeliğin,
 

1- 18’nci maddesinde yapılan değişiklikle, eğitim kurumu müdürünün performans değerlendirme sürecindeki birinci, ikinci ve üçüncü değerlendirmeler ile nihai değerlendirmeye dair iş yükü ve evrak akışının hafifletilmesi amaçlanmıştır.
 

2- 19’uncu maddesinde yapılan değişiklikle, aday öğretmenlere uygulanacak sınavın, ihtiyaç duyulması halinde coğrafi şartlar göz önünde bulundurularak birden fazla il için bir veya birden fazla merkezde gerçekleştirilebileceği yönünde düzenleme yapılmıştır.
 

3- 23’üncü maddesinde yapılan değişikle, sözlü sınavın Bakanlık merkezinde yapılması durumunda oluşturulacak sözlü sınav komisyonuna ihtiyaç duyulması halinde komisyon üyelerinin birinin yerine bir öğretim üyesinin görevlendirilebileceği ve birden fazla komisyon kurulmasına ihtiyaç duyulması durumunda; Millî Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında farklı birimlerden daire başkanı, şube müdürü, millî eğitim uzmanı veya şahsa bağlı eğitim uzmanından” oluşacak komisyonların kurulmasına imkân sağlayan düzenleme yapılmıştır.
 

Ayrıca, sözlü sınavın illerde yapılması durumunda oluşturulacak komisyona il millî eğitim müdürlüğünden görevlendirilecek şube müdürünün yerine şahsa bağlı eğitim uzmanının da görevlendirilebileceği ve illerdeki bu komisyonun il millî eğitim müdürünün teklifi Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün onayı ile yapılabileceği yönünde bir düzenleme yapılmıştır.
 

4- 48’inci maddesinde yapılan değişiklikle, öğretmenlerin aynı eğitim kurumundaki 8 yıllık çalışma süresi 12 yıl olarak değiştirilmiştir. Bu durumda aynı eğitim kurumunda yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla 12 yıl görev yapmış öğretmenlerin, coğrafi durum ve ulaşım şartları göz önünde bulundurularak valiliklerce belirlenen ilçe gruplarında alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarına tercihleri doğrultusunda hizmet puanı üstünlüğüne göre görev yerlerinin değiştirilmesi işlemi gerçekleştirilecektir.
 

5- Geçici 3’üncü maddesinde yapılan değişiklikle, Yönetmeliğin 48’inci maddesinde yapılan değişikliğe paralel olarak uygulamanın, aynı eğitim kurumunda; 2014-2015(Bu yıl) öğretim yılında 15 yıl, 2015-2016 öğretim yılında 14 yıl, 2016-2017 öğretim yılında 13 yıl, görev yapan öğretmenler hakkında yapılması düzenlemesi yapılmıştır.


Yönetmeliği Görüntülemek İçin Tıklayınız

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.