Öğretmen yer değiştirme sistemi yükü kaldıramıyor

2016–2017 Eğitim öğretim yılı başladı. Okullar eksiklerini tamamlama yolunda yoğun bir çalışma yürütmekte. Yeni açılan okullar kadrolarını oluşturma telaşında. İhraç edilen öğretmenler mevcut durumu anlamaya ve kabullenmeye çalışmakta. Boşalan kadrolara nasıl atama yapılacağı herkesin heyecanla beklediği bir süreç.

28 binin üzerinde öğretmen görevden ihraç edildi. Kayseri'den 863 kişi görevden ihraç edildi.  Bu öğretmenlerin yerinin doldurulması gerekmektedir. İl içi ve il dışı yer değiştirmelerinde açık olan kadroların tayin isteyecek öğretmenlere açılmaması bir sorun alanı olarak karşımızda durmaktadır. FETÖ' nün okullarına el konulmasından sonra bu okullar Milli Eğitim Bakanlığına devredildi ve bu okullar yeni açılan okullar gibi sıfırdan kadro oluşturmak durumunda kaldı.

okullar açılıyor

Yer değişikliği bekleyen öğretmenler bu kurumların kendileri için açılmasını bekliyor ve sadece özür grubun atamalarına açılmasının haksızlık olduğunu düşünüyor. Hem şehirlerin taşra bölgelerinde hem de Türkiye'nin muhtelif yerlerinde görev yapan öğretmenler özür grubundan tayin isteyemedikleri için bir türlü merkezlere gelemiyorlar.  Fakat göreve yeni başlayan ve özür grubundan tayin isteme şansını yakalayan öğretmenler 15-20 puanla ilçe merkezlerine oradan da il merkezlerine kolayca gelebilmektedirler.

Bu durum vicdanları yaralamaktadır. Elbette parçalanmış ailelerin birleştirilmesi önemlidir. Fakat eşi çalışmayan öğretmenlerin de mahrumiyet bölgelerinde çakılı kalmaları vicdani değildir. Bu insanların da çocukları var, onların çocuklarının da eğitim durumu var, bu insanların da yaşam standartları yüksek yerleşim yerlerinde yaşama hakkı var.

Devlet memurluğunu talep eden herkesin belli bir silsileyle zorunlu hizmet bölgelerinde çalışmaları gerekmektedir. Eşlerin farklı yerlerde olacağı atama tercihleri yapılırken biliniyor olmalı. Önce bir devlet memuru olalım, nere çıkarsa çıksın, sonra özür durumundan istediğim yere gelirim, anlayışı makul ve adil bir anlayış değildir. Kayseri'de merkez ilçeler arasında, Melikgazi'den Kocasinan'a, Maltepe’den Kartal’a, Çankaya’dan Yenimahalle’ye özür durumundan tayin istenmektedir. Fakat Anadolu’da merkeze çok uzak mahrumiyet bölgelerinden merkezlere gelemeyen öğretmenler bu durumun haklı bir uygulama olmadığını düşünmektedir. Eğitim çalışanlarının yer değiştirme süreçleri sürekli sıkıntılı ve stresli süreçler olarak gündeme gelmektedir.

atanamayan-ogretmenler.jpeg

Öğretmenlerin ülkenin rahmet ve külfetini adil bir şekilde paylaşacakları ve gönül huzuru içerisinde herkesin sırasını bekleyeceği bir sistem tesisi edilmelidir. İstisnalar uygulamanın ana gövdesini oluşturmamalıdır. Devlet memurluğunu tercih eden tüm çalışanların muhtemel zorlukları biliyor ve bu zorluklara razı olmaları gerektiğini bilmeleri gerekmektedir.

İl içi tayinlerinde norm durumu müsait olan okulların tamamı tercihlere açılmalıdır. Özür grubu tayinler sistemin kilitlenmesine sebep olacak boyutlara ulaşmamalıdır. Depo tayinlerle il emrine verilen ve görevlendirilecek okul bulunamayan öğretmenlerini durumu tam bir kaynak israfıdır. Merkeze gelen öğretmenler aynı ilin ilçelerine gitmemek için türlü mazeretler oluşturmaktadırlar. Köylerden kentlere göçü engellemenin bir yolu da taşrada insanların eğitim, sağlık ve sosyal yaşamlarını devam ettirecek imkanları vermekten geçmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığının yeni alacağı öğretmenleri sözleşmeli pozisyonda alması belki yer değiştirmelerde yaşanan bu gibi farklı kanaatleri ortadan kaldıracaktır. Yeni sisteme göre öğretmenler sözleşmeli statüde alınacak ve dört yıl boyunca özür grubu dahil hiçbir yere tayin isteyemeyecek. Kadroya geçmek isteyen öğretmenler iki yıl daha atandıkları bölgede kalmak şartıyla kadroya alınacak. Belik bu uygulama öğretmen verimliliğini artırır ve zorunlu hizmet bölgelerinde oluşan eğitimci açığını giderir.

Şehirlerin öğretmen açığı ve görevlendirme problemleri daha farklı boyuttadır. Özellikle ilçelerde çalışan öğretmenler bir şekilde yolunu bulup geçici görevlendirmeyle şehir merkezlerine gelmektedir. Bu durum ilçe milli eğitim müdürlerinin işini çok zorlaştırmaktadır. Bir yanda şehir merkezlerinde norm fazlası öğretmenler bulunurken bir yanda ilçelerde ve köylerde öğretmen bulunamamaktadır. İlçelerdeki eğitim kalitesi düşünce de o bölgelerde yaşayan anne babalar çocuklarıyla birlikte şehir merkezlerine göçmektedirler.

Tüm bu sorunların çözüme kavuşması için Milli Eğitim Bakanlığından beklenen il içi ve il dışı yer değiştirmeleri tüm okulları atama takviminde açık göstererek öğretmen ihtiyacının karşılanmasıdır. Daha sonra boşalan kadrolara sözleşmeli öğretmen takviyesi yapmasıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.