Öğretmenler 24 Kasım’da Müjdeli Haberler Bekliyor  

Eğitimin ve eğitimcinin gündeminden düşmeyen konular bulunmaktadır. Bir yandan da eğitimcilerin süreç içerisinde karşılaştıkları zorluklardan kaynaklanan talepler ortaya çıkmaktadır. Öğretmenlerle istişare toplantılarından ortaya çıkan taleplerin yapıcı bir üslupla doğru zamanda doğru kanallar vasıtasıyla kamuoyuna taşımakta fayda vardır.

Uzman öğretmenlik, Milli Eğitim Bakanlığının on yıldır çözemediği ve eğitim çalışanlarının gündeminden düşmeyen bir konudur. "Bir Hüseyin Çelik projesi" olan kariyer basamakları uygulaması, üzeri küllenmiş gibi görünse de her toplantının değişmeyen şikayetleri arasında bulunmaktadır. Bu konu artık bekleme süresini doldurmuştur, zihinlerde ve gönüllerde gerginlik oluşturmaya başlamıştır. Öğretmenler arasında çalışma barışını da katkı sağlamamaktadır. Mesela 24 Kasım Öğretmenler Gününde bu konuda bir müjde verilebilir.

151120151556132460122.jpg

Yüzün üzerinde İşyeri temsilcilerinin katıldığı istişare toplantısında her temsilcinin tek tek söz alarak dile getirdiği konulardan birisi de rotasyon konusudur. Öğretmenlerin çoğu il içinde yapılacak bir rotasyon uygulamasına sıcak bakmaktadır. Bir kişi sürekli aynı mekanda aynı personel kadrosu içerinde bulunarak verimliliğinden farkında olmadan bazı değerleri kaybetmektedir. Yarış, tebdili mekan, farklıklar her zaman üretime katkılar sağlamıştır.

Rotasyon olmalı; fakat istisnaları olmayan bir rotasyon uygulaması olmalıdır. İyi düşünülerek uygulamaya geçirilen ve vicdanları ve adalet duygusunu yaralamayan bir rotasyonun eğitim çalışanları içerisinde ciddi karşılığı vardır.

Öğretmenlerin ve diğer kamu çalışanlarının bir diğer önemli beklentisi ek göstergenin 3600 olmasıdır. İnsanlar emeklilik dönemlerindeki hayat standartlarını düşünmektedir. Çalışırken alınan maaşla belli bir yaşam tarzı oluşturan eğitim çalışanları, emekli olduktan sonra kısmen bu standardın devam etmesini beklemektedir. Şu anda öğretmenler aldıkları ücretler noktasında belki de tarihinin en iyi konumundadırlar. Budan dolayı yetkililer, çalışanların çoğu tarafından takdir edilmektedir.

22277563.jpg

Maaşın yanında alınan ek ders ücretleri ve özellikle sınav ücretlerindeki iyileşmeler, destek kurslarının ücretlerindeki iyileşmeler çalışanları fazlasıyla memnun etmektedir. Fakat emekli olmak isteyen bir eğitim çalışanı toplamda aldığı ücretlerin neredeyse yarısını alacağını bilmektedir. Bu durum atmış dört yaşında okula bastonla giden öğretmenlerin sayısını artırmaktadır. Ya zorunlu emeklilik yaşı belirlenmeli ya da emeklilik şartları iyileştirmelerle cazip hale getirilmelidir.

Bir dokununca bin ah işitirsin derler ya, işte istişare toplantıları tam da bu durumun yaşandığı yerler olmaktadır. Öğretmenlerin ek ders farklılıkları, sınıf öğretmenlerinin maaş karşılıklarının branş öğretmenlerine göre fazla olması, idarecilerin ve öğretmenlerin nöbet ücretleri arasındaki farklılıklar, meslek liseleri ile normal liselerde çalışan öğretmenlerin aldıkları ek ders farlılıkları gibi şikayet ve talepler uzayıp gitmektedir.

Burada beklenen ek ders yönetmeliğinin tümden gözden geçirilmesi  günün ihtiyaçlarına ve taleplerin haklılığına göre yeniden yazılmasıdır. Bakanlık bürokratları elbette konuya hakimdir, fakat sahada olan meslek örgütleriyle ve konunun muhataplarıyla ön çalıştaylar düzenlemelidir. Yeni sıkıntıların ortaya çıkması böylece önlenmelidir.

"Öğretmenler Günü" yaklaşmakta ve öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığının ve Ülkemizin yöneticilerinden güzel haberler beklemektedirler. Bir de öğretmenlerin imaj probleminin çözümüne yönelik çalışmalar da beklentiler arasındadır. Bir milyona yaklaşan çalışanıyla Milli Eğitim Bakanlığı gerçekten büyük bir bakanlıktır. Yer değiştirme sisteminden ek ders sistemine, performans sisteminden müfredat uygulamalarına kadar hemen her konuda etkili adımlar 24 Kasım Öğretmenler Gününde eğitim çalışanlarını mutlu edecektir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.