Öğretmenler Okul Müdürü Olmak İstemedi! Peki Neden?

Okul Müdürlüğünün Talep Görmemesini Nasıl Yorumlamalı

Milli Eğitim Bakanlığı 14 Mart 2004 tarih ve 28941 sayılı  Resmi Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Temel Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 22. maddesi ile okullardaki eğitim yöneticilerinin seçimi ve  istihdamına  dair yeni bir paradigmaya gitti. Kanunun 22. maddesinin ilgili fıkrası şu şekildedir. " (8) Okul ve Kurum Müdürleri, İl Millî Eğitim Müdürünün teklifi üzerine, Müdür Başyardımcısı ve Yardımcıları ise Okul veya Kurum Müdürünün inhası ve İl Millî Eğitim Müdürünün teklifi üzerine Vali tarafından dört yıllığına görevlendirilir. Bu görevlendirmelerin süre tamamlanmadan sonlandırılması, süresi dolanların yeniden görevlendirilmesi ile bu fıkranın uygulanmasına ilişkin diğer usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir. Bu fıkra kapsamındaki görevlendirmeler özlük hakları, atama ve terfi yönünden kazanılmış hak doğurmaz" 

Bu Kanun hükümlerine yaslanılarak 6 Ekim 2015 tarih ve 29494 sayılı Resmi Gazete'de Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine dair Yönetmelik yayımlandı. Bu yönetmeliğin 31. maddesinin (a) bendinde eğitim kurumu yöneticiliğinin 4 yıllığına yapıldığı belirtildi.  27 Ocak 2016 tarih ve 29606  sayılı Resmi Gazete'de Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik yayımlandı.  Bu değişiklikle dört yıllığına görevlendirilen okul müdürünün ikinci dört yıl için kendi okulunu tekrar tercih etmesi halinde ilave 8 puan verileceği belirtilmiş, mevcut müdürlere küçük de olsa bir ayrıcalık tanınmıştır. Aynı değişikliğin 2. maddesinde müdür yardımcıları ve başyardımcılarına da ikinci 4 için sınavsız görevlendirme olanağı tanınmıştır. Elbette bu değişiklik bir öngörünün ve talebin karşılığıdır.

Bütün bu mevzuat değişikliği okullardaki eğitim yöneticiliğine dair bir paradigma değişikliğinin yansımalarıdır. Artık okullardaki eğitim yöneticiliği sürekli ve kazanılmış bir çalışma alanı olmaktan çıkmakta "meslekte esas öğretmenliktir" anlayışını perçinlemektedir. Bu düşünceler uzun yıllar aynı okulda yöneticilik yapan veya mesleğinin büyük bir bölümünü yöneticilikte geçiren idarecilerin verimli olamadığı ön kabulünden merkezlenmektedir. Her öğretmene eğitim yöneticiliği fırsatının verildiği hüsnüniyeti bu paradigmanın omurgasını oluşturmaktadır.

Bütün bu mevzuat düzenlemeleri doğrultusunda Bakanlığımız İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Eğitim Yöneticiliği Görevlendirme Kılavuzunu ve akabinde takvimini yayımlamıştır. Pek çok ilde boş bulunan okul müdürlüğü sayısının 3 katı adaya ulaşılamadığı için 2-3Mayıs tarihlerinde başvuru ekranı tekrar açılmış ve 27 Ocak 2016 tarihinde yönetmelikte yapılan değişikliğe yaslanılarak aranan çalışma süreleri birer yıl azaltılmıştır. Belki de Bakanlığımız tarihinde ilk defa okul müdürü olmak isteyen yeteri kadar aday bulunamamıştır.

Geçmiş yıllarda öğretmenlerin birbirleri ile yarıştıkları ve sınavla seçmelerin yapıldığı okul müdürlüğü için neden istenilen kadar aday başvuru yapmamıştır? Bunu eğitim dünyamız adına nasıl okumalıyız? Artık öğretmenler için okul müdürlüğü cazibesini kaybetmiştir. Zira 4 yıllığına yapılan görevlendirme neticesinde okul müdürü,  hem görev bitiminde norm kadro fazlası olma sıkıntısını yaşayacak hem de öğretmenlik branşında gerileme problemiyle yüzleşmek zorunda kalacaktır. Eğitim yöneticiliği "Teknik Bilgi" bakımından artık çok daha derinleşmiş bir bilgi birikimi istemektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği, Sigorta iş ve işlemleri, elektronik ortamda yürütülen iş ve işlemleri öğrenmek hayli bir zaman ve emek istemektedir. Pek çok okul müdürünün bu tarz işlerle yaşadığı sıkıntılar ortadadır. Günümüz okul işletmesinde öğretmenlik ile eğitim yöneticili birbirinden haylisiyle farklı işlerdir. İyi bir öğretmenin iyi bir eğitim yöneticisi olması birkaç yılı kapsayan uzun ve zahmetli bir süreçtir.

Bakanlığımızın eğitim yöneticiliğini 4 yıllığına görevlendirme olarak yapması insan kaynağının israfı neticesine doğru evirilmektedir. Zira 4 yılda çeşitli seminerle donattığı para ve zaman yatırımı yaptığı eğitim yöneticisinin 4 yıl sonra tekrar farklı bir çalışma alanı olan öğretmenliğe dönmesi yapılan bütün yatırımların boşa gitmesi demektir. Eğitim yöneticiliğinin daha çok sahada ve uygulama esnasında öğrenildiği düşünüldüğünde öğrenciler üzerinde deneme yanılma yoluyla öğrenilen yöneticilik deneyimlerinin maliyeti çok büyüktür. Bu süreç devam ettiğinde Bakanlığımız birkaç yıla okullara eğitim yöneticisi bulmakta güçlük çekeceği ortadadır.  Gelinen netice şimdiden iyi okunmalı, okullardaki eğitim yöneticiliğinin seçimi ve istihdamı etkililik ve verimlilik ilkesiyle yeniden kanunla düzenlenmelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum