OKUL KURSLARINDA BAŞARILI OLUNDU MU?

OKUL KURSLARI BAŞARILI OLDU MU?

Bir kırılmanın sonucu olarak ortaya çıkan neticedir okul kurslar. Dershaneler, sistem içerisinde faaliyet gösterirken de vardı esasında yetiştirme kursları. Halk eğitim merkezlerinde meslek kursları, kısmen de akademik kurslar devam etmekteydi. Fakat bu kurslara kursiyerler, bir tercih neticesinde kayıt yaptırıyorlar ve özellikle de okul kurslarına belli bir ücret ödemek suretiyle dahil olabiliyorlardı. Okul kursları ikinci yılını da yarıladı. Okullarda ikinci dönem için ders tanımlamaları başladı ve öğretmen ve öğrencilerin başvuruları başlayacak yakında.

Geçen bir buçuk yılın çok ciddi değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu değerlendirmeyi elbette kursların planlamasını yapan görevliler yapacaktır. Aynı değerlendirmeleri kurslarda görev alan öğretmenler, kursa devam eden öğrenciler ve veliler de yapmalıdır. Söz konusu olan gençlerimizdir, çocuklarımızdır ve devletin disiplini ve gücünün ispat edilmesidir.

 Yöneticiler elbette sorgulaması; kursun, dershanelerin yerini doldurup dolduramadığı konusu ve sınavlarda hedeflenen başarının elde edilip edilemeyeceği husus olacaktır. İnsanlar bu kurslardan hedefledikleri başarıyı elde edemezlerse kaybedilecek olan sadece öğrenciler değil, devletin itibarı ve Milli Eğitim camiasının itibarıdır.

Veliler ve öğrenciler esasında bir çıkmazın içerisinde kalacaklardır başarı elde edilemezse. Resmi olarak gidebileceği bir kurs bulunmamaktadır. Bu durumda öğrenciler, istemese de merdiven altı kurumlara gidecek ya da özel ders alma durumunda kalabileceklerdir. Bu da velilere ve öğrencilere daha fazla külfet anlamına gelecektir.

Gelelim öğretmenlerin kurs değerlendirmelerine. Dershaneler sistem içerisinde faaliyet yaparken şu tartışma sürekli yapılırdı. Dershane öğretmenleri daha başarılı, Milli eğitim öğretmenleri daha az başarılı. Bu tartışma haksız bir tartışma değildir. Dershanelerde çalışan öğretmenler daha tecrübesiz, daha kıdemsiz öğretmenlerden oluşmaktaydı genellikle. Milli Eğitim öğretmenleri daha kıdemli, daha tecrübeli, daha fazla maddi imkâna sahipti ve hala da öyle olduğunu düşünmekteyiz.

Hal böyle iken neden dershane öğretmenleri daha başarılı algısı oluşmaktadır. Olayın özünde özel sektör mantığı ve performans ölçütü yatmaktadır. Öğretmenlerde önemli olan tecrübe ve bilgidir fakat ilgi ve özveri olmayınca bilgi tek başına yetmiyor çoğu zaman. İşte belki de okul kurslarının başarılı olup olmamasında da ilgi ve özveri belirleyici olacaktır. Artık nesil sert mizaçlı, soğuk yüzlü, otoriter anlayışta olan insanları sevmemekte ve kendisiyle iyi iletişim kurabilen, bilgi kadar ilgiye de önem veren ve otoriter değil paylaşımcı ve işbirliğine açık insanları tercih etmektedir.

Okullarda aralık ayı itibarı ile kursların çoğu özellikle de ara sınıfların devam ettiği kurslarda devam problemi yaşanmaktadır. Kurslar bazen bir iki kişi devam etmektedir. Kursa devam etmeyen öğrenciye uygulayacağınız bir yaptırım bulunmamaktadır. Veli ve öğrencilerin bazılarında  “kursa boş vakitlerde gidilir.” anlayışı hâkimdir maalesef. Bu durum okul kurslarının önündeki en büyük handikaptır. Kursların ücretsiz olması da öğrenci ve velilerin olaya bakışındaki ciddiyette etkili olmaktadır.

Kıymetli okuyucularım,  elbette okul kurslarında çok önemli kazanımlar da elde edilmektedir. Fakat bu kazanımların okul kurslarının her sınıf seviyesine yaygınlaştırılması önem arz etmektedir. Mevcut haliyle bu kursların bir imaj ve marka olma problemi vardır. “İmaj her şeydir.” sözüne katılmamak elde değil asrımızda. Hem planlama, hem uygulama, hem de marka oluşturma anlamında konunun tarafları çok kafa yormalıdır. Planlamada devlet ciddiyeti uygulamada özel sektör anlayışı ile konu vakit kaybedilmeden masaya yatırılmalı ve kuvvetli ve zayıf yönler üzerinde AR-GE  çalışmaları yapılmalıdır. Vesselam

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.