İbrahim Hakkı CELİS

İbrahim Hakkı CELİS

Okul Müdürlerinin Performans Değerlendirme İle İmtihanı

Okul Müdürlerinin Performans Değerlendirme İle İmtihanı

Milli Eğitim Bakanlığı 17 Nisan 2015 tarihli resmi Gazete’de yayımladığı Öğretmen Atama Ve Yer değiştirme Yönetmeliğinin Onuncu Bölüm’ün 54. Maddesi gereği her öğretmen sene sonunda görev yaptığı kurumun müdürü tarafından performans değerlendirmesine tabi tutulacaktır. Madde hükmü şöyledir:

“Değerlendirme ölçütleri

MADDE 54 – (1) Bu Yönetmelik kapsamında, Bakanlığa bağlı her derece ve türden eğitim kurumunda görev yapan ve adaylık sürecini tamamlamış olan öğretmenlerin başarı, verimlilik ve gayretlerini ölçmek üzere her ders yılı sonunda, görev yaptığı eğitim kurumunun müdürü tarafından değerlendirmesi yapılır.

(2) Değerlendirme ölçütleri olarak Ek-3’te yer alan Form esas alınır. Değerlendirmeler ders yılı bitiminden itibaren bir ay içinde, MEBBİS üzerinde oluşturulacak modül üzerinden gerçekleştirilir.

(3) Bu madde kapsamındaki değerlendirmelerin Bakanlıkça duyurulacak usul ve esaslar çerçevesinde, zamanında, nesnel ve tarafsız şekilde yürütülmesinden ilgili il millî eğitim müdürü sorumludur.

(4) Bu değerlendirmeler öğretmenlere başarı belgesi verilmesinde dikkate alınır.”

 

Yönetmelik yayımlanalı her ne kadar bir yılın üstünde zaman geçse de okul müdürleri bu yönetmeliğin ilgili değerlendirme hükmünü ilk defa gerçekleştirecekler. Değerlendirme formunun çok fazla soyut ölçütler içermesi, okul müdürlerini en çok zorlayacak husus. Bilgi ve belgeye dayandırmanın güç olduğu ve daha çok kanat ile değerlendirme yapılacak olması ileride hukukî sonuçların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Hakkaniyeti koruyabilme gücü bu süreçte okul müdürlerinin en büyük imtihanı. Şahsi hesaplardan arındırılmış bir değerlendirme sürecinin inşası ileride hep yakındığımız ama çözüm bulamadığımız performans esaslı sistemin kurgusuna vesile olacaktır. Bu süreci bu yönüyle ciddiye almalıyız. Belki bu gün sadece başarı belgesi verilirken bir veri olarak kullanılacak bu değerlendirme ama önemli bir zihniyet değişiminin de kapılarını bize aralayabilir. Tabi bunun gerçekleştirilmesi okul müdürlerinin bu yetkinliğe ulaşmalarına ve bu yetkilerle donatılmalarına da bağlı biraz.

Bu süreçte en çok cendereyi hisseden okul müdürleri. Zira bu değerlendirmeye zihnen çok da hazırlanmış değiller. Bu kriterlere göre bir yıldır öğretmenlerin gözlenmesi gerekiyor. Uzun soluklu bir süreç. Bu nedenle dikkatli olunmalı. Şu an itibariyle pek bir karşılığı olmayan değerlendirme, kurum içi çatışmaların da fitilini ateşlememeli.

Değerlendirme süreci 30 Haziran 2016 gününe kadar MEBBİS modülünden kurum şifresi ile girilerek tamamlanacak. Zaman biraz daraldı. Görevlendirme çalışan öğretmenler görevlendirme çalıştıkları kurumların ekranlarından görülebiliyor. Onlar da beraber çalıştıkları kurumun müdürü tarafından değerlendirilecekler. Bu yıl ilk defa uygulanacak performans değerlendirme sürecinin ilerleyen yıllarda performansa dayalı maaşa ve meslekte yükselme kriterlerine dönüşmesi murat ediliyor.

Değerlendirme ölçekleri alan/ branş öğretmenleri için şu ölçütlerle yapılacak.

İbrahim Hakkı CELİS

www.memurpostasi.com

performans_sayfa_01-(copy).jpgperformans_sayfa_02-(copy).jpgperformans_sayfa_03-(copy).jpgperformans_sayfa_04-(copy).jpgperformans_sayfa_05-(copy).jpgperformans_sayfa_06-(copy).jpgperformans_sayfa_07-(copy).jpgperformans_sayfa_08-(copy).jpgperformans_sayfa_09-(copy).jpgperformans_sayfa_10-(copy).jpgperformans_sayfa_11-(copy).jpg

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.