1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Okul Pansiyonlarına Yeni Düzenleme Yapılmalıdır
Okul Pansiyonlarına Yeni Düzenleme Yapılmalıdır

Okul Pansiyonlarına Yeni Düzenleme Yapılmalıdır

Pansiyonlu (yatılı) okul, bilindiği üzere öğrencilerin dersten sonra da okulda (pansiyonda ) kaldıkları, beslenme ve barınma ihtiyaçları ile güvenlikleri okulda sağlanan,diğer deyişle 24 saat devletin denetim ve gözetiminde hayatlarını sürdürdükleri

A+A-

Pansiyonlu (yatılı) okul, bilindiği üzere öğrencilerin dersten sonra da okulda (pansiyonda ) kaldıkları, beslenme  ve barınma  ihtiyaçları  ile  güvenlikleri   okulda sağlanan,diğer deyişle 24 saat devletin denetim ve gözetiminde hayatlarını sürdürdükleri okullardır.

Ülkemizde, öğrenci sayısı 25-30’lardan başlayıp-300—500’lere kadar çıkabilen Milli Eğitim Bakanlığına bağlı birçok yatılı okul bulunmaktadır. 24 saat öğrencilerin sorumluluğunu devletin üstlenmesi gerçekten çok zor bir iştir. Zira hastalık, kazalar,kavgalar hiç eksik olmaz pansiyonlarda. Devlet tarafından pansiyonlardaki sağlık hizmetleri için sağlık personeli öngörülmüş olsa da her pansiyona sağlık  personeli istihdamı hemen hemen imkansız gibidir. Yine pansiyonlarda 24 saat güvenliği sağlayacak güvenlik görevlileri de gerekli olmasına rağmen çoğunda bulunmamaktadır. Pansiyonların yönetimi de ayrı bir sorundur, bir çok pansiyonda  ihaleleri  mevzuata uygun yapılamadığı için soruşturmalar açılmakta, hatta adliyelerde devam eden davalar bulunmaktadır.

NELER YAPILABİLİR

Pansiyonlu okullar tekrar gözden geçirilmeli, pansiyona ihtiyaç analizleri yapılmalı,  öncelikle az öğrencisi bulunan pansiyonlar kapatılmalıdır. Küçük il ve ilçelerde müstakil pansiyonlar oluşturulmalı, her okulun pansiyonu yerine ilçenin, ilin pansiyonu olmalı, farklı okullardaki yatılı öğrenciler, ders bitiminde  müstakil pansiyona gelmelidir. Bunun bir çok faydası olacaktır;

--3-5 ayrı  pansiyonlu okulda şartları iyileştirmek, temizlik, güvenlik , ısıtma vb. şartları sağlamak ve sağlık personeli bulundurmak zor olabilir ama  küçük illerde ve  ilçelerdeki tek pansiyonda bunlar sağlanabilir.

--Tek pansiyon uygulaması,  öncelikle   pansiyon şartlarını iyileştirecektir,  profesyonel  yönetim sayesinde hataları en aza indirecek, ekonomik açıdan, personel, yönetim, temizlik  ısıtma, soğutma,beslenme ,güvenlik,pansiyon  yöneticisi, belletmen vb. hizmetlerde büyük tasarruf sağlanmış olacaktır.

www.memurpostasi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.