1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Okullar Eğitim Yuvası Mı, Eğlence Mekanı Mı?
Okullar Eğitim Yuvası Mı, Eğlence Mekanı Mı?

Okullar Eğitim Yuvası Mı, Eğlence Mekanı Mı?

Her yıl eğitim öğretimin bitmesine yakın zamanlarda, Yıl sonu okul şenliği adı altında düzenlenen ve bilhassa liselerde , genellikle okulda başlayan ancak hastanelerde son bulan, yıl sonu rezalet şenliklerine artık dur denilmelidir.

A+A-

Her yıl eğitim öğretimin bitmesine yakın zamanlarda, Yıl sonu okul şenliği adı altında düzenlenen ve bilhassa liselerde , genellikle okulda başlayan ancak hastanelerde son bulan, yıl sonu rezalet şenliklerine artık dur denilmelidir.

Okullarda gerekli güvenlik tedbirleri alınmadan, kontrolsüzce şenlik, kutlama, konser ve her ne ad altında olursa olsun, yapılan tüm faaliyetlerin neticesi maalesef hüsranla sonuçlanmaktadır. Öğrencilerin özellikle derse yoğun çalışması gereken bir dönem olan yıl sonlarında bu rezalet şenliklerinde kullandıkları alkol, uyuşturucu ve hap alımı neticesinde birçoğu komalık olmakta, bir kısmı da telafisi mümkün olmayan ağır hasarlar almaktalar.

Bilindiği gibi Adana'da Yüreğir Seyhan Rotary Anadolu Lisesinde 22.05.2015 tarihinde gece 21:00 - 24:00  arasında düzenlenen yıl sonu şenliğinde de maalesef durum korktuğumuz gibi olmuştur. Eğitim-Bir-Sen-Adana Şubesi olarak gelen telefonlar üzerine, birçok genç yavrumuzun alkol komasına girerek, Numune hastanesindeoldukları bilgisinden hareketle okula gittiğimizde maalesef okul önünde ayakta durmakta zorlanan, kız erkek uygunsuz vaziyette olan sahnelere şahit olduk. Olay yerine bizzat giderek, gereken tüm bilgi ve belgeleri aldık, bu vahim durumun takipçisi olacağımızı, olayda sorumluluğu olanların hesap vermesi için gereken her türlü hukuki girişimlerimizi saklı tuttuğumuzu kamu oyunun bilmesini isteriz.

Kendilerince güvenlik tedbiri aldıklarını söyleyen okul idarecilerinin söylemlerinin aksine, okula isteyen herkesin elini kolunu sallayarak girdiğini bizlerde gözlemledik. Meydana gelen bu olay son derece ciddi ve endişe vericidir. Milli, manevi ve ahlaki değerlerimizin öğretilmesi gereken eğitim yuvalarında bu ve benzeri olayların yaşanması ülkemiz ve milletimiz adına büyük bir kayıptır. Bu okulda görev yapan yetkili ve sorumluların hangi akla hizmetle böyle bir etkinlik yaptığı anlaşılamamaktadır.

Eğitim öğretim yuvalarımızı emanet ettiğimiz yetkililerin kendilerine yapılan uyarılara rağmen böyle bir etkinlik düzenledikleri, her ne sebeple olursa olsun reşit olmayan ve kendilerine emanet edilen çocukların alkol tüketmelerine ortam hazırladıkları için hesap vermeleri gerekmektedir.

Bu tür rezaletler sadece bu okulla sınırlı olmayıp başka okullarda da yaşandığı bilgileri ulaşmaktadır..

Yaşanan bu son derece üzücü, düşündürücü ve endişe verici olayın takipçisi olacağımızı bildiriyoruz ve yetkilileri konuyla ilgili, acil göreve davet ediyoruz.

Mehmet Sezer

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Adana İl Başkanı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.