1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Olasılık soruları TEOG'ta eleyecek
Olasılık soruları TEOG'ta eleyecek

Olasılık soruları TEOG'ta eleyecek

İki günlük TEOG maratonuna giren 8'inci sınıflar dünkü sınavlar arasında en çok matematikte, özellikle olasılık konusuyla ilgili bir soruda zorlandı.

A+A-

Gönül KOCA

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen ortak sınavların ilk gün oturumları yapıldı. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavları kapsamında öğrenciler dün Türkçe, matematik ile din kültürü ve ahlak bilgisi sınavlarına girdi. Bilfen İlköğretim Kurumları, Fen Bilimleri Dershanesi uzmanları ve Oğuzkaan Koleji eğitim uzmanları sınavları şöyle değerlendirdi:

Rahat çözülecek sorular

TÜRKÇE: Dil bilgisi soruları rahat çözülebilecek nitelikte ve oldukça netti. Paragraf soruları öğrencileri zorladı. Anlam bilgisi sorularının soru kökleri ve seçeneklerdeki ifadelerin dikkatlice incelenmesi gereken çeldirici ifadeler içerdiği görüldü. Önceki yıllarda olduğu gibi muhakeme yapabilen öğrencilerin farkı ortaya çıkacak.

Matematik zorladı

MATEMATİK: Görseli yorumlama gücü iyi olan çocuklar öne çıkacak. 'Olasılık' sorusu eleyici olacak. Soruların zorluk seviyesi sebebiyle birçok öğrenci cevaplarını kontrol etme fırsatı bulamazken zamanı doğru kullanan öğrenciler farklarını ortaya koyacak. Bu yıl geometri kazanımlı sorular fazlaca kullanıldı.

Ayet ve hadis ağırlıkta

DİN KÜLTÜRÜ: Ayet ve hadis sorularının ağırlıkta olduğu bir sınavdı ve yorum soruları olduğu için zorlayıcıydı. Ünitelerdeki konuları genel hatlarıyla öğrenen, bilgiyi doğru kullanmayı bilen öğrencilerin başarılı olabilecekleri bir sınavdı. Sorularda müfredat dışına çıkılmadı, kullanılan kavramlar öğrencinin bilgi düzeyine uygun.

Hürriyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.