1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. EMNİYET PERSONELİ

  4. Ön Lisans Mezunları Nasıl Polis Olur ?
Ön Lisans Mezunları Nasıl Polis Olur ?

Ön Lisans Mezunları Nasıl Polis Olur ?

Ön lisans mezunu adaylardan birçoğu polis olma hayali kurmaktadır. Günümüzde ilkokul mezunları harici, lise, ön lisans ve lisans mezunu adayların tamamı polis olabilmek için çeşitli polis eğitim birimlerine başvuruda bulunup polislik mesleğini...

A+A-

Ön lisans mezunu adaylardan birçoğu polis olma hayali kurmaktadır. Günümüzde ilkokul mezunları harici, lise, ön lisans ve lisans mezunu adayların tamamı polis olabilmek için çeşitli polis eğitim birimlerine başvuruda bulunup polislik mesleğini icra etmeye başlayabilirler. Polis olmak isteyen adayların birçoğu sosyal statü ve maaşlarının yanı sıra devlet memurluğu kapsamında bir meslek olmasından dolayı polis olmayı istemektedirler. Hem erkek adaylar hem de bayan adaylar polis olmak için başvuru yapabilirler. Emniyet çatısı altında bulunan çarşı ve mahalle bekçiliği için ise sadece erkek adaylarının başvurabileceğini bilmenizde fayda var.

Hem bayan hem de erkek adaylar için PAEM,PMYO ve POMEM gibi polis eğitim birimlerine başvuruda bulunarak polislik mesleğini icra etmek için eğitim almak mümkündür. Her yıl düzenli olarak bu polis eğitim birimlerinin tamamına aday öğrenci alımı yapılmaktadır. Ancak adayların bilmesi gereken önemli noktalardan biri erkek adayların bayan adaylara oranla daha yüksek kontenjana sahip olduğudur. Polis akademisi çatısı altında eğitim veren tüm emniyet gücü eğitim birimleri için bu şekilde bir kontenjan uygulaması vardır. Örneğin sadece 4 yıllık üniversite mezunlarını yanı lisans mezunlarını kabul eden PAEM için her yıl yaklaşık 2200 öğrenci alınırken bunun 2000 tanesi erkek yalnızca 200 tanesi kadındır.

Adayların da bu bilgiler doğrultusunda başvurmasında fayda olduğunu söyleyebiliriz. Ön lisans mezunu adayların da polis olma hedefi doğrultusunda araştırma yaptığını biliyoruz. Onlar için de polis olma hayalleri için başvuruda bulunabilecekleri 2 polis eğitim birimi olduğunu söyleyelim. POMEM ve PMYO çatısı altında eğitim gören ön lisans mezunu adaylar polislik görevini icra edebilirler. Elbette yalnızca ön lisans mezunu olmak polis akademisi çatısı altında eğitim veren POMEM ve PMYO ‘ya kabul edilmek için yeterli değildir. Adaylardan aranan şartlar ve yeterlilikler vardır. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgileri sizlere aktaralım.

Ön Lisans Mezunlarının Polis Olmak İçin İzlemesi Gereken Adımlar
Ön lisans mezunu demek halk arasındaki adıyla 2 yıllık üniversite mezunu demektir. Günümüzde birçok şehirde üniversite yer almasıyla birlikte ve kontenjanların hayli yüksek tutulması sayesinde ön lisans bölümlerinden her yıl binlerce öğrenci mezun olmaktadır. 2 yıllık üniversite bölümünü bitiren adaylar kimi zaman iş bulamadıkları için kimi zaman da çocukluktan beri hayali olduğu için polislik mesleğini hedeflemektedir. Bu doğrultuda ön lisans mezunu polis adaylarının akıllarında bazı soru işaretleri bulunabilir. Şimdi sizlere ayrıntılarıyla birlikte ön lisans yani 2 yıllık üniversite mezunlarının nasıl polis olabileceğini aktarmaya çalışalım.Ön lisans yani 2 yıllık üniversite bölümlerinden mezun olan adaylar Polis Akademisi çatısı altında faaliyetlerini yürüten POMEM ve PMYO eğitim birimlerine kabul edildikleri taktirde polislik mesleğini icra etmeye başlayabilirler. Burada PMYO için başvuruda bulunacak adaylar için yaş şartı daha önemlidir çünkü PMYO 18 ile 26 yaşları arasındakileri eğitim için kabul eder. Yani ön lisans mezunu adaylar 26 yaşından küçük olmak zorundadır. Daha büyük yaştaki adaylar POMEM için başvurabilirler ancak POMEM için de 30 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaktadır. Yani ön lisan mezunu polis adayları 18 ile 30 yaşından gün almamış oldukları taktirde Polis Akademisi bünyesindeki eğitim veren polis eğitim merkezlerinden birine başvuru yapabilirler. Elbette bunu ilk şart olarak belirmemizde fayda var. Çünkü her ön lisans mezunu aday polis olmak için başvuruda bulunamaz istenilen şartların tamamını yerine getirmesi gereklidir. Diğer bazı şartları aşağıdaki maddelerde bulabilirsiniz.

2 yıllık üniversite mezunlarının başvurabilecekleri POMEM sadece ön lisans ve lisans mezunlarını kabul eder. Aslında POMEM daha önceleri sadece lisans yani 4 yıllık üniversite mezunu adayları kabul ediyordu. Anak değişen kurallar neticesinde 2 yıllık üniversite bölümlerinden mezun olanlar da kabul edilmeye başladı. PMYO ise lise son sınıfta okuyanlar ve lise mezunlarıyla birlikte lisans ve ön lisans mezunlarını da kabul eden polis eğitim birimidir. PAEM için sadece lisans mezunları kabul edilir ön lisans mezunları başvuruda bulunamazlar.

POMEM için başvuracak ön lisans mezunları KPSS P3 puan türüne göre alınırken PMYO ile polis olmak isteyen adaylar TYT yani üniversite sınavına göre puanlanırlar. Adaylar için bekçilikte olduğu gibi ayrı bir sınav düzenlenmez. Bu yazılı sınavlar dışında tüm adaylar fiziki mülakat, sağlık mülakatı ve sözlü mülakatı başarıyla geçmek zorundadırlar. Sağlık mülakatı istenilen sağlık şartlarının boy ve kilo şartlarının kriterler çerçevesinde olmasıdır. Yani erkek adaylar minimum 167 cm bayan adaylar minimum 162 cm boyunda ve buna uyumlu vücut kitle endeksine sahip olmalıdır. Sözlü mülakat ise adayların yetkili kurul karşısında verecekleri soru cevap şeklinde yapılan mülakattır. Fiziki mülakata gelecek olursak birçok adayın parkur dediği ve fiziki yeterliliğin ölçüldüğü sınavdır. Yazılı sınav puanı %25 oranında etki ederken, fiziki mülakat puanı da %25 oranında etki eder. Bunun yanında sözlü mülakatın puanı %50 oranında etkilidir.

Yaş sınırı, boy sınırı gibi istenilen şartları yerine getiren adaylarda aranan diğer şartlar hemen hemen tüm polis eğitim birimleri başvurusunda aranan şartlardandır. PYMO ve POMEM için de geriye kalan şartların hepsi aynıdır diyebiliriz. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı, yapılacak olan güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması şartı, herhangi bir parti üyeliğinin bulunmaması şartı, terör ve terör propagandaları içinde herhangi bir şekilde yer almamış olmak şartı, kasti işlenen suçlardan ötürü 1 yıl veya daha uzun süreli hüküm giyip hapis yatmamış olmak şartı gibi şartlardır. Hepsiyle ilgili detaylı bilgi her yıl aday kitapçıklarında adaylara verilmektedir.

Kaynak,Polisnoktası.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.