1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Önceliğimiz özgürlükçü Anayasa
Önceliğimiz özgürlükçü Anayasa

Önceliğimiz özgürlükçü Anayasa

Davutoğlu:Ana konumuz özgürlükçü bir Anayasa'dır. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yeni Anayasa'nın başkanlık sistemi etrafında toplanması gerektiğini belirtti.

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Katar'ın başkenti Doha'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Gündemdeki yeni anayasa ve laiklik tartışmalarını değerlendiren Davutoğlu, başkanlık sistemi için de kritik mesajlar verdi.

Davutoğlu, yeni anayasa çalışmalarında, anayasanın ruhunu oluşturan temel insan hak ve özgürlükleri, temel değerler, giriş bölümleri konularında belli bir aşamaya gelindiğini bildirdi.

Yazım heyetinin de bu çerçevede bazı çalışmalar yaptığını belirten Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 (Yeni anayasada 'Allah' ve 'İslam' vurguları olacağı iddia ediliyor sorusu üzerine)

Özellikle anayasanın ruhu ile ilgili kısımlarda, yani temel insan hak ve özgürlükleri, temel değerler, giriş bölümleri, bu konularda bir ön çalışma olarak da belli bir aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Bu çerçevede de yazım heyetimiz bazı çalışmalar yaptı ama açık bir şekilde ifade edeyim, daha bunlarda herhangi bir metin ortaya çıkmamıştır. Bu metin üzerinde yapılan spekülasyonların hiçbirinin de gerçek bir karşılığı yoktur. Bunlar aramızda tartışılacak, konuşulacak ve nihai olarak çağdaş, hukuk devleti kuralları içinde özgürlükçü bir anayasa metnini inşallah Meclisimize ve kamuoyumuza sunmayı hedefliyoruz.

'METNİN ESASI ÖZGÜRLÜKÇÜDÜR'

Kendi değerlerimize atfı olan, bu çerçevede mutlaka evrensel ve milli değerleri birlikte barındıran bir metin için gayret sarf ediyoruz. Metnin özü, esası özgürlükçülüktür. Vatandaşı esas alan, insanı esas alan, devleti esas alıp milleti tanımlayan değil, milleti esas alıp devleti tanımlayan, vatandaşı merkeze alıp, diğer bütün devlet kurumlarını onun etrafında şekillendiren bir anlayışa sahibiz. Dolayısıyla bunun dışında söylenenler gerçeği yansıtmaz.

 'ÖNCELİKLE BAŞKANLIK SİSTEMİNİ ELE ALACAĞIZ'

Yeni Anayasa'yı başkanlık sistemi etrafında dokuyacağız. Bizim şu anki hedefimiz odaklandığımız husus, net, pür, iç dengeleri iyi korunmuş ve yönetimde herhangi bir yetki karmaşasına yol açmayacak bir sistemdir ki, bunun adı başkanlık sistemidir. Öncelikli olarak başkanlık sistemini en ideal, çağdaş şekliyle ve şimdiye kadar da savunduğumuz, öne çıkardığımız şekliyle ele alacağız. Kamuoyumuza bunu sunacağız.

HABER10

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.