Önder Kahveci: 9 Bin Değil En Az 90 Bin Alınmalı

Önder Kahveci: 9 Bin Değil En Az 90 Bin Alınmalı

Sağlıkta istihdam konusunda Türk Sağlık-Sen olarak temel iki yaklaşımımız vardır. bunlardan birincisi sağlık çalışanlarının aşırı iş yükünü hafifletecek, istihdam yetersizliğine bağlı sorunların ortadan kalkmasının sağlayacak düzeyde ve planlı bir...

Sağlıkta istihdam konusunda Türk Sağlık-Sen olarak temel iki yaklaşımımız vardır. bunlardan birincisi sağlık çalışanlarının aşırı iş yükünü hafifletecek, istihdam yetersizliğine bağlı sorunların ortadan kalkmasının sağlayacak düzeyde ve planlı bir istihdama politikasının esas alınmasıdır.


İkincisi de tüm çalışanların kadrolu olarak istihdam edilmesidir.

Bugün baktığımız bir yılda hastanelerdeki muayene, tetkik sayıları milyonlarca artarken, ameliyatlar ve yatan hasta sayısındaki artışlar yüzbinlerle ifade edilirken, Personel eksikliğinden dayı özellikle üniversite hastanelerinde servisler kapatılırken, Aşırı işyükü mobbing, şiddet ve tükenmişlik sendromunun sebeplerinden biri olmuşken hala komik istihdam rakamlarının ilan edilmesi kabul edilebilir değildir.

Bu ilanlardan biride Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 9 bin personel alımı ilanıdır. Yayımlanan ilana göre Sağlık Bakanlığı lisans düzeyinden 6845 personel, 829 önlisans mezunu personel ve 1326 lise mezunu personel alımı yapacaktır.

Bu ilan ne yazık ki beklentileri karşılamaktan uzaktır. Adeta alınmış olması için almak gibi bir durumu ortaya çıkaran bu rakam hiçbir derde çare olmayacaktır. Sadece emeklileri düşündüğümüzde bunun giden personeli bile karşılaması zordur.

İstihdamı ihtiyaçlar belirler. Sağlık Bakanlığı ve Üniversite hastaneleri için hükümet mutlaka özel bir istihdam politikası geliştirmelidir.

Diğer kamu kuruluşlarındaki istihdam gibi sağlıktaki istihdama bakılmamalıdır.

Türkiye 100 Bin kişiye düşen ebe ve hemşire sayısında OECD ülkeleri arasında son sıralarda yer almaktadır. Diğer personellerimiz de iş yükü ile karşılaştırıldığında tahammülü aşan bir çalışma düzenine mahkum edildikleri ortadadır.  

Kısacası daha çok sağlık personelinin istihdamı hem çalışanın iş yükünün azalması hem de hizmette verimliliğini daha da yükselmesi açısından zaruridir.

Ayrıca atama bekleyen 250 bin genç sağlık çalışanı arkadaşımız vardır. Bunlarda biz nerede olursa olsun çalışmaya hazırız diyerek seslerini duyurmaya çalışmaktadırlar.

Tüm bunlar göz önüne alındığında yayınlanması gereken ilan 9 Bin değil 90 bin personel alımı olmalıdır.

Önder KAHVECİ
Genel Başkan

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan ilandaki kadroların dağılımı:

saglikta-istihdam-3003.jpg

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.