Önder Ve Kültür Sanat Çalışmaları

İmam Hatip okulları… 106 yıllık mazinin ve birikimin ürünü bu okullar. Zaman oldu kayıt yaptırmak için boş kontenjan bulunamadı, aziz ve asil milletin gayretleriyle yüzlerce imam hatip okulu yaptırıldı. Zaman oldu zulmün, hoş görüsüzlüğün, ön yargının kara bulutları çöktü bu saf ve temiz yolun yolcularının üzerine. Fakat imam hatipliler asla umutlarını kaybetmediler, nezaketlerinden ve zarafetlerinden ödün vermediler, gözyaşlarıyla hakka iltica ettiler, halkın gönlüne sığındılar ve bin yıl sürecek denen  kara bulutlar  Yüce Allah'ın rahmeti ve mağfiretiyle kısa sürede dağıldı, yerini güneşli bir bahar gününe bıraktı.

2019 yılı itibarı ile 1 milyon dört yüz bine yakın imam hatip öğrencisi ilim ve hikmet yolunda eğitim görüyor. 5207 imam hatip lisesi/ ortaokulu medeniyetimizin gelecek inşasında kapılarını gençlere açıyor. Asırlık geçmişine bakıldığında imam hatip okulu mezunlarından bu ülkeye ancak sadakat, hizmet ve bağlılık görülmüştür. Mezunu ile mensubu ile ve öğrencisi ile bu camia Anadolu İslam medeniyetinin koruyucusu, geliştiricisi ve savunucusu olmuştur.
İmam Hatip camiasının hamiliğini yapan bir sivil toplum kuruluşu son yıllarda ulusal hatta evrensel nitelikte çalışmalar yapmaktadır. Son olarak ÖNDER tarafından organize edilen Kültür ve Gençlik Politikaları Çalıştayında sadece imam hatiplerin değil Türkiye'nin gençlik politikaları üzerinde öneriler ortaya kondu. Programda İmam hatip öğrencilerinin mutlaka sporla iç içe olmaları, kültür politikalarında yerli ve milli kültürün ülke gündeminde kabul görür hale getirilmesi, gençlerin milli kültür kodlarının sürekli canlı tutulması, gençlerin edilgen ve pasif karakterli birey olma yerine lider özelliklerinin ön plana çıkartılması üzerinde duruldu.

Ayrıca gençlerin artık ruhen ve bedenen sabit coğrafyalarda kalmamaları gerektiği mutlaka dünyanın ve medeniyetimizin farklı bölgelerini gezmeleri gerektiği, sürekli farklı projelerle ve eylemlerle dinamik yapılarının korunması ve geliştirilmesi gerektiğinden bahsedildi.

ÖNDER, İmam hatip camiasına ve muhafazakar toplum kitlesine sivil toplum çalışmaları bakımından önderlik yapmaktadır. Tohum dergisi, İslam coğrafyasındaki gelişmeleri özgün yayın politikalarıyla gündeme taşımaktadır. Yine Sade Soda dergisi gençlerin nitelikli eserlerini  biraz mizahi yaklaşımla okurlarına aktarmaktadır.

ÖNDER'İ Öğrenci yurtlarıyla, tezli kitap çalışmalarıyla, gençlik kampları ve hareketleriyle gelenekselden kopmadan gelişmeyi yakalayan bir hareket olarak görmekte sakınca yoktur diye düşünüyorum. Entelektüel bakışa sahip olmak asrımızda çok önemlidir. Tek yönlü gelişmeler uzun vadede ülke ve dünya siyasetinde sizi etkili kılmıyor. Hayata kendi pencerenizden bakmalısınız fakat diğer pencerelerin nasıl baktığını da bilmelisiniz. 

ÖNDER Genel Başkanı Sayın Halit Bekiroğlu Ağabey Anadolu'nun tüm beldelerini adım adım gezmekte,  özellikle öğrencilerle bir arada olmayı tercih etmektedir. Genel salon programları ile bir noktaya kadar ilerleme kat edebiliyorsunuz. Artık insanlar, özellikle de gençler, omuzlarına ve yüreklerine dokunmayı  bekliyor.  Gençler emir kipi ile sürekli nasihat eden  insanlarla  vakit geçirmek istemiyor. 

ÖNDER, bağlı derneklerle birlikte tüm Türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşları arasında yerini almış durumdadır. Genel Merkezin eğitim, kültür, basın yayın, kongre, konferans, yarışma, müsabaka, kamp, raporlama çalışmalarının şubelerce de yapılması şehirlerin eğitim ve kültür hayatına  çok önemli katkılar sağlayacaktır. ÖNDER çatısı altında emek veren tüm dostlara teşekkür etmek onların çalışmalarına omuz vermek İmam hatip camiasının vazifesi inancındayız. İyi olmak yetmez, iyi kalmak ve iyilerin sayılarını artırmak da hepimizin görevidir.  Vesselam..
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.