1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Onurlu Koalisyon Ya Da Tekrar Seçim
Onurlu Koalisyon Ya Da Tekrar Seçim

Onurlu Koalisyon Ya Da Tekrar Seçim

Davutoğlu nabız yokladı: Yüzde 50 MHP, yüzde 50 CHP

A+A-

Başbakan Davutoğlu, Bakanlar Kurulu ve MKYK'nın ardından önceki gün yemin edip görevlerine başlayan milletvekilleri ile de gruplar halinde görüşmeye başladı. İlk toplantı Doğu ve Güneydoğulu Anadolu milletvekilleri ile yapıldı. Davutoğlu, görüşmenin hemen başında kısa bir açıklama yaptı ve "AK Parti seçimlerde oy kaybetmesine rağmen birinci parti çıkmıştır. İyi bir sonuç almıştır. Bu kapsamda millet hala Türkiye'nin omurga partisinin AK Parti olduğunu göstermiştir. Bunun gereğini yapacağız" dedi. 

 

VEKİLLERE SORDU

Davutoğlu, "yeni hükümet kurulması konusunda ne düşünüyorsunuz" diyerek toplantıya katılan tüm milletvekillerine tek tek söz verdi. Milletvekilleri erken seçime gidilmesinin bölgede "HDP'yi diskalifiye etmeye çalışıyorlar" algısı yaratıp oyların daha da düşmesine neden olabileceği görüşünü de dile getirdi. MHP ile koalisyon kurulmasını isteyen milletvekilleri, "Tabanlarımız birbirine yakın. Daha rahat koalisyon kurabiliriz. Belli kararları daha rahat alabiliriz" görüşünü diye getirdi. CHP ile koalisyon isteyenler ise çözüm sürecinin sekteye uğramaması için bunun şart olduğunu dile getirdi.

Davutoğlu, milletvekillerinden kapalı zarf içinde Meclis Başkanı'nın kim olması gerektiği yönündeki görüşlerini de sordu. Davutoğlu, "zarfları ben kendim açacağım" dedi.(Sabah)


Onurlu koalisyon ya da tekrar seçim

Başbakan Davutoğlu, dün önce vekillerle, ardından MKYK üyeleriyle görüştü. Yeni vekillere, koalisyon hakkındaki görüşleri soruldu. Vekillerin, ülkenin hükümetsiz kalmaması için MHP ya da CHP ile koalisyona 'varız' dediği öğrenildi. Koalisyon uğruna AK Parti'nin ilkelerinin ihlali halinde tekrar seçim dediler.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçimlerin ardından MYK, MKYK, il başkanları, belediye başkanları, gençlik ve kadın kolları başkanlarıyla ayrı ayrı görüşerek sandık sonuçlarını değerlendirdi ve muhtemel koalisyon seçenekleri hakkında teşkilatının nabzını tuttu. Davutoğlu, dün de milletvekilleriyle biraraya geldi.

Davutoğlu, partisinin Güneydoğu, Doğu Anadolu, İç Anadolu, Ege ve Akdeniz milletvekilleri ile AK Parti Genel Merkezi'nde üçer grup halinde biraraya geldi. Toplantıda vekillere "Seçim sürecinde bölgenizde gözünüze çarpan eksiklikler nelerdi? Muhtemel koalisyon seçenekleri konusunda ne düşünüyorsunuz, neden?" sorularını sordu.

ÖNCELİK PARTİNİN İLKELERİ

AK Parti milletvekilleri, Davutoğlu'nun kendilerine yönettikleri sorulara tek tek cevap vardi. Vekiller hem MHP hem CHP ile koalisyona sıcak baktıklarını ifade etti. Vekiller şart olarak ise partinin ilkelerini ve 13 yılda yapılan hizmetleri hatırlattı. 'Ülkenin hükümetsiz kalmaması için her iki parti ile koalisyona varız ama AK Parti'nin ilkelerinin de korunduğu takdirde' diyen vekiller, gerçekleşmediği takdirde tekrar seçime hazır olduklarını dile getirdi. Toplantıya katılan vekillerin CHP ve MHP koalisyonuna da eşit mesafede olduklarını söyledikleri öğrenildi.

ADAYLARINI 'ZARF'TA SUNDULAR

Toplantıların gündeminde Meclis Başkanlığı da yer aldı. AK Parti'nin adayı konusunda önce vekillerin ardından da MKYK üyeleri ile değerlendirme yapıldı. Başbakan Davutoğlu, milletvekillerinin herbirinden Meclis Başkanlığı için düşündükleri adayın ismini yazmalarını istedi. Bunun üzerine vekiller düşündükleri adayın ismini zarf içine koyup Davutoğlu'na teslim etti.

HER YERDE OLMALIYIZ

Davutoğlu'nun koalisyon süreci ile ilgili, "her parti koalisyona girmek ister ama şartlar kiminle uyuyorsa onunla yapılır" dediği belirtildi. Doğu ve Güneydoğu illeri başta olmak üzere oyların düştüğü yerlere vurgu yapan Davutoğlu, "Her yerde olmamız lazım" dedi. Seçimlerde tek vekil çıkaran illerin üzerinde durulması gerektiğinin altını çizen Davutoğlu'nun, "O bölgede tek olan vekiller Ankara'ya gelmesin çalışsınlar. Alanlarda olalım" dediği öğrenildi.

OY KAYBI TARTIŞILDI

Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin milletvekilleri ile yapılan toplantıda bölgedeki seçim güvenliği ve AK Parti'nin oy kaybının sebepleri tartışıldı. Milletvekillerini tek tek dinleyen Başbakan Davutoğlu daha sonra genel bir değerlendirme yaptı.

İstişareler sürecek

Başbakan Davutoğlu'nun başkanlığında dün Genel Merkez'de başlayan iki günlük istişarelerin ilk günü üç grupla gerçekleşti. Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki illerden 42, İç Anadolu Bölgesi'nden 52 ve Akdeniz ve Ege bölgelerinden 55 milletvekili ile görüşen Davutoğlu bugün de Marmara Bölgesi'nden 58 ve Karadeniz Bölgesi'nden 51 milletvekili ile bir araya gelecek. Davutoğlu'nun Marmara ve Karadeniz Bölgesi adayları ile yapılacak görüşmelerde dün olduğu gibi yeni dönemdeki beklentilerini aktarması, "Koalisyon seçenekleri konusunda ne düşünüyorsunuz? Hangi partiyle koalisyon kurulmasını istiyorsunuz?" gibi soruları sorması bekleniyor. Meclis Başkanlığı konusundaki değerlendirmelerin de toplantılarda gündeme gelmesi bekleniyor.

MKYK'da Meclis Başkanı konuşuldu

Vekil buluşmalarının ardından AK Parti'de istişareler parti yönetim organlarıyla devam etti. MKYK'da seçim sonuçlarına yönelik kamuoyu anketleri ile il teşkilatlarının raporları kapsamlı olarak değerlendirildi. Vekillerin görüşlerinin de değerlendirildiği MKYK'da Meclis Başkanlığı seçimi de ele alındı. Kulislerde AK Parti'nin Meclis Başkan adayının AB Bakanı Volkan Bozkır, Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve İstanbul Milletvekili Ayşenur Bahçekapılı'nın isimleri konuşuluyor. Kamuoyu araştırma şirketlerinin 7 Haziran sonrasında 81 ilde yaptığı anket sonuçlarının yanısıra, 81 il teşkilatının da tek tek hazırladığı raporlar MYK ve MKYK toplantısında değerlendirildi. Seçimlerde ortaya çıkan tablonun analizi yapılırken, illerde neleri eksik gördükleri ve nasıl daha yüksek oy alınabileceğinin yanıtını içeren raporların da MKYK'da değerlendirildiği belirtildi. Özellikle genç seçmenlerle ilgili hassasiyet de masaya yatırıldı.(Yenişafak)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.