Ortaöğretim Kurumlarına Müdür Başyardımcısı Normu Verilmelidir

Ortaöğretim Kurumlarına Müdür Başyardımcısı Normu Verilmelidir

18.06.2014 tarih ve 29034 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Norm Kadro Yönetmeliği’nde müdür başyardımcısı normunda değişiklik yapılmıştır. Bakanlığın yaptığı yeni düzenleme ile müdür başyardımcısı normu müdür yardımcısı sayısı altı olan kurumlara verilmiştir. Bu değişiklik sonucunda müdür başyardımcısı normu neredeyse hiçbir okulda kalmamış ve birçok ortaöğretim kurumunda müdür başyardımcılarının görevi sona ermiştir.

Müdür başyardımcısı normlarının kaldırılmasıyla birlikte, müdür yardımcılarına özellikle olumlu okul ikliminin oluşması, okul-veli işbirliği, öğrencilerin özel durumlarının tespiti, takibi ve paylaşımı konusunda yeni görevler verilmiştir.

Okul ve kurumlarımızdaki memur eksikliği, memurlar tarafından yapılması gereken işlerin de müdür yardımcıları tarafından yapılmasına neden olmaktadır. Müdür yardımcıları sadece okula ait genel idari işleri yetiştirebilmekte diğer konulara yeterli enerji ve zamanı ayıramamaktadırlar.

 

2014-2015 eğitim öğretim yılında uygulanmaya başlanan “Destekleme ve Yetiştirme Kursları” gibi titizlikle yürütülmesi gereken faaliyetlerin getirdiği iş yükü çok fazladır. Daha öncesinde haftada 5 gün saat 17:00’ye kadar çalışan okullarımız bu kursların devreye girmesiyle haftada 7 gün  saat:20:00’ye kadar çalışır duruma gelmişlerdir.

 

Ortaöğretim kurumları genellikle 1 Müdür, 2 Müdür Yardımcısı şeklinde hizmet verirken bu yeni durumla birlikte bu okullara Müdür Başyardımcılığı kadrolarının tahsis edilmesi elzem bir ihtiyaç haline gelmiştir.

 

Ayrıca müdür başyardımcılığı kadroları, tüm yönetim işlerini yapması nedeniyle adayların okul müdürlüğüne hazırlanabileceği en uygun kadrolardır.

 

Tüm bu gerçekler ve gerekçelerle, özellikle ortaöğretim kurumlarında müdür başyardımcısı normunun tekrar değerlendirilmesi, bu değerlendirmede, bu okullardaki ders yükü, öğretmen sayısı ve açılan “Destekleme ve Yetiştirme Kursları”  dikkate alınarak hesaplama yapılmasının yararlı olacağı düşünülmektedir.

Bakanlığımızın eğitim kalitesini artırması ve işleyişin sağlıklı olarak yürütülmesi için acil olarak ortaöğretim kurumlarına müdür başyardımcısı normu vermesi gerekmektedir.

Fatih Öztürk

Eğitim Yöneticisi

www.memurpostasi.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum