ORTAOKULLARDA DÖNEM PUANI SORUNU!

ORTAOKULLARDA DÖNEM PUANI SORUNU!

 

     MEB Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin 04-22 Ocak 2021 tarihleri arasında uzaktan eğitim yoluyla devam edeceğini ve söz konusu tarihler arasında eğitim kurumlarında sadece ölçme ve değerlendirme uygulamalarının gerçekleştirileceğini, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminin 15 Şubat 2021 Pazartesi günü başlayacağını bildirmişti.

Ancak salgının seyrinde yaşanan gelişmeler ve yaşanabilecek öğrenci ve veli hareketliliği de göz önünde bulundurularak 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı birinci döneminde resmî ve özel tüm ilkokul, ortaokul, imam hatip ortaokulu ve özel eğitim ilkokul ve ortaokullarında yüz yüze sınav yapılmamasına karar vermiştir.

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü 25/12/2020 tarihli yazısında “5 inci, 6 ncı, 7 nci ve 8 inci sınıflarda ders etkinliklerine katılım puanları ve varsa proje puanlarının aritmetik ortalaması ile dönem puanı hesaplanacaktır. Ayrıca yapılmış olan sınavlar varsa hesaplamaya dâhil edilecektir”  diyerek bir tartışma başlatmıştır. Bu süreçte Okullarımızın bir kısmı yüz yüze sınav yapmış, bir kısmı ise henüz sınav yapmadan tekrar uzaktan eğitime geçilmiştir. Bakanlık, yapılan yazılı sınavların geçerli olacağını, yazılı yapılmayan ya da yazılıya girmeyen öğrenciler için ise ders etkinliklerine katılım ve proje ödevlendirmeleri üzerinden puanlamanın yapılacağını duyurmuştur. Bu karar, adeta yüz yüze yazılı sınav yapılan öğrencilerin cezalandırıldığı yorumuna neden olmuştur. Zira sadece katılım puanı verilen öğrencilerin ortalamasının, yazılı sınavların ortalamaya dahil edildiği öğrencilerin  ortalamasından yüksek olacağı açıktır. Öğrencilerin yaklaşık %90 ‘ının liselere yerleşirken okul ortalamasının baz alındığı düşünüldüğünde bu durum adaletsizliğe yol açacaktır. İmkansızlıktan ya da başka sebeplerden uzaktan eğitme katıl(a)mayan öğrencilerin nasıl değerlendirileceği de başka bir sorundur.

       Bütün bu sorunlara çözüm olarak;  yazılı sınavlar liselerde olduğu gibi, ikinci dönem okullar açıldığında  her öğrenciye yüz yüze yapılabilir ya da yapılan yazılı sınavların dikkate alınmadan dönem puanı sadece katılım puanı ile belirlenebilir. İnşaallah en kısa zamanda şartlar yüzyüze eğitim için elverişli hale gelir de bu sorunlar sona erer. Selametle kalın.

   11/01/2021

Ahmet KUCUR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum