1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Otomotivde standartlar bir Türk'e emanet
Otomotivde standartlar bir Türk'e emanet

Otomotivde standartlar bir Türk'e emanet

Kuruluşunda Hendry Ford ve Edison'un da rol aldığı Amerikan Otomotiv Mühendisleri Derneği'nin başkanlığını Cüneyt Öge yürütüyor.

A+A-

Otomotivde en önemli standartlara yön veren ve otomotiv dünyasının en saygın kuruluşları arasında gösterilen Amerikan Otomotiv Mühendisleri Derneği’nin (SAE International) Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Cüneyt Öge yürütüyor.

140 BİN ÜYESİ VAR

Daha önce SAE Vakfı Yönetim Kurulu üyesi olarak 10 yıl görev yapan Öge, 2016’da organizasyonun ilk Türk başkanı oldu.

Dünya otomotivinin geleceğinin tartışılacağı konferansa destek vermek için İstanbul’a gelen Cüneyt Öge, SAE’nin dünyanın bir çok ülkesinden 140 bin aktif üyesi olduğunu söyledi. SAE International’ın en önemli görevinin teknik standartların geliştirilmesini koordine etmek olduğunu anlatan Öge, “SAE, otomotivin en saygın kuruluşlarından biri olarak gerek ABD’de gerekse dünyanın çeşitli ülkelerinde kongreler düzenleyen, sektörün gelişimine katkı sağlayan, referans kaynağı niteliğinde yayınlar yapan, kendi standartlarını oluşturmuş bir kurumdur” dedi.

NEDEN TÜRKİYE'DE YAPILDI?

Türkiye’nin otomotiv sektöründe kat ettiği mesafeden övgüyle söz eden Öge, şöyle devam etti:

“Otomotiv firmalarının Ar-Ge ve inovasyon alanlarındaki başarıları, otomotiv mühendisliği alanında artan iş olanakları ‘Uluslararası Otomotiv Mühendisliği Konferansı’nın Türkiye’de yapılmasının en önemli nedenidir. Konferans sayesinde Türk otomotiv sanayiindeki yeniliklerin dünya pazarlarına açılması daha da kolaylaşacaktır.”

 Stanford Üniversitesi’nde işletme eğitimi aldıktan sonra Massachuttes Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği alanında yüksek lisans yapan Öge, 10 yaşından bu yana ABD’de yaşıyor.

YERLİ OTOMOBİL KONUSU

Cüneyt Öge, yerli otomobille ilgili bir soruyu şöyle cevapladı:

“Türkiye’nin kendi yerli otomobilini üretecek mühendislik bilgisine sahip olduğunu görüyorum. Ancak otomotivdeki en önemli sorun markalaştırma ve pazarlama. Bugün Hindistan ve Çin gibi ülkelerde birçok otomotiv firması marka olma ve pazarlama konusunda sıkıntılar yaşıyor.”

SAE'NİN TARİHİNDE FORD VE EDİSON'UN ETKİSİ

1904 tarihinde kurulan Amerikan Otomotiv Mühendisleri Derneği (SAE) dünyadaki en eski teknik organizasyonlardan biri. Derneğin kuruluşunun tarihçesi ise ilginç. Otomotiv dünyasında üretim tarzıyla devrim yaratan Henry Ford’un yakın arkadaşı Thomas Edison’a yazdığı mektup, derneğin kuruluşunda önemli rol oynamış. Ford, mektubunda Edison’a otomotivde standartlara ihtiyaç olduğunu yazmış. Böylece otomotivde standartlar oluşturulması amacıyla SAE kurulmuş.

KAYNAK AUTO MOTO UND SPORT TÜRKİYE

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.