1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Özür durumu olanlara il-ilçe emri verilmeli
Özür durumu olanlara il-ilçe emri verilmeli

Özür durumu olanlara il-ilçe emri verilmeli

Geçtiğimiz yaz il içi yer değiştirmeler ile il dışı yer değiştirmeler ikişer kez yapılmış bir kezde özür durumu yer değiştirmeleri yapılmıştır.

A+A-

En son yapılan Öğretmenlerin 2014 Yaz Dönemi İl İçi ve İller Arası Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme işlemlerinde de tercihlerine atanmayanlara il/ilçe emri uygulanmıştır.

Fakat Eylül 2014 Dönemi Öğretmenlerin İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme işlemlerinde iller arası yer değiştiren öğretmenlerin özellikle eş durumu özrü meydana gelmiş bu öğretmenlere o dönem ekstra bir özür durumu yer değiştirme hakkı verilmemiştir.

Bu durumdaki öğretmenler şu anki yani 2015 yılı Ocak Dönemi il içi ve iller arası özür durumuna bağlı yer değiştirme işlemlerinde başvuruda bulunmuşlardır. Bu öğretmenlerden tercihlerine atanmayanlara hakkaniyet geregi il/ilçe emri uygulanması gerekmektedir.

İl/ilçe emri nedir?

Özür durumuna bağlı yer değiştirme isteğinde bulunacak öğretmenlerden tercihlerine yerleşemediği takdirde ilan edilen diğer eğitim kurumlarına tercih dışı kura ile atanmayı kabul etmeleri halinde bu eğitim kurumlarına da atanamadıkları takdirde, oluşabilecek ihtiyaç halinde eğitim kurumlarına atamaları yapılmak üzere özrünün bulunduğu il/ilçe emrine atanma hakkına il/ilçe emri denilmektedir.

Bu durum 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin "Atamalar" başlıklı 37. maddesi 6. fıkrasında ise; "(6) Öğretmenlerin atamaları Bakanlıkça il/ilçe emrine veya doğrudan eğitim kurumuna yapılır. Bakanlıkça il/ilçe emrine atama yapılması halinde, öğretmenlerin atandıkları ildeki görev yerleri, hizmet puanları ve yeterlikleri dikkate alınarak il milli eğitim müdürünün teklifine göre valilerce belirlenir." şeklinde yer almaktadır.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.