Pandemi sürecinde bir Alkış da Öğretmenlere

Pandemi sürecine girdiğimiz tarihten itibaren ülke olarak olağanüstü günler yaşıyoruz. Hayatımız bir anda değişmek zorunda kaldı. Yasaklar, kısıtlamalar, ertelemeler, iptaller, yeni metotlar, çözüm arayışları derken aylar gelip geçiyor.

Bu sürecin en büyük kahramanları hiç kuşkusuz kamu çalışanları olmuştur. Sağlık çalışanlarımız en riskli alan olan hastanelerde tarih yazdılar. En büyük fedakarlığı onlar yaptılar. Tedbiren evlerine gidemeyenler, ailelerini göremeyenler oldu. Bulaşı riski nedeniyle herkese evde kal çağrıları yapılırken kolluk kuvvetlerimiz tam aksine daha çok meydanlarda olmak durumunda kaldılar. Bir taraftan asayişi sağlama görevini yürütürken diğer taraftan 65 yaş üstü vatandaşların ve karantina sokaklarının ihtiyaçlarını karşılamak gibi yeni yükümlülüklerle fedakarca hizmet ettiler. Tüm kurumlar uzaktan çalışmaya ve en asgari düzeyde mesaiye başlarken PTT çalışanlarının iş yükü ve mesaisi katlanarak arttı. İnternete yönelen ticari döngü ilehijyen şartlarından uzak bir şekilde kargo dağıtımı vb için kapı kapı dolaşarak arı gibi çalıştılar.

Ülkemizde ilk vakalar görülmeye başlanmasıyla birlikte okulların 2 hafta tatil edildiğinde aslında hepimiz artık okulların fiilen sezonu kapattığını anlamıştık. Sınavlar ne olacak, eksik dersler nasıl işlenecek vs sorular havada uçuşurken öğretmenlerimiz idari izinli olmalarına ve zorunlu olmamalarına rağmen sınıflarıyla hızlı bir şekilde iletişime geçtiler. Önce rehberlik ve rehabilitasyon çalışmaları, hemen ardından video internet programlarıyla canlı dersler yaparak eğitimlerine devam ettiler. Hem de okullar açıkken gün içinde makul saatlerde mesai yapan öğretmenlerimiz pandemi sürecinde iftardan sonra bile dersler yaptılar. Eba sisteminde problem yaşandığında alternatif yolları deneyerek ve derse düşük katılımı bahane etmeden konularını severek işlemeye devam ettiler. Yemek masasından gardrop kapağına kadar ders materyali olarak kullanan öğretmenlerimiz imkansızlıkları hiçe sayarak ellerindeki imkanları en iyi şekilde kullanmayı bildiler.

Eğitim Bilişim Ağı verilerine göz attığımızda öğretmenlerimizin EBA’ya giriş ve Eba’yı kullanma oranları öğrencilerden çok daha yukarda olduğunu görüyoruz. Bu süreçte EBA rekorlar kırarak Türkiye’de en çok ziyaret edilen eğitim web sitesi olurken dünyada 6. sıraya yükseldi.Diğer yandan öğretmenlerimizin yeni ürettikleri içeriklerle EBA müthiş bir zenginliğe ulaştı. Bu göstergeler bile öğretmenlerin süreci ne kadar etkili yönettiğinin ve değerlendirdiğinin belgesidir.

Eğitim yöneticilerimiz öğretmen, öğrenci, veli üçgeninde iletişim ve koordinasyonu sağlayarak süreci en iyi şekilde yönettiler. Canlı ders programları, okulların sınava hazırlanması, online sınavların organizasyonu gibi bir çok konuda etkin şekilde rol aldılar.

Büyük diye tanımlanan birçok ülkede insani değerlerin yitirildiğine şahit olduk. Kendilerine gelişmiş diyen ülkeler sürü bağışıklığı gibi söylemlerle yaşlılar ve kronik rahatsızlığı bulunanları yalnızlığa bir anlamda ölüme terk ederken soylu bir medeniyetin evlatları olarak tüm kamu çalışanlarımız gibi eğitim çalışanlarımız da vefa destek gruplarına dahil oldular. Yaşlı, engelli, kronik rahatsız ve emeklilerimizin maaş işlemlerinden eczane, market vb ihtiyaçlarına kadar yardımlarına koştular.

Böyle zamanlarda birlik ve beraberliğin değeri daha iyi anlaşılırken kamu görevlilerimizin de fedakarca yaptıkları çalışmalar tarihe not olarak düşülecektir. Pandemi süreci bitip yeni normale döndüğümüzde; mülki amirlerin, bulaşı riskine rağmen vefa destek gruplarında görev alan ve eğitim öğretimi aksatmayan, bu alanda boşluk oluşmasına izin vermeyen eğitim neferlerini,sağlık çalışanlarını, kolluk kuvvetlerini, PTT çalışanlarınıve ter akıtan emek veren tüm kamu çalışanlarını, Başarı Belgesi vb şekilde ödüllendirmesi süreci taçlandıracaktır.

Eğitimin en önemli sac ayağı olan öğretmenlerimizin kıymetini bir kez daha anladık. Zorunlu olmadıkları halde öğrencileri için tamamıyla gönüllü olarak yaptıkları bu çalışmaları tarihsizleri en güzel şekilde yazacaktır.

Bir alkış da öğretmenlerimize..
iyi ki varsınız .

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum