1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. DÜNYA

  4. Papa'dan kritik Türkiye açıklaması
Papa'dan kritik Türkiye açıklaması

Papa'dan kritik Türkiye açıklaması

Papa, ''12 mülteciyi benimle getirerek, Türkiye-AB anlaşmasına ilişkin politik spekülasyon yapmadım'' dedi.

A+A-

Sığınmacılarla dayanışmasını sergilemek için Midilli Adası'nı ziyaret eden Papa Francesco, kendisiyle birlikte 12 mülteciyi Roma’ya getirmesini, Türkiye-AB arasındaki Geri Kabul Anlaşması’na bir gönderme olarak niteleyenlere cevap verdi. 

Papa, İtalya’ya dönüş yolunda, 3 Müslüman Suriyeli aileden oluşan, 6’sı çocuk 12 sığınmacının da bulunduğu uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Söz konusu sığınmacıların tamamen düzenli belgelerle buraya getirildiğini söyleyen Papa, bu fikrin nasıl doğduğunu, ''Bir hafta önce bir meslektaşım bana bu öneriyi getirdi. Hemen kabul ettim. Her şey yasal olarak yapıldı. Bu insanların belgeleri düzenli. Vatikan Devleti ile İtalya ve Yunan makamları tüm gerekli vizeleri verdi. Onlar Vatikan’ın misafirleri. Zaten 2 Suriyeli aileye daha önce iki Vatikan kilisesi kucak açmıştı'' diye anlattı. 

Papa bu jestinin tamamen insani olduğunu da ekleyerek, ''Burada Türkiye ve Yunanistan (Avrupa Birliği) arasındaki anlaşmalara ilişkin siyasi bir spekülasyon yok, çünkü bunları çok iyi bilmiyorum, bunları gazetelerde gördüm'' diye konuştu. 

Bunun küçük bir jest ve denizde sadece bir damla olduğunu söyleyen Papa, ''Evet küçük bir jest, ama ihtiyacı olanlara el uzatmak için bunu hepimiz yapmalıyız'' dedi. 

Midilli’de çok etkileyici bir gün geçirdiğini söyleyen ruhani lider, ''O kampta (Moria) ağlanacak şeyler vardı'' ifadelerini kullandı. 

AVRUPA’YA ENTEGRASYON ELEŞTİRİSİ

Göçmenlere kucak açma meselesine çok değindiği, ancak Avrupa’daki entegrasyondan az bahsettiği hatırlatılan Papa, ''Avrupa’da birçok şehirde gettolar oluştu. Müslüman göçmenler Batılı değerlere entegre olmakta zorlanıyor. Neden Hristiyan değil de Müslüman aileleri buraya getirdiniz?'' sorusuna şöyle yanıt verdi:

''Müslümanlar ya da Hristiyanlar arasında seçim yapmadım. Bu 3 ailenin belgeleri düzenliydi ve buraya gelebilirlerdi. Mesela 2 Hristiyan aile vardı, ama belgeleri düzenli değildi. Hiçbir ayrıcalık yok, onların hepsi Tanrı’nın çocukları. Entegrasyonla ilgili söylediğiniz bir kelime, savaştan sonra aktüel kültürümüzde unutulmuş gibi: bugün gettolar var! Ve saldırı düzenleyen bazı teröristler, o ülkede, Avrupa’da doğmuş kişilerin oğulları ya da torunları. Peki ne oldu? Çünkü bir entegrasyon politikası yoktu. Avrupa, entegre etme kapasitesini yeniden kazanmalı, birçok insan buraya göç etti ve buranın kültürünü zenginleştirdi. Entegrasyona ihtiyaç var.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.