Pensilvanya'dan talimat: Hükümeti yıkın!

Pensilvanya'dan talimat: Hükümeti yıkın!

17 Aralık soruşturmasında ifade veren polisler itirafta bulundu: "Kandırıldık. Hükümeti devirme emri Pensilvanya'dan geldi!"

Mehmet Ali Berber'in haberi

17 ve 25 Aralık darbe girişimlerine yönelik başlatılan soruşturmada sona yaklaşıldı. İfadesi alınan polisler süreçle ilgili birçok detayı deşifre etti. "Kandırıldık, amaç hükümeti yıkmakmış" diyen memurların çarpıcı ifadelerine ulaşıldı. İsmi gizli tutulan itirafçı bir polis Fethullah Gülen için kırmızı bülten çıkarılacağı tartışmaları sürerken verdiği ifadesinde "F.H ve H.Ö aralarında bu operasyonlardan 2 ay önce hükümetin Pensilvanya'dan gelen talimatla yıkılacağını anlattı. 'Amerika'da karar alındı, hükümet yıkılacak' dedi.
İşte itirafçı polisin anlattıkları:

AMİRLERİMİZ DİKKATE ALMADI
Dershane olayından sonra (amirler) Başbakan'a açıktan küfretmeye başladı. Hakan Fidan için İran ajanı diyorlardı. Hükümetin Pensilvanya'dan gelen talimatla yıkılacağını anlattılar. Bunu amirlerimize rapor ettik ancak dikkate alınmadı.

ÖNCE LİDER, SONRA ŞEMA
17 ve 25 Aralık dosyasının temeli hükümeti devirmekti. Fezlekeyi F.Y hazırladı. Çoğu yerde "dönemin başbakanı" ifadesi geçiyordu. Bunu dediğinde operasyonun komiseri H.K memnuniyet duyuyordu. Ortada daha operasyon yoktu. E.T isimli arkadaşın bilgisayarında gördüm. Örgüt şeması vardı. Lider pozisyonunda Başbakan vardı. Henüz hiçbir ihale yapılmamış, işadamları dahi dinlenmemişti.

AMİRLER GAZ VERDİ
M.D, komisere Başbakan ve bakanların dinlendiğini söyledi. Bize 'Korkma, böyle bir dosyada çalışmak kimseye nasip olmaz. Bu dosya "Yüzyıl'ın dosyası. Bunda görev almak şereftir' diyordu.

ERDOĞAN İÇİN ÖZEL CİHAZLAR
17 Aralık bilgileri İçişleri Bakanlığı'na ulaştı. 25 Aralık deşifre olmasın diye panik yaptılar. Dosyanın tamamlanması için o kadar gayret ediyorlardı ki, Başbakan'ın, Mustafa Latif Topbaş'ın Kuleli Askeri Lisesi'nin yakınında bulunan evinin bahçesinden görüntüsünü alabilmek için Avrupa yakasından Anadolu yakasını görebilen bir cihaz satın aldılar. Teleskoba benzeyen çok uzakları zumlayabilen bir makineydi. Çok uğraştılar ama görüntüleyemediler.

ÖZEL EKİP KURDULAR
Başbakan'ın Yasin El-Kadı ile buluştuğuna dair TİB'den sinyal çalıştırması yaptılar. Latif Topbaş'ın evinin önüne ekip koydular. Ev takibi yapılmaması gerektiğini amirlerim gibi ben de biliyordum.

FEZLEKE DEĞİŞTİ
Operasyon yapılınca ben medyadan kimlerin gözaltına alındığını, kimlerin mal varlığına el konulacağını takip ettim. Sayı bu kadar değildi. 95-96 kişiden bahsediliyordu. Başbakan da aralarındaydı. Sonradan fezlekeyi değiştirdiler.

PANİK İLE KONTROLSÜZ DİNLEME
Komiser fezleke işini hızlandırdı. Son 3 ay içinde kontrolsüz şekilde yeni numaralar giriyordu. Suça bakılmaksızın amirlerin bildirdiği bütün numaraları raporladık, dinleme kararı aldık. Dinlemeleri Başbakan'ın etrafında yoğunlaştı. Mustafa Varank, Şenol Kazancı, Aydın Ünal isimli danışmanların suçu olmadığı halde sırf Başbakan'ı dinleyebilmek için bunların hakkında dinleme kararı aldık. "İleride sorarlarsa" diye M.D'ye sorduk, "bir şey deriz geçer gider" dedi.

Kaynak: Sabah

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.