Performanstan İyi Not Alan Öğretmene Uzman Öğretmenlik?

Öğretmenlerin Performans Değerlendirmesinden Beklentileri

Performans değerlendirmeleri son yıllarda uygulanmak istenen fakat bir türlü sisteminin oluşturulamadığı çalışma durumundadır. Bir çalışanın görev alanıyla ilgili muhatapları tarafından ortaya konan hizmetin değerlendirilmesi olması gereken bir durumdur. Özel sektör çalışanları bu uygulamaya çoktan tabi olmuşlar ve performansın çalışan üzerinde olumlu ya da olumsuz sonuçları olmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerle ilgili performans değerlendirme sistemini uygulamayı düşünmektedir. Geçtiğimiz yıllarda öğretmenlerin ve okul idarecilerinin performansları değerlendirildi. Bu yıl de veliler ve öğrenciler öğretmenlerin çalışmalarını değerlendirecek. Esasında bu değerlendirmeye hem idarecilerin hem de öğretmenlerin ihtiyacı var. Zira bir okulda öğretmenler arasında çalışma, proje üretme, öğrencilerle ilgilenme kendini yenileme gibi yönlerden çok farklılıklar bulunmaktadır.

öğretmene performans notu

Çalışan, üreten öğretmenin performans uygulamasından rahatsız olma gibi bir durumu olamaz elbette. Belki görevini hakkıyla yerine getiremeyen eğitim çalışanları bu uygulamayı eleştirecektir. Bu uygulama herkesin işini biraz daha dikkatli yapmasına zemin hazırlayacaktır. Belki öğrencilere karşı otoriter yaklaşımlar yerine daha hoşgörülü ve saygıya dayalı bir iletişim kurma zorunluluğu getirecektir. Velilerle iletişiminde sıkıntılı olan kişiler belki bu eksiklerini giderme yolunu arayacaklardır.

Tüm bunlar öğretmeni ve idarecileri iyiye ve güzele teşvik etmesi bakımından önemlidir. Çok çalışanın, işi rölantide götürenin, işi önemsemeyenin farkı olacaktır. Bu fark ne olacaktır? Tüm bu değerlendirmeden sonra öğretmene hiçbir dönütü olmayacak mı? Tam not alan bir öğretmenin vasat not alan bir öğretmenle arasında ne gibi farklar olacaktır. Çok gayretli bir öğretmene aldığı yüksek not karşılığı “eline sağlık, çalışmaya devam et” mi denecektir. Ya da düşük not alan bir öğretmene nasıl bir yaptırım uygulanacaktır?

öğretmen kariyer basamakları

Milli Eğitim bakanlı bu gibi uygulamalarda kendi geleneğini oluşturamamaktadır. Sürekli değişen uygulamalar insanların güvenini ve olaya bakıştaki ciddiyetini ortadan kaldırmaktadır. Performans uygulaması etraflıca incelemeden sonra gelecek on yıllarda uygulanacak şekilde aceleye getirilmeden üzerinde iyi çalışılarak mutlaka uygulanmalıdır. Bu uygulama değiştirilmemeli, herkes bu uygulamanın kendi meslek hayatında önemli sonuçlar doğuracağına inandırılmalıdır.

Her sınavın, her yarışmanın kazananı ve kaybedeni vardır. Şayet performans uygulanacaksa bunun mutlaka somut sonuçları olmalıdır. Mesela ü. Yıl beş yıl belli bir başarı seviyesini yakalayan öğretmenlere uzman öğretmenlik verilmelidir. Veya başarılı öğretmenler ve idareciler maddi ödüllendirmelerle teşvik ve taltif edilmelidir. Mecburi hizmet bölgelerinde performans değerlendirmesine göre çok başarılı olan öğretmenlere yer değiştirmelerde öncelik ya da ek puan verilmelidir.

Başarı anlamında bekleneni veremeyen çalışanlarla ilgili somut tedbirler uygulanmalıdır. Çalışanın da çalışmayanın da aynı kategoride değerlendirilmesi yapılan performans uygulamasını baştan etkisiz kılacaktır. Öğretmenin görevi sadece ders anlatma olarak algılanmaktadır. Fakat öğrencilerin sınıf dışında da bir hayatı vardır ve öğrenme sadece sınıfta yapılmamaktadır. Dolayısı ile öğrencinin akademik gelişimin yanında kültürel ve kişisel gelişimine de katkı sağlayan fedakârlıklar mutlaka teşvik edilmelidir.

Yüksek not alan bir öğrencinin takdir- teşekkür alması, hızlı koşan bir atletin madalya ve maddi ödüller alması, hayatının iyi işlerle geçiren bir Müslümanın cennetle ödüllendirilmesi kısaca kıyaslama değerlendirme sonucu öne geçen herkesin sürekli ödüllendirilmesi bir amaca yöneliktir. Performans değerlendirmesi de aynı mantıkla ele alınmalıdır.

Değerlendirmede düşük not alan bir öğretmen bunun karşılığını görmüyorsa neden kendisini geliştirsin? Ya da sürekli yüksek not alan bir öğretmen çalışanın da çalışmayanın da aynı muameleye tabi tutulduğu bir ortamda motivasyonunu koruyabilir mi? Öğretenleri 2006 yılından beri beklediği uzman öğretmenlik / kariyer basamakları uygulaması performansa göre verilirse bir taşla iki kuş vurulmuş olur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum