1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. PKK silah bıraktığını açıklayacak
PKK silah bıraktığını açıklayacak

PKK silah bıraktığını açıklayacak

Çözüm sürecini yakından izleyen siyaset bilimci Hüseyin Yayman, PKK, Kandil ve hükümetin planını anlattı.

A+A-

Ahmet Hakan, Hürriyet'teki röportajında AK Parti Hatay Milletvekili aday adayı ve siyaset bilimci yazar Hüseyin Yayman ile çözüm sürecinde gelinen noktayı tüm ayrıntılarıyla konuştu.

Yayman'a göre PKK Türkiye'de eylemlerine son verecek ancak silah bırakmayacak ve kısa bir süre içinde hükümet ve HDP ortak bir açıklamayla PKK'nın Türkiye'de silahlı eylemlerine son verdiğini duyuracak.

İşte röportajdan öne çıkan başlıklar;

ÇÖZÜM sürecinde bir sorun mu var?

Çözüm sürecinde bir sorun yok. Artık finale gelindi. Çok güzel işlerin olacağını, yakında Türkiye'de iki baharın birlikte yaşanabileceğini düşünüyorum.

*

Ne kadar yakın zamanda?

Aslında 15 Şubat'ta, yani Öcalan'ın Türkiye'ye gelmesinin yıldönümünde olacaktı. Fakat olmadı. Martın başında ya da son tarih olarak 21 Mart Nevroz'unda olacak.

*

Ne olacak?

Bu süreci takip eden bir bilimadamı olarak benim gördüğüm şu: 4 Şubat görüşmesinde İmralı, HDP heyetine bir mektup veriyor. Mektupta Türkiye'deki çatışma sürecinin bitirileceği söyleniyor. PKK, yakın bir dönemde kongresini toplayacak ve Türkiye'deki silahlı mücadeleyi bıraktığını ilan edecek. Bununla ilgili olarak hükümet kanadı ile HDP ortak açıklama yapacak. Özetle PKK, Türkiye'deki silahlı mücadeleyi bırakmış olacak. Bu muazzam bir şey...

*

"Aslında 15 Şubat'ta olacaktı ama olmadı" dediniz. Neden olmadı 15 Şubat'ta?

Kandil'in taktiksel yaklaşımı var. Direnerek masaya oturmak istiyorlar. Ben olaya basit bakıyorum. Öcalan kararını verdikten sonra bu pürüzler halledilir.

Öcalan'ın mektubundan söz ettiniz. Ne var o mektupta?

Öcalan'ın PKK Merkez Komitesi'ne yönelik mektubunda Türkiye'deki silahlı mücadelenin sonlandırılması ve çözüm sürecinin baştaki mutabakatlara bağlı olarak yürütülmesi konusunda çağrısı var. Öcalan'ın bu çağrısı sürpriz değil. Benzer bir çağrıyı 21 Mart 2013'te de yapmıştı. "Silahlar sussun, siyaset konuşsun" demişti. 2013 paradigmasına dönülecek. Bu konuda atılacak adımlar var ve bu adımlar konusunda İmralı ile devlet arasında, devlet ile HDP Heyeti arasında mutabakatlar var.

*

Kandil'in olumsuz yaklaşımları var. Bu yaklaşımlar ne olacak?

Kandil, Öcalan'a rağmen hiçbir adım atmaz. PKK, İmralı'nın sözünden çıkmaz. Kandil bütün kazanımlarını mücadele ederek elde etti. Şimdi kolay teslim olmak yerine direnerek çekilme gibi bir tavrı var.

*

Kandil'in olumsuz tutumu taktik mi?

Direnerek taktik geliştiriyor ve masaya güçlü oturmak istiyor.

*

Ortak açıklama seçim öncesi mutlaka yapılacak mı?

Seçim öncesi açıklama yapılacak ve yeni bir tarih başlayacak.

*

Ortak açıklamada ne denilecek?

Ne söyleneceğini üç aşağı beş yukarı tahmin ediyorum ama bırakalım taraflar söylesin.

PKK silah bırakmayacak, Türkiye'de eylemi bırakacak PKK'lıların dağdan inmeleri söz konusuolacak mı? Bu konu da bir takvime bağlanmış olacak mı?

Yapılacak açıklama hükümet heyeti ile HDP heyetinin ortak açıklaması olacak. Bundan sonraki yol haritasında merdiven teorisi geçerli olacak. Hükümet bir adım atacak, Kürt siyasi hareketi bir adım atacak. Bunun içinde bölgede kamu düzeninin sağlanması var. Bunun içinde hasta mahkümlarla ilgili düzenlemeler var. Müzakerelerin hızlandırılması var. Bütün bunları kapsayan karşılıklı adımlar. Akla gelebilecek tüm konular yeni yol haritasının içinde.

*

Dağdan inme meselesi? O ne olacak?

PKK Kongresi toplanacak ve "Türkiye'de silahlı mücadeleyi sonlandırdık" diyecek. 2013'te başlayan ancak yarım kalan sınır dışına çekilme yeniden başlayacak ve tamamlanacak. Ama PKK, silah bırakmayacak. Rojava meselesi ve Ortadoğu'daki altüst oluşlar devam ettiği için oradaki varlığını sürdürecek. Türkiye'deki çatışmadan çekilmiş olacak.

*

Anlaşma bu noktalarda mı sağlandı?

Çok net olarak şunu söyleyebiliriz: Türkiye 30 yıllık çatışmalı dönem içerisinde hiç yaklaşmadığı kadar çözüme yaklaştı. Önümüzdeki günlerde hem baharın gelmesi hem de çözümün ve barışın gelmesi nedeniyle çifte sevinç yaşayacağız.

Hürriyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.