1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. EMNİYET PERSONELİ

  4. Polis terfi sistemi değişiyor
Polis terfi sistemi değişiyor

Polis terfi sistemi değişiyor

Polis terfi sistemi değişiyor, 'Polisler liyakata göre terfi alacak', Komiserlik için hangi şartlar gerekiyor?

A+A-

Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak, Normalde her yıl 350 ile 400 komiser yardımcısı mezun oluyordu. Bu yıl bin 100 kişi mezun oldu. Önümüzdeki yıl bu sayı 3 bin 700 olacak. Sınav sistemi değişti. Artık KPSS, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları baz alınıyor. Liyakat (başarı) esas alınarak rütbe terfileri sağlanacak. Bizde amir sınıfı ayrı yetiştiriliyor. Ancak 2020'den sonra Batı'daki gibi rütbeliler sadece memurlardan seçilecek dedi.

Paralel Yapı'yla mücadele aynı kararlılıkla sürdürülmeli. 40 yılda oluşturulmuş bir yapı. Devletin her kademesine nüfuz etmiş. 1. sınıf emniyet müdürleri emekliye sevk edilmesine rağmen henüz mevcut olanlar var. Çünkü dikey örgütlenmiş bir yapı. Birbirinden haberi olmayanlar var. Yalnızca en tepedekiler hepsini biliyor. SOHBETE GELMEYENE İHBAR

Gaziantep'teki polis okulu öğrencilerinden bazıları geçmişte bunların dershanelerine gitmiş. Ancak temizlik başlayınca çocuklar bunlarla ilişkisini kesmiş. Cemaat toplantılarına gitmeyince de kendilerini arayıp 'Sohbetlere katılmadığınız takdirde sizi Paralelci diye ihbar ederiz' tehdidinde bulundukları bilgisi geldi bana. Paralel Yapı'yla ilişkisini kesen polise şantaj yapılıyor. 

 

OPERASYONEL POLİS İHTİYACI

Normalde her yıl 350 ile 400 komiser yardımcısı mezun oluyordu. Bu yıl bin 100 kişi mezun oldu. Önümüzdeki yıl bu sayı 3 bin 700 olacak. Sınav sistemi değişti. Artık KPSS, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları baz alınıyor. ABD, İngiltere ve Fransa başta olmak üzere tüm ülkelerde bu model uygulanıyor. Liyakat (başarı) esas alınarak rütbe terfileri sağlanacak. Bizde amir sınıfı ayrı yetiştiriliyor. Ancak 2020'den sonra Batı'daki gibi rütbeliler sadece memurlardan seçilecek.

Ankara ve Paris saldırılarında yeni eylem türleri türedi. Tehdidin boyutu farklılaşıyor. Yeni eğitim modelleri ortaya koymamız gerekiyor. Diyarbakır'daki Tahir Elçi olayı da bu ihtiyacı ortaya çıkardı. Suriye'deki şeyden Fransa 'bana ne' diyemiyor. Operasyonel yönü geliştirilmiş polise ihtiyaç var."

 Sabah

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.