1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. EMNİYET PERSONELİ

  4. Polise İkinci Şark ve El İnsaf....
Polise İkinci Şark ve El İnsaf....

Polise İkinci Şark ve El İnsaf....

EGM Personel Daire Başkanlığının 17.02.2012 tarihli yazısı ile polise 2.şark ataması kesin

A+A-

EGM Personel Daire Başkanlığının 17.02.2012 tarihli yazısı ile polise 2.şark ataması kesin

 

18.03.2016 cuma günü Resmi gazetede Bakanlar Kurulunun Emniyet Genel Müdürlügü, atama ve yer degistirme yönetmeligindeki 24 üncü maddenin ikinci ve dördüncü fikralarinda yer alan "ikinci kez" ibareleri "birden fazla kez" seklinde degistirilmis ve ayni maddenin dördüncü fikrasinda yer alan "ve daha önce çalistigi ile atanmamak kaydiyla" ibaresi yürürlükten kaldirilmistir. 3. veya daha fazla sarkin önünün açilmasini saglayan bu yönetmelik degisikligi nedeniyle polis memurlari karar kara düsünüyor.
 
Bu ne demek, polis memurlarinin hiç bir zaman vatani aslisi olmayacak. Göçebe gibi... 3 yil orada 5 yil ötede ve digerleri.
 
Polis memuru aile de olamayacak. Zira aile için mukim olmak, yerlesmek, kalicilik gerekir.
 
Bir çok kamu kurum ve kurulusun çalisma sartlari ve maaslari iyilestirilirken Emniyet Teskilatinda Polis Memurlarinin yükünün her geçen gün "çekilemez" hale getirilmesinin nedeni de belli degil.
 
Polis memuru "samar oglani" midir. Neden bunca üzerine gidiliyor. Ve daha bir çok cevabi olmayan sorular..
 
En çok intihar eden meslek grubunun en basinda gelen polislik seçim zamanlarindaki vaadin disinda umut isigi ve çözümü olmadan yasiyor.
 
Vatan müdafaasinin, emniyetinin, huzurun ve barisin yegane sahipleri olan asker ve polis arasinda bile uçurum var.
 
Ve kamu kurumlari arasinda ikinci sark degil sark hizmeti olmayan kurumlar var.
 
Bir kaç sark hizmeti tehdidi ile karsi karsiya kalan polis ne suç isliyor ki bunlar ona layik görünüyor:
 
Stresli ortamlari, mobbing firtinasi, amir baskisi, es dost akrabadan uzak yasamlari, hal edilmemis katsayi sorunu, es deger meslek sahibi diger kurumla aralarindaki uçurumlar, herkes tatil yaparken tatilleri bile iki dudak arasinda olmasi, fazla çalismada fazla çalisma ücreti hak ettirilmemesi. bir anda izinlerinin iptal olma kabusu bu meslek sahiplerinin bu denli yipratilmak istenmesi nedendir, bir vatandas olarak çözemedim.
 
Oysa en küçük bir korku da "alo 155" e sarilan bizler keyfimiz gicir oldugunda "hain polis" diyebiliyoruz.
 
Polisin derdi çig gibi... Bu dert gün geçtikçe artiyor.
 
Oysa her çalisan gibi polislerde aile düzeni, gelecek plani ve çocuklarinin egitimini düsünmek ve bir yol haritasi çizmek istiyor.
 
Çizemiyor..
 
Genç polisler sark hizmetinden sonra evlenirim düsüncesini artik hiç evlenmemeye getiriyor. Zira esiyle, çocuklariyla oradan oraya savrulmak korkusu bekar kalma tercihini artiyor.
 
Polis bir kaç kez sark hizmeti korkusu içinde gelecek hayalleri dahi kuramiyor. Polis anne babalari torun hayalinden uzak "ne olacak bu çocuklarin hali" demeye basladi. Hatta böyle olursa ana babalar evlat hasretiyle, evlatlar ana baba hasretiyle yanip tutusacaklar.
 
Hatta sosyal yasam hakki elinden alinmis olarak ve ötesi barinma sorunu yasayacak olan, lojmani olmayan yerlerde çalisacak olanin ne zaman, nerede, nasil kalacaginin dahi hesabi yapilmazken polisin geri dönülmeyen yolun yolcusu gibi savrulup durmayacagini kim iddia eder.
 
Terör belasi disinda sokaga dökülmeyi seven güruhlarla ugrasmak bir yana emniyet camiasinin fedakar, mazlum, suskun, savunmasiz adeta ezik birakilan memurlari bunalima düsmesin de kim düssün.
 
2012 den sonra bir balyoz gibi inen ikinci sark , 2016 da çikartilan "birden fazla sark" karari yüzünden binlerce polis çocuklarinin belli bir düzen içinde egitim hayatlarini sürdürmeleri gerekirken okul hayati sürekli degisecek kaygisi, gidecegi yere adapte olmak zorunda kalacak olan polis esleri, farkli mesleklerde es durumundan sürekli yer degistirecek olan hatta issiz kalma tehlikesi olan esler, sürekli tayin çikma ihtimali içinde olan polis ve ailesinde yasamin nelere gebe olacagini düsünmek lazim.
 
Bosanmalar mi artar, polise çocugunu vermek istemeyenlerin sayisi mi artar, bir baltaya sap olamayan, dikili bir agaci bulunmayan bir meslek çalisanlari mi olusur, bakmak gerekir.
 
Polis ailesinin ve çocuklarinin bu durumdan etkilenmemesi mümkün degildir.
 
Hal böyle olunca polislerin yerlesik düzen içinde çalisma olanaklari da ortadan kaldirilmis olmasi kimleri mutlu ediyor. Kimler bundan zevk aliyor bilinmez ama bir kaç sark sarti kesinlikle yanlistir. Bir sark hizmeti yapar 3 yil -5 yil -7 yil neyse ama bir kere yapar. Sonra aile düzenini kurar. Hele ki sayin cumhurbaskanimiz aile konusunda hassas davranirken, aile birligini savunurken, nüfusun artmasi için gayret gösterirken birilerinin polisleri rüzgar gibi savurmak istemesi çok garip..
 
Çoluk çocuguyla sürekli göç etmesi, çocuklarin egitim sorunu, bir yerde mal sahibi olamamasi, aile ve akraba kavramlarina sünger çektirilmesi, yilki ati gibi ortada dolanmasi insan haklarina da, yasam sekline de, insan olmanin özüne de aykiridir.
 
Hele hele memur sinifinda baska hiç bir kurumda böyle bir uygulama olmamasi Anayasanin esitlik ilkesine de aykiridir.
 
Ehli vicdan olmali yoksa  alma mazlumun ahini çikar aheste aheste denilir. Hatta gün gelir polis olacak kimse bulunmaz ya da evli olan polisten söz edilemez olur.
 
Bir yerde sürekli kakilan, horlanan, suçlanan, hedefe oturtulan diger yandan vazgeçilmez unsur olan polis için bir yigit çikmali bu haksiz, adaletten uzak, etik olmayan kararlara DUR DEMELIDIR.
 
 
erolkara

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum