Pomodoro Tekniği ile Başarıyı Yakalayın!.

Pomodoro Tekniği ile Başarıyı Yakalayın!.

Sizce başarılı bir birey olmanın en temel unsuru nedir? diye sorsam ne cevap verirdiniz?.

Bana sorarsanız, “Başarılı bir kimse olmanın en temel unsuru verimli bir ders çalışma tekniği ve planına sahip olmaktır!.” derim.

Tabi ki başka etmenler vardır, ancak bunun olmazsa olmaz bir unsur olduğuna inanıyorum.

Hiç daha az bir zamanda nitelikli ve kaliteli zaman planlamasıyla, plansız ve uzun süreler ayırarak ve motivasyon kaybı yaşayarak öğrenme bir olur mu?.

Daha etkili öğrenmek, zaman yönetiminden başarılı olmak ve az zamanda verimli çalışarak hedefinize ulaşmak istiyorsanız bu tekniği öğrenmeli ve uygulamalısınız.

Öyleyse Pomodoro nedir?

Dünyadaki en etkili çalışma yöntemlerinden biri olarak kabul ediliyor. İlk defa 1992 yılında Francesco Cirillo tarafından uygulanmış. Aslında “Pomodoro”, İtalyanca “domates” demek. Cirillo, üniversitede yıllarında ders çalışırken odaklanma ve motivasyonu koruma konusunda problem yaşamış ve bu problemini domates şeklindeki alarmlı bir zaman sayacını kullanarak çözmüş.

Ders çalışma süresini belli sürelere bölerek ve aralarda kısa molalarla bir ders çalışma modeli geliştirmiş. Böylelikle oldukça uzun ve zor işleri parçalara bölerek ve 25 dakika çalışmayla ve 5 dakikalık dinlenmelerle odaklanma güçlüğünü yenmiş ve bu yöntemle başarılı olduğunu görmüş. Dolayısıyla bir pomodoro 30 dakikadır. Dört pomodoro yarım saatlik bir dinlenmeye denk gelmektedir.

Tekniğin kuralları basit ancak uygulanması kararlılık gerektirmektedir.

  1. Pomodoro tekniğinin zaman yönetimi konusunda etkili bir yöntemdir. Dolayısıyla bu teknikte zamanlayıcı ön şarttır.
  2. Çalışmaya başlamadan önce işinizi ya da dersinizi kaç pomodoroda bitirebileceğinizi planlamanız gerekir. Günlük, haftalık ve aylık planlamalar yaparak istikrarlı bir şekilde tekniği uygulamanız gerekir. Şayet planınız tutmaz ve işler istediğiniz gibi gitmezse süreci bozan gerekçeleri belirleyin, kendi belirleyeceğiniz şekilde işaretlemeler yapın. Daha sonraki çalışma planınızda bu olumsuz işaretlerden ve etkenlerden kurtulmaya çalışın.
  3. Günde 6-12 pomodoro planlanması ideal çalışma süresi olarak belirlenmiştir. Bu da 3-6 saate tekabül eder.
  4. 25 dakikalık çalışma süresinde işinize odaklanmak ve başka bir işle meşgul olmamanız gerekir.
  5. 5’er dakikalık molalarda ise kesinlikle işle veya dersle ilgili bir şey düşünmemek lazımdır. Farklı şeylerle meşgul olmak önerilir. Bir çay veya kahve, biraz gezmek, hava almak, elini yüzünü yıkamak, ortam değişikliği vs.
  6. Çalışma ortamı oldukça önemlidir. Çalışacağınız ortamda odaklanmanızı olumsuz etkileyecek şeylerden kurtulun. Diğer koşullar sağlıklı olmadığı müddetçe teknikten istenilen verim elde edilemeyeceği bilinmelidir.

***

Zamana karşı bir mücadeleden çok, zamanı doğru kullanarak planlı çalışmak başarıyı getirecektir. Her şeyden çok da başarıya olan inancınız ve inancınızı destekleyecek motivasyonu sürekli zinde tutacak bir planlamaya ve çalışmaya ihtiyacınız var!.

Günün Sözü: “Zamanı çok olanlar değil, zamanı doğru kullananlar başarılı olurlar.”

Önceki ve Sonraki Yazılar