1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Pompada kriz büyüyor!
Pompada kriz büyüyor!

Pompada kriz büyüyor!

Tavan fiyat uygulamasının kâr marjlarını aşağı çektiğini belirten BP Türkiye'nin Genel Müdürü Thomsen, "Böyle giderse iç piyasaya girmeme, sadece ithalatçı olma seçeneği değerlendirilebilir" dedi

A+A-

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) akaryakıt fiyatlarını düşürme gerekçesiyle aldığı son tavan fiyat kararına, dağıtım  şirketleri tepkili. Yüzde 60'ından fazlası vergi olan akaryakıt fiyatının yüzde 11'lik dağıtım marjı üzerinden ucuzlaştırılamayacağı öne sürülüyor. Aralarında yabancı devlerin de bulunduğu şirketler, maliyetlerin altına inildiğini ifade ederek iç piyasada farklı aksiyonlara yönelmeyi planlıyor.

Petrol Sanayi Derneği'nin (PETDER) yönetim kurulu başkanlığını da yürüten İngiliz BP'nin Türkiye Müdürü Martin Thomsen, "Dağıtım şirketleri tavan fiyatla 2 ay zarara uğrayacak. Böyle devam ederse şirketler, ‘ya bunu düzeltiriz ya da diğer seçenekler ne olur' diye düşünür. Sonuçta da sektörün sadece bir bölümünde yer alırlar. Örneğin sadece ithalat ayağında kalırlar. İç piyasaya girmemeyi değerlendirirler" dedi.

Thomsen: Piyasa donar

Thomsen, "Firmalar için de, müşteriler için de, EPDK için de iyi değil. Markete müdahale ettiğinizde piyasa donar. Son tavan kararı dağıtım firmalarını hedefliyor. Sadece fiyatları sabitlemiyor, bayiler ve dağıtımcılar arasındaki yüzdeyi de değiştiriyor. Dağıtım şirketleri 2 ay zarara uğrayacak. Sektör sermaye maliyetinin altında çalışıyor" dedi.

Bu yaşananların şirketlerin yatırımlarını küçülteceği uyarısında bulunan Martin Thomsen, şöyle konuştu: "Dağıtım şirketleri Türkiye'de uzun vadeli planlara sahip. Tavan düzenlemeleri, yatırımların ilerleme kapasitesini düşürüyor. Sektör para kazandırmazsa nasıl pazarda olabiliriz? Yabancı şirketler pazara girmezler. Türkiye'nin bu müdahalelerinin serbest piyasaya uygun olmadığı görüşündeyim." Thomsen, Avrupa piyasasını yakından izleyen biri olarak, akaryakıtta en yüksek vergi yükü olan Avrupa ülkesinin Türkiye olduğunu kaydetti.

Kâr marjı düşüyor

- Düşen petrol fiyatları akaryakıt fiyatlarına yeterince yansımayınca faturayı dağıtımcılara kesen EPDK, geçtiğimiz günlerde bir kez daha tavan fiyat kararı aldı.

- 2 ay uygulanacak tavan fiyat ile ilgili açıklamada, "Benzinde rafineri çıkış fiyatının üzerine eklenecek marj 34 kuruş/litre, motorinde ise rafineri çıkış fiyatının üzerine eklenecek marj 37 kuruş/litre olarak sınırlandırılmıştır. Bu şekilde pompa fiyatında 9-10 kuruş/litre mertebesinde indirim oluşmaktadır" denildi.

- PETDER, 2008'de 39 kuruş olan kâr marjlarının, 22 kuruşa kadar düştüğünü belirtiyor.

- EPDK verilerine göre benzindeki fiyatın yüzde 68'nin vergi, yüzde 21'inin ürün maliyeti, yüzde 11'i ise dağıtım şirketlerinin brüt kâr marjı olduğuna işaret eden PETDER, yüzde 11'lik bu pay üzerinden anlamlı bir fiyat düşüşü sağlanmasının olanaksız olduğunu öne sürüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.