Psikiyatr İlaç Polisliğe Engel Mi?

Psikiyatr İlaç Polisliğe Engel Mi?

Başvuru yapan polis adaylarından belli şartları taşımaları gerektiği gibi özellikle sağlık konusunda Psikiyatr İlaç Polisliğe Engel mi?

Son zamanlarda yaşanılan olaylardan dolayı birçok polis mesleklerinden ihraç edilirken birçoğu hakkında yapılan soruşturmadan dolayı açıkta bulunduğu için Emniyet Genel Müdürlüğü polis açığını gidermek için polis alımlarını hızlandırdığı gibi sayısını da artırmıştır. Polis olmak isteyen kişilerin önünde 2 alternatif yer alırken ilk derecede amir olarak görev yapmak isteyenler ise tek yolları bulunmaktadır.

Başvuru yapan polis adaylarından belli şartları taşımaları gerektiği gibi özellikle sağlık konusunda Psikiyatr İlaç Polisliğe Engel mi? Sorusuna cevap arayan adaylara bu tür ilaç kullanan kişiler maalesef polis olamayacaklardır. Bazı ilaçların bileşimlerinden halsizlik, sinir bozukluğu, kontrol kaybı gibi etkenler yer aldığı için psikiyatr ilaç ve türevlerini kullananlar sağlık kurulu tarafından elenmektedirler.İleri Derecede Psikiyatr İlaç Polisliğe Engel Mi?
Polis Akademisi Başkanlığı tarafından polis adayları için belirtilen şartlara sahip olan kişiler başvurularını yaparak sınavda başarılı olsalar ve polis okuluna gittiklerinde bu psikiyatr ilaçları kullandıkları tespit edilmesi halinde okuldan ilişikleri kesilmektedir. Sağlık noktasında hassas bir durum söz konusu olduğu için Psikiyatr İlaç Polisliğe Engel mi? Denilince bu durum engel olmaktadır. Psikiyatr olarak bilenen ilaçlar arasında yer alan antidepresan, antipsikotik, anksiyolitik ve duygudurum gibi ilaç ve benzerlerini kullanan polis adayları polis olmaya engeldir.Özellikle ağır rahatsızlığı bulunan hastalara verilen bu ilaçlar belirli süre kullanma zorunluluğu yer aldığından uyuşturucu niteliğinde yer almasa da duygusal ve beyinsel olarak tedavi için kullanıldığından özellikle belli doktorların hastalara yeşil reçete ile yazıldığından polis olmak isteyenlerin önünde engel olarak çıkmaktadır.

Polis olmak isteyen lise veya dengi okulu mezunu olan kişiler ÖSYM tarafından yapılan TYT sınavına katılmaları gerekmektedir. Her yıl Polis Akademisi Başkanlığı tarafından açıklanan puanı ve üstünü almak zorunda adaylardan bazı şartlar taşıması gerekmektedir. Aranan şartlar arasında;

TC Vatandaşı olmak,
Lise veya Dengi Okulu mezun durumda veya mezun olmak,
TYT sınavından belirtilen puanı almak,
18 yaşından küçük ve 25 yaşından büyük olmamak,
Erkeklerde 164 cm uzun, bayanlarda ise 162 cm kısa olmamak,
Siyasi parti bağlantısının olmaması,
Sağlık ve Güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç almanın yanı sıra psikiyatr ilaç kullanmamak şartlar arasında yer alırken Psikiyatr İlaç Polisliğe Engel mi? Sorusuna verilecek cevap engel olmaktadır.
Psikiyatr İlaç Polisliğe Engel Mi? Sonuçları Nedir?
Lisans veya Önlisans mezunu olan kişilerin KPSS sınavına girmeleri gerektiği gibi son alımlarda lisans mezunu olanlardan KPSS P3 puanının 60 olması istenirken Önlisans Mezunu olan kişilerden 70 puan olması istenilmektedir. Başvuru yapan adaylardan istenilen şartlar arasında;

Türk Vatandaşı olmak,
Lisans veya Önlisans mezunu olmak,
Erkeklerde 167 cm, bayanlarda 162 cm’den uzun olması,
Boy ve kilo endeksinin orantılı olması,
30 yaşından gün almamak,
Askerlik hizmetini tamamlamış olması veya tecilli olması,
Siyasi parti üyeliğinin olmaması ve Güvenlik soruşturmasında olumlu sonuç alması şartlarının yanı sıra tam teşekküllü Devlet Hastanelerinden alacağı sağlık raporunda polis olmaya bir engelinin olmayacağı gibi Psikiyatr İlaç Polisliğe Engel mi? Olacağından dolayı bu tür ilaçları kullanmaması gerekmektedir.
Bunların yerine Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde ilk derece amir olmak isteyen kişiler ise Lisans Mezunu olması gerektiği gibi KPSS o yıl belirlenen puanı almış almaları gerekmektedir. Psikiyatr İlaç Polisliğe Engel mi? Denildiğinde polisliğe engel teşkil ettiği için aynı durum Komiser Yardımcı olmak için başvuru yapan adaylar içinde geçerli olacaktır. Adaylardan istenilen şartlar arasında;

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,
KPSS P3 puanının 70 ve üzerinde olması,
Lisans Mezunu olmak,
Sağlık yönünden herhangi bir probleminin olmaması,
Arşiv ve güvenlik soruşturmasında olumlu sonuç almak,
İstenilen boy oranın POMEM’de aranan şartlarla aynı olduğu gibi değişmez şartlar arasında yer aldığı gibi KPSS puan ve şartlar Polis Akademisi Başkanlığı tarafından değişiklik yapabilmektedir.
Psikiyatr İlaç Polisliğe Engel Mi? Değil mi?
Polis olmak isteyenler hangi alanda girmek isterlerse istesinler hepsinde de ön sağlık, mülakat ve fiziki yeterlilik sınavına katılmak zorundadırlar. Katılacakları sınavların hepsi önem arz ettiği gibi en önemli olan mülakat sınavıdır. Mülakat sınavı alacakları puanın %40’nı etkilediği için adayların burada belirlenen komisyonun önünde konu hakkında bilgisi, kendini ifade edebilme, konuşma, hareket ve mimikleri olmak üzere her şeyine bakılmaktadır. Adaylar bu sınavlara girmeden önce aralarında doktorlarında yer aldığı ön sağlık kuruluna girmeleri gerekmektedir. Adaylar burada kullandıkları ilaçlar, geçirdikleri hastalıkları belirttikleri gibi Psikiyatr İlaç Polisliğe Engel mi? Sorusu burada aşamada cevap bularak böyle bir rahatsızlıktan dolayı ilaç kullanan kişiler elenmektedirler.

Her zaman vatandaşın huzuru için mücadele eden, halkla iç içe bulunan polisler kendi rahatsızlıklarından dolayı özellikle Psikiyatr ilaç kullan polisler sağlıklı görev yapamayacakları için bu tür rahatsızlıkları olan kişiler görevden uzaklaştırılarak gerekirse malulen emekliliğe sevk edilecekleri gibi geri hizmet görevine de verilebilmektedir. Ayrıca daha önceden herhangi bir rahatsızlığı olmayan ancak polis okulu döneminde bu tür rahatsızlığı ortaya çıkan ve ilaç kullanan kişilerin rahatsızlığı tespit edilmesi durumunda okuldan ilişiği kesilmektedir. Psikiyatr İlaç Polisliğe Engel mi? Sorusuna yanıt olarak bu tür ilaçları kullanan adaylar mesleğe girmeden önce tespit edilmesi durumunda göreve kabul edilmezken, meslekte tespit edilmesi halinde ise rahatsızlığının durumuna ve verilen rapora göre Sağlık Daire Başkanlığı tarafından değerlendirme yapılmaktadır.

Kaynak;Polis.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.