1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. PYD destekçilerine MGK uyarısı
PYD destekçilerine MGK uyarısı

PYD destekçilerine MGK uyarısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan MGK’dan, terör örgütü PYD/YPG’nin ofis açmasına izin veren Almanya, Fransa, İsveç ve Çek Cumhuriyeti’ne tepki: Dostlukla bağdaşmaz, kararı gözden geçirin

A+A-

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), terör örgütlerine kucak açan Avrupa'ya 'safınızı seçin' uyarısında bulundu. PKK'nın Suriye kolu PYD/ YPG'nin bazı ülkelerde temsilcilik açmasına izin verildiği hatırlatılan MGK bildirisinde, Avrupa'nın teröre imkân ve cesaret verdiği vurgulandı. Bu tutumun müttefiklikle bağdaşmayacağı, verilen kararların yeniden değerlendirilmesinin beklendiği belirtildi.

65. Hükümet'in ilk MGK toplantısı dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirildi. Binali Yıldırım, Başbakan sıfatıyla MGK'ya ilk kez katıldı. Başbakan yardımcıları Veysi Kaynak ve Nurettin Canikli ile Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da MGK'da ilk kez bulunan isimler oldu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile kuvvet komutanlarının katıldığı toplantı, 5.5 saat sürdü. Toplantının ardından yayımlanan bildiride şu ifadelere yer verildi:

Bölücü terör örgütünün Suriye kolu PYD/YPG'nin Prag, Stockholm, Berlin ve Paris'te temsilcilik açmasına izin verilmesinin, ülkemizi kana bulayan teröristlere imkân ve cesaret verdiği, bu tutumun dostluk ve müttefiklikle bağdaşmayacağının; verilen kararın yeniden değerlendirilmesinin beklendiğinin altı çizilmiştir.

TEK ÇARE TESLİM OLMALARI
 Devletin hukuk sınırları içinde kararlılık ve hassasiyetle yürüttüğü operasyonlar neticesinde, halkın desteğini alamayan, teslim olmaktan başka çaresi bulunmayan terör örgütünün ve siyasi uzantılarının bölgede yaşayan vatandaşlarımızın temsilcisi olamayacağı vurgulanmıştır.

Kamu düzenini sağlamak amacıyla yerleşim yerlerinde itina ile icra edilen operasyonlarla vatandaşlarımızın en kısa sürede huzurlu ve güvenli bir ortama kavuşturulması, sıkıntıların giderilmesi gerektiği teyit edilmiştir.

Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanması amacıyla yürütülen faaliyetler, terör ve teröristle mücadelede gelinen aşama, milli güvenliğimizi tehdit eden ve bir terör örgütü olan Paralel Devlet yapılanmasına karşı alınan tedbirler görüşülmüştür.

Son yıllarda, Avrupa ülkelerinde ve ABD'de dünya barışı için tehdit oluşturan İslam karşıtı nefret söylemleri ile fiili saldırılara varan ırkçı davranışlar konusunda Kurul'a bilgi verilmiş; siyaset, hukuk, medya ve STK alanında alınabilecek tedbirler müzakere edilmiştir.

Varşova'da yapılacak NATO Zirvesi'nde, NATO tarafından ittifakın tüm üyeleri için güven artırıcı ve caydırıcılık sağlayacak tedbirlerin alınmasının gerektiği ifade edilmiştir.

HALEP'TE İŞLENEN İNSANLIK SUÇLARI
DAEŞ terör örgütüyle mücadele ve bu örgütün ülkemize yönelik saldırıları değerlendirilmiş; terörden arındırılmış güvenli bölge ile uçuşa yasak bölge uygulamasının gerekliliği bir kez daha ortaya konulmuştur.

Suriye'deki iç savaşın, ülkemizdeki terör olaylarına zemin hazırladığı; tüm dünyaya yönelen tehdidin de altyapısını oluşturduğu gerçeğinden hareketle, uluslararası toplumun daha duyarlı olması gerektiği ifade edilmiştir. Suriye rejimi ile destekçisi ülke ve örgütlerin, bilhassa medeniyetler merkezi Halep'te, sivillere yönelik işlenen insanlık suçları telin edilmiştir. (Sabah)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.