1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ramazan Bayramı'ında Memura Kaç Gün Tatil?
Ramazan Bayramı'ında Memura Kaç Gün Tatil?

Ramazan Bayramı'ında Memura Kaç Gün Tatil?

Ramazan Bayramı 2016, Ramazan Bayramı ne zaman?, Bayram tatili kaç gün olacak?, bu sorular doğrultusunda, ülkemizde bir taraftan mübarek ramazan ayınında tüm coşkusu ile sona doğru gidilirken, bir taraftan da Ramazan Bayramı'nın tam tarihi merak edilmeye

A+A-

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN, HANGİ GÜNE DENK GELİYOR?

Bu yıl Ramazan Bayramı 5 temmuz 2016 salı gününe denk geliyor.

RAMAZAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN OLACAK?

Ramazan ne zaman olacak ve bayamda kaç gün tatil olacak sorusunun yanıtı buldu.Özel sektör çalışanları Ramazan Bayramında 3 gün tatil yapacak. Tatil 4 Temmuz salı günü başlayacak ve 07 Temmuz perşembe günü tatil olacak. Bazı kurumsal firmaların ise arefe günü tatil kararı vermesi bekleniyor.

RAMAZAN BAYRAMI'NDA MEMURA KAÇ GÜN TATİL?

Hükümet, bir anlamda hem turizm sektörüne canlılık getirme  hem de memurların motivasyonu artırma maksadıyla Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarttığını açıklamıştı. Konuyla ilgili Başbakanlık Basın Müşavirliği'nden açıklama yapılmıştı.

Başbakanlık Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklama şöyle:

"Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışanların 4 Temmuz Pazartesi günü yarım gün ve 8 Temmuz Cuma günü tam gün izinli sayılmasına ilişkin yazıyı imzalamıştır.

Buna göre, kurum yöneticilerince gerekli tedbirlerin alınarak hizmetlerin aksatılmaması, zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede eleman bulundurulması kaydıyla, kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanlar, Ramazan Bayramı'nın arefesi 4 Temmuz Pazartesi günü yarım gün ve 8 Temmuz Cuma günü tam gün idari izinli sayılacaklardır."

RESMİ TATİL DEĞİL

Hükümetin aldığı bu karar maalesef özel sektör çalışanlarını ilgilendirmiyor. Çünkü alınan karar ile memurlar 'idari izinli' sayılıyor. Dolayısıyla karar Bakanlar Kurulu'ndan çıkmış olsa bile 'resmi tatil' ibaresi taşımıyor. Bu durumda özel sektör çalışanları 4 Temmuz Pazartesi öğleden önce ve 8 Temmuz Cuma günü normal mesailerini yaparak çalışacak. Diğer günler ise 'resmi tatil' olacak. Resmi tatilde çalışanlar 3.5 günlük mesaiye hak kazanırken, çalıştıkları pazartesi öğleden önce ve cuma günü için fazladan mesai ücreti alamayacak. Eğer bayram günlerinde çalışırlarsa her gün için fazladan bir yevmiye ödenecek.

KESİNTİ YAPILAMAZ

Fakat özel sektördeki firmalar isterlerse bu 9 günlük tatili işyerlerinde uygulayabilirler. Yani aynen kamuda olduğu gibi onlar da işçilerine 4 Temmuz Pazartesi öğleden önce ve 8 Temmuz Cuma günü izin verebilir. Burada herhangi bir engel yok. Fakat işveren "Ben size 1.5 gün izin verdim bunu maaşınızdan keserim" deme hakkına sahip değil. O yüzden izin verse bile işçilerinin maaşını tam ödemek zorunda.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.