1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Ramazan ÇAKIRCI "Yeniden Bismillah" dedi
Ramazan ÇAKIRCI "Yeniden Bismillah" dedi

Ramazan ÇAKIRCI "Yeniden Bismillah" dedi

Eylül ayında başlayan demokrasi şölenimiz; işyeri temsilcisi seçimleri, ilçe temsilcilik seçimleri, şube yönetim kurulu seçimleri ve 21-22 Şubat’ta 5. Olağan Genel Kurulumuz ile tamamlanmış oldu.

A+A-

Eylül ayında başlayan demokrasi şölenimiz; işyeri temsilcisi seçimleri, ilçe temsilcilik seçimleri, şube yönetim kurulu seçimleri ve 21-22 Şubat’ta 5. Olağan Genel Kurulumuz ile tamamlanmış oldu. Camiamız, heyecanın dorukta olduğu altı aylık sürede tam bir demokrasi şöleni yaşadı. Bu süreçte yeni seçilen ve yeniden seçilen bütün arkadaşlarımıza, dört yıllığına seçilmiş oldukları yeni görevlerinde başarılar diliyor; şahısları, sendikamız ve ülkemiz adına hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

 

Seçim süreciyle her bir üyemizin katılımını sağlayan demokratik bir ortam oluştururken, teşkilat olarak, seçilmiş yöneticilerimizin de sorumluluklarını yerine getirmeleri noktasında azami gayret sarf ediyoruz ve bu noktada birbirimize karşı uluslararası sözleşmelerin, yasanın, tüzüğün, yönetmeliklerin dışında sorumluluklarımızın da olduğu bilincindeyiz. Gayemiz, sendikacılığı üyelerimiz, insanımız ve ülkemiz adına en iyi yapan olmaktır. Onun için, yapacağımız sendikacılık ideal, bilen ve ideale zorlayan fakat realiteleri de gören bir sendikacılık olmak zorundadır.

 

Hakkı ayakta tutmak, doğruyu, iyiyi ortaya koyanlar var olsun diye sıkıntı, baskı ve zorluklarla büyük emekler veren, “kim var” diye seslenildiğinde, sağına, soluna bakmadan “ben varım” diyen binlerce dava arkadaşımızın emeğiyle Türkiye’nin en büyük sendikası olduk. Bu davayı bugünlere getiren “ben varım” diyenlerle bu işi en iyi şekilde yapmak en büyük yükümlülüğümüzdür.

 

Eğitim-Bir-Sen’in yetkili olmasına, en büyük sivil toplum kuruluşu olmasına, zirveden yeni ufuklara taşınmasına eğitim camiasının ve ülkemizin ihtiyacı vardır. Yarının ışığının sürekliliği için bu olmazsa olmazdır. Eğitim camiasını hepimiz biliyor, tanıyoruz. Bu camianın içinde sendikamıza üye olma potansiyeline sahip yarım milyonu aşkın çalışan bulunmaktadır. Eğitim-Bir-Sen adına üstlendiğimiz sorumluluğun gereğini yerine getirmek hepimizin üzerine  borçtur. Bu borcun yerine getirilmesinde gösterilecek küçücük bir ihmal bizleri büyük bir vebalin altında bırakacaktır. Bunun için Eğitim-Bir-Sen’i tüm işyerlerinde yetkili yapmak zorundayız. Vücuda hâkim olmak yetmez, eğer her hücreye Eğitim-Bir-Sen ışığını oksijen misali taşıyamaz, her hücrenin sorunlarıyla ilgilenemezsek, hücrelerden başlayacak hastalıklar tüm vücudu yeniden sarabilecektir. Bu bilinçle çalışmalarımıza daha bir hız vermek, daha çok zaman ayırmak her birimizin görevidir. Bu ideale ulaşmak bizlerin yoğun gayretiyle mümkün olacaktır.

 

Bizim ilkelerimiz, prensiplerimiz, çalışmalarımız bütün eğitim çalışanlarının saygı duyacağı niteliktedir. Bu saygınlığı sadece eğitim kurumlarına değil, sınırlarımızın ötesine de taşımak yeni dönemde yine biz Eğitim-Bir-Sen’lilerin görevi olacaktır.

 

Kadınlarımızın yeni dönemde daha aktif olacaklarından eminim. Güçlü kadın örgütlenmesi hafızalarda ham bir hayal olarak kalmayacaktır. Eğitim camiası içerisindeki potansiyelimize ulaşmak, toplumsal dönüşümün nesnesi değil, değişimin öncüsü ve öznesi olan kadınlarımızın kararlı mücadelesi ile mümkün olacaktır. Beşik sallayan ellerin örgütlendiklerinde ve toplumun öznesi olduklarında dünyayı daha yaşanabilir kılacaklarını biliyoruz. Çünkü kadının müdahil olmadığı bir hareketin geleceği yoktur.

 

Bizim yatırımımız insanadır. Önümüzdeki dönemde gençlik çalışmalarına daha çok ağırlık vereceğimizi söylemiştik. Bunun için teşkilat olarak Genç Memur-Sen’le birlikte daha çok üniversiteli ve liseli gençlerimize ulaşmaya gayret edeceğiz. Donanımlı, birikimli yeni bir nesil ile birlikte geleceğimizi hep birlikte inşa edeceğiz.

 

Nüfusumuzun yaklaşık yüzde 12’si engellidir ve bu dönem engellilerin istihdamı, kamu hizmetlerine erişimi ve çalışma şartlarıyla ilgili çalışmalara da yoğunlaşacağız.

 

Özelde eğitim çalışanlarının ve kamu emekçilerinin genelde ise tüm emekçilerin özlük haklarını eşitlik ve adalet temelinde ele alacağız. Geleceği inşa görevi, her bir üyemizin birinci vazifesi olacaktır. Biz biliyoruz ki, geleceğin olumlu yönde yeniden inşası, gelir adaletinin sağlanmasından geçer. Gelir adaletini sağlamanın en sağlıklı yolu da ücrettir.

 

Yeniden bismillah dediğimiz bir dönemde süreklilik esas olacaktır. Mazeretimiz olmayacağı için keyfiliklere de asla yer olmayacaktır. Hep kararlılık ve kesinlik olacak. Ertelemeci ve sığınmacı anlayışlarla güçlü bir örgütlenme yapısı oluşmayacağı gibi, hak ve özgürlüklerin takipçisi de olunamaz. Anlayışımıza göre, “yarıncılar helaktadır.” Ertelenen işler çürümeyi ve yok olmayı kanıksamaya neden olur. Ertelenen mücadele ve direniş zulmün onanmasıdır. Her teşkilat mensubumuz bilmektedir ki, teşkilat çalışmalarını bir an bile durdurma, dondurma hakkımız yok. Teşkilatlanma işi devamlılık gerektirir.

 

İnanıyorum ki, birlikteliğimizle yarın, bugünden daha güzel olacaktır. Çaba bizden başarı Allah’tandır. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.