1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Ramazan Çakırcı'dan İLKSAN'a Zorba Üyeliğe Hayır, Seçimlerine Boykot Çağrısı
Ramazan Çakırcı'dan İLKSAN'a Zorba Üyeliğe Hayır, Seçimlerine Boykot Çağrısı

Ramazan Çakırcı'dan İLKSAN'a Zorba Üyeliğe Hayır, Seçimlerine Boykot Çağrısı

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ramazan Çakırcı'dan İLKSAN Tepkisi

A+A-

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ramazan Çakırcı, İLKSAN seçimlerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.Çakırcı, son günlerde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla da İLKSAN'a tepkisini dile getirdi. 

İşte yaptığı açıklamalardan konu başlıkları:

İLKSAN'da; Sosyal ve hukuki bir hak olarak her tür üyeliğin tercihe açık olmasını savunarak, mecburi üye yapılan eğitim çalışanlarının iradesine konulan ipoteği kaldırmak için 2 ve 3. Dönem Toplu sözleşmelerde, zorunlu üyelik uygulamasına son vererek özgürlükçü ve demokratik bir yöntem olarak “isteğe bağlı üyelik” uygulamasına geçilmesini sağladık.

Üyeliği gönüllü hale getirdiğimiz 2012-2015 şubat atamaları dahil üç yıllık sürede atanan 12.449 sınıf öğretmeninden sadece 5.316’sı sandığa üye olmuş, sınıf öğretmenlerinin ancak %42’si sandığa üye yapılabilmiştir. Bunun anlamı on sınıf öğretmenin- den altısı sandığa üye olmamış, tasarruflarını emanet etmek istememişlerdir.

Bu tabloya rağmen kuruma ve üyeye verdikleri zararı dert etmeyen İLKSAN yönetimi ise kendi yetersizliklerinin ortaya çıkmasından korktuğu için “isteğe bağlı üyelik” hükmünü dava ederek, üyeyi düşünmeyi ve korumayı değil, zarar hanesini sürekli büyüten yönetimlerini sürdürmeyi önemsediğini bir kez daha ortaya koymuştur.

Üyelerinin “kara gününde derdine derman olsun, küçük birikimlerinden büyük kazançlar elde edilsin” diye kurulan, ancak; yıllara ve değişen dünyaya ayak uyduramayan, sosyoekonomik değişimleri takip edemeyen 1943 model    anlayışla yönetilmeye çalışılan İLKSAN için kaçınılmaz son görünmektedir.

Zorunlu üyelik dayatmasıyla her üyenin maaşından ortalama 45 TL kesinti yapan, mali kaynakları yönetmedeki sorunlu anlayışıyla her geçen gün zararı büyüyen, bir süre sonra üyelerine karşı mali sorumluluklarını yerine getiremeyecek olan İLKSAN’da en akılcı çözüm bu serüvene dur demektir.

İLKSAN’ın tüm portföyünü oluşturan arsalar, araziler, binalar ve banka mevduatının toplamı 2014 yılı faaliyet raporunda yer alan bilançoya göre 845 milyon TL’dir, yani tüm mal varlığı 1 milyar lirayı bile bulmamaktadır. Kısacası sandığın mali yapısı, aidat iadelerini de emeklilik yardımlarını da karşılamaktan uzaktır.

2015 Temmuz ayı itibarıyla 265 bin üyesi bulunan İLKSAN’ın mevcut sandık üyelerine sadece yasal faizli birikmiş aidatlarının iadesi için ödemesi gereken toplam tutar; 1 milyar 405 milyon TL’dir.

2015 Temmuz ayı itibarıyla 10 yıl ve üzeri sandık üyeliği bulunan 186.030 üyeye, üyeliğinin sona ermesi halinde, emeklilik yardımı esaslarına göre ödenmesi gereken toplam tutar 3 milyar 445 milyon TL’dir.

Bu durumda Sandığın açığı 2 milyar 600 milyon TL’dir ve üyele- rin alacaklarının %76’sı ödenememektedir. Bu haliyle İLKSAN iflas etmiş bir şirkettir.

EĞİTİM-BİR-SEN İLKSAN BROŞÜRÜ İÇİN TIKLAYINIZ!

www.memurpostasi.com / Özel Haber

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.