Ramazan, Oruç, İnfak, Huzur

Ramazan, Oruç, İnfak, Huzur 

Bereket ve huzur mevsiminin huzur verici günlerine adımlar atıldı. Manevi iklim hayatın her alanında etkisini göstermeye başladı. Cimrilik ve bencillik girdabında yok olmayı bekleyen gönüller belki ilahi bir çağrıyla yeniden hayat bulmaya başladı. Salalar verildi akşam vakti ve davet edildi müminler Allah’ın evlerine.

Her yerde Ramazan bereketi vardı; caddelerde, sokaklarda, Alışveriş merkezlerinde… İnsanların yüzünde sevinç ve sürur, duruşlarında Ramazan ayının vakurlu duruşu… Bin aydan daha hayırlı gecenin müjdeleyicisi ilk teravih, ilk sahur ve ilk iftar ötelerden getirdi sükûneti ve huzuru. Televizyon programları anlatmaya başladı Yüce yaratanımızı ve onun habibini. Tekbir ve salavatlarla inledi kirlenen ekranlar. Gayr-i meşru ilişkilerin gayya çukuru olan iletişim platformları itibardan düştü manevi iklimin etkisiyle.

 Ülkemin şehirlerinde güzel anlar yaşanmaktadır. Kayseri de Ramazan’a heyecanla girdi. Ramazan sokağı açıldı şehrin eminleri tarafından. Manevi iklimin tüm somutluğu ile yaşandığı bir sokak. Eski evleriyle ve geleneksel ürünlerin sergilendiği mekanlarla nostalji yaşanıyor bu sokakta.

 Bu sokakta neşe var, huzur var, tebessüm var, paylaşma var. Bu sokakta kin, nefret, buğuz, bencillik, edepsizlik yok, olmamalı zaten. Ramazan eğlencesi bile edep erkân ile olurdu ecdadımız döneminde.  Bu eğlenceler teravihin alternatifi olmamalı. “Bugün teravih kılalım, yarın ramazan sokağını gezelim yerine her gün teravih kılalım, teravihten sonra sokaktaki yerimizi alalım.” anlayışı daha makul bir bakışıcısı olur kanaatindeyiz.

Sohbetlerle, ilahi terennümleriyle, karagöz gösterileriyle, müzik dinletileriyle günün yorgunluğuna farklı bir tat katıyor Ramazan eğlenceleri. Toplu iftarlarla insanlar bir araya getiriliyor. Cem olmanın, cemaat olmanın hazzı yaşanıyor iftar programlarında. Fakat iftar programları şehrin ekâbirinin, bürokrasinin, üst tabaka insanlarının kendi aralarında yaptıkları ziyafete dönüşmemelidir. Paylaşım ve sevgiye, yemeğe, birlikteliğe muhtaç olan insanların gönüllerine su serpilmelidir iftar programlarıyla.

Beş yıldızlı otellerde, lüks restoranlarda iftar verilebilir, fakat sadece bu anlayışla hareket etmek sakıncalı olur. Şehit ve gazi yakınları, misafir öğrenciler, mülteciler, muhacirler, gönlünü dava için sonuna kadar açan gönül insanları, akrabalar, anne babalarla iftarın bereketi birlikte yaşanırsa nurun ala nur olur.

Mukabeleler okunur camilerde ve Kur’an ayı olur Ramazan ayı. Evlerde bayanlar hanelere Kur’an iklimini yaşatır. Çocuklar oruca alışmaya başlar,  ilk oruç tecrübeleri yaşanır. Öğleye kadar tutar küçükler oruçlarını, babalar miniklerin oruçlarını satın alır, sahura kalkmak ister minikler fakat tatlı uykusundan uyanamaz ve sabah olunca da annesine kızar kaldırmadığı için sahura.

Tam bir mutluluk ayıdır ramazan ayı. Herkes hissesine düşeni alır bu bereket ikliminden. Fakat bir fırsat olduğu unutulmamalıdır bu kutlu zaman dilimi. Kararan kalpler pasını nura dönüştürür ikramlarla ve avrad ve ezkarla. Bir de açlığın verdiği duygu sinirlenmeye ve başkalarına zarar vermeye yol açmamalıdır. Trafik kurallarını ihlal etmenin bir bahanesi olmamalıdır açlık ve oruç.

Affetmek ve affolunmak zordur, kırmak ve kızmak kolaydır. Sabretmek ve paylaşmak zordur. İsyan etmek ve bencillik yapmak nefsin en sevdiği işlerdendir. İç gözlülük iftar öncesi israfa sebep olmamalıdır. Alışveriş çılgınlığı konusunda duyarlı olmalıdır orucun sahibi. Herkes ve hepimiz sevgi ve hoşgörü demeçleri vermeliyiz. Tebessümü esirgememeliyiz oruca teslim olanlardan. Allah’ın verdiklerinden infak etmeyi de unutmamalıyız. İnfakı ve zekatı hak edenlerden.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.