Şahin Ali Şen

Şahin Ali Şen

Resim, müzik, beden eğitimi derslerinin şiddet önleyici fonksiyonu

Eğitim sistemi ve müfredat programı içinde yer alan hiçbir ders bir diğerinden daha önemli, daha üstün ya da daha değersiz değildir. Her dersin toplumsal bir işlevi, faydası, sorun çözmede etkisi, rolü vardır.

Eğitim süreçlerinde idareciden öğretmene, veliden öğrenciye kadar eğitimin çözüm ortaklarının tümünün sanat, resim, müzik ve beden eğitimi derslerini yeterince önemsemediği, destek vermediği, yeterli ilgiyi ve duyarlılığı göstermediği toplumsal bir gerçektir.

Bu ilgisizliğin nedenleri incelendiğinde ortaya çıkan gerçek, Orta Öğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı, Lisans Yerleştirme Sınavı, Kamu Personeli Seçme Sınavı başta olmak üzere tüm sınavlarda bu derslerden soru çıkmamasıdır. Çıkmalı mıdır? Evet, tüm sınavlarda mutlaka bu derslerden de soru olmalıdır. Ancak, hiç soru çıkmasa da eğitim sistemi içinde bu derslere en az matematik, fizik, kimya, biyoloji, Türkçe, tarih dersleri kadar önem verilmeli, üzerinde titizlikle durulmalıdır.

Eğitimi hakkıyla verilen, sanat, resim, müzik ve beden eğitimi derslerinin genel olarak, öğrencinin bakış açısını genişlettiğini, farklı bakabilme yeteneği kazandırdığını, fikir ve duygularına derinlik kattığını düşünüyorum.

Beden eğitimi dersi felsefesiyle birlikte işlendiğinde, öğrencilerin strateji ve taktik geliştirme, analitik düşünme, analiz yapma, seçenek üretme, sağlıklı yaşama süreçlerine olumlu katkı yapacaktır. Öğrencilerin zamanı rasyonel kullanma, dakik hareket etme, disiplinli davranma, haksız rekabete izin vermeme, adil davranma özellikleri güçlenecektir.

Bugün dünyada yeşil ekonomi, yeşil üretim, yeşil kalkınma kavramları önem kazanıyor. Yani doğayla uyumlu, doğaya zarar vermeyen, çevreye büyük bir değer veren ekonomi anlayışı bilim insanlarının yoğun bir şekilde üzerinde çalıştığı bir konudur. Resim dersinin, çevreye duyarlılık şuuru, olayları farklı yorumlayabilme yeteneği kazandırdığını, zihin dünyamızın genişlemesi ve derinleşmesine katkı yaptığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Resim dersi, insan zihnindeki olumsuz duyguların boşaltılmasında, olumlu duyguların yüklenmesinde de önemli bir role sahiptir.

Sanat ve müzik derslerinin de aynı işlevlere sahip olduğunu eklemeliyim. Bireylerin kendini gerçekleştirmesinde, empati kurma yeteneklerinin gelişmesinde ve huzurun yakalanmasında değerli katkıları olduğu bir gerçektir.

 Bu derslerin genel olarak, eleştirel aklı desteklediği, gelecek vizyonu geliştirme, gelecekle ilgili hayaller kurma duygularımızı beslediği, tek tipleştirmeyi önlediği, demokratik katılım bilincini güçlendirdiği, kendiyle barışık bir insanın ortaya çıkmasında etkili olduğu, stres ve sıkıntı emme özelliklerinin bulunduğu söylenebilir.

Bu derslerin evrensel iletişimi kolaylaştırmak, barış, kardeşlik ve dayanışmayı artırarak uluslararası diplomasiye katkı yapmak yanında, yerli ve milli değerlerin taşıyıcılığını yapma misyonları da var. Kendi değerlerimiz ekseninde üretilen bir müziğin uluslararası toplum tarafından dinlenmesi, uluslararası yarışmalarda derece yapmış sporcularımızın yaptığı ritüel ve davranışlar, Türk bayrağının zirvede dalgalanması, kadim kültür ve medeniyetimizin kodlarından beslenmiş bir resim, tezhip, ebru, minyatür, kat’ı eserlerinin uluslararası sergilerde yer bulması sanırım ülkemizin bilinirliği ve tanınırlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Maalesef dünya resim, müzik, spor ve sanat tarihine damgasını vurmuş yeterli sayıda büyük sanatkarlarımız, müzisyenlerimiz, sporcularımız ve ressamlarımız yok. Bu yetişmeyecek anlamına gelmemektedir, yetenekli gençlerimizin dünya markası olmasında rehberlik yapabiliriz. Yeter ki, beden eğitimi, müzik, resim derslerimize gerekli ilgiyi gösterelim, bu dersleri doğru bir şekilde verelim.  Dersle sınırlı tutmayalım, mezuniyet sonrasında da alanında ilerlemek isteyen gençlerimizin elinden tutalım.

İlahiyat fakültesinde öğretim üyesi olan tecrübeli bir hocamız, İslam dünyasında şiddet ve terörün bu kadar yaygın olmasının sebeplerinden biri olarak, söz konusu ülkelerde beden eğitimi, resim ve müzik dersinin hiç verilmemesi ya da yeterli nitelikte verilmemesine göstermişti. Yine işveren sendikalarında üst düzey yöneticilik yapan bir dostum, ‘biz üretim ve ihracat kabiliyeti yüksek firmalarımıza eleman alımı yaparken en az bir enstrüman çalan, resim çizen, spor yapan ve sosyal etkinliklere katılanları tercih ediyoruz’ demişti. Sebebini sorduğumda, ‘bu özellikteki kişiler işyerinin stresini eve, evin stresini işyerine taşımıyor, stresin olumsuz etkilerini dışa atabiliyor. Bu işçilerde iş kazası geçirme, meslek hastalığına yakalanma oranı düşük oluyor’ değerlendirmesini yapmıştı.

Her iki görüşü de çok önemsiyorum. Çünkü, bu derslerin insanı yaşadığı topluma ve toplumun sorunlarına karşı daha duyarlı olmaya yönlendireceğine inanıyorum.  Ayrıca bu derslerin yaşam sevgisini, toplum sevgisini, insan sevgisini, hayvan sevgisini, doğa sevgisini artıracağı, şiddet duygusunu ise en düşük seviyeye indireceği düşüncesindeyim. Toplumsal sorumluluk bilinç düzeyinin yükselmesinde, kötü alışkanlıkların azalmasında, güzel özeliklerin kazanılmasında önemli rolü olduğunu düşünüyorum. Uyum, düzen, denge ve ritim denkleminden oluşan hayatın huzurlu ve mutlu geçmesinin anahtarlarından birinin de doğru verilen beden eğitimi, müzik ve resim dersinin olduğuna inanıyorum. Huzurlu bir Türkiye dileğiyle saldırılarda hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifa diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.