1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Rotasyonun AK Parti Döneminde Uygulanıyor Olması Manidar
Rotasyonun AK Parti Döneminde Uygulanıyor Olması Manidar

Rotasyonun AK Parti Döneminde Uygulanıyor Olması Manidar

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar rotasyonun Ak Parti iktidarı döneminde uygulanıyor olmasının manidar olduğunu belirterek, Diyanet-Sen ve Diyanet teşkilatın Rotasyon uygulamasından rahatsız olduğunu, rotasyonun adil olmadığını ve uygulama şekl

A+A-

Zonguldak Genişletilmiş İl Divan Toplantısı Çaycuma ilçesi Belediye Kültür Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Genel Başkan Mehmet Bayraktutar, Genel Başkan Vekili Hacibey Özkan ve Genel Başkan Yardımcıları Cebrail Yakışır ve Mehmet Yaman, Çaycuma Müftüsü Mahmut Rauf Arcaklıoglu, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Çaycuma İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Özdemir, Çaycuma Müftülüğü Şube Müdürü Erdal Oruçoğlu, Diyanet-Sen Zonguldak Şube Başkanı Halil ibrahim Kulaç, şube yönetimi, ilçe yönetimleri, Kur'an Kursu öğreticileri ve çok sayıda Din Görevlisi katıldı.

28 Mart 2015’te gerçekleştirilen toplantıda konuşan Genel Başkan Mehmet Bayraktutar rotasyonun Ak Parti iktidarı döneminde uygulanıyor olmasının manidar olduğunu belirterek, Diyanet-Sen ve Diyanet teşkilatın Rotasyon uygulamasından rahatsız olduğunu, rotasyonun adil olmadığını ve uygulama şeklinde bile eksiklerin bulunduğunu ifade etti.

Rotasyon konusunda din görevlilerinin ve sendikaların görüşleri alınmadan alelacele bir yönetmelik yapılarak din görevlilerine dayatıldığını belirten Bayraktutar “ Bu uygulamanın çalışanın sosyo- psikolojik durumunu düşünmeden işleme alınması karşısında çalışanlar şaşkınlık içerisine girmiştir. Bu karar tek taraflı alınan bir karar olduğu gibi çalışanın durumu hiçbir şekilde göz önünde bulundurulmamıştır. Bulunmuş oldukları yerlerde başarılı bir şekilde görevlerini yürüten personelimiz kurumları tarafından beklenmedik bir ceza modeliyle cezalandırıldıklarını düşünmektedirler. Yıllarca başarılı ve özverili bir şekilde çalışan personelimiz bir mükâfat beklerken verilmiş olan bu kararın adeta ceza olduğu konusunda ayrıca tedirginlik içerisindedir. Kendilerini, ailelerini geleceğe hazırlayan, kurulu bir düzenin içinde cemaat ve sosyal ortamlarında sıkıntısız bir şekilde görevini yerine getiren personelimiz, uygulanmak istenen Rotasyon kararı ile aile açısından, ayrıca iş verimliliği açısından maalesef olumsuz etkilenmektedirler. Bu açıdan rotasyonun kabul edilir bir tarafı yoktur. Ayrıca 28 Şubat sürecinde yapılması düşünülüp teşkilatın ehemmiyeti açısından yapılmayan bu rotasyon neden AK Parti iktidarında yönetmelik çıkar çıkmaz alelacele uygulandı. Genel seçimlerin arifesinde olduğumuz şu günlerde ülkemizin en ciddi kurumlarından birisi olan Diyanet çalışanlarına bu baskıcı tutum neden uygulanıyor. Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Mehmet Görmez Bey’in samimiyetine inanıyoruz. Diyanet’in gülen yüzü onunla başladı. Teşkilatımız onunla değer kazandı. Bu değer kaybedilmemeli. Rotasyon olayı iktidar partisi için de Sayın Başbanımız için de sıkıntı oluşturacaktır. Bu teşkilatıhuzursuzluğa sürüklemek hiç kimsenin hakkı değil. Bu yönetmeliği hazırlayanlardan yönetmeliği bir daha gözden geçirerek düşünmelerini istiyoruz. AK Parti iktidarı döneminde, bu sıkıntıların yaşanmasına müsaade edilmemelidir.” Dedi.

5. Olağan Genel Kurul seçimleri ile birlikte Diyanet-Sen’in de yeni bir döneme yine başlangıçlara merhaba dediğini belirten Bayraktutar “Bizim sevdamız büyük, bizim sevdamız yalnızca din görevlilerinin daha iyi şartlarda yaşaması, yeni kazanımlar elde edilmesinden ibaret değil. Bizim sevdamız tüm ülkenin geleceği için çalışmak, bizim sevdamız mazlumların sesi olmak, bizim sevdamız tesbih taneleri gibi dağılan ümmeti yeniden birleştirmek, bizim sevdamız demokrasi için, özgürlükler için, insanlık için, evrensel değerler için çalışmak…” şeklinde konuştu.

Genel Başkan Vekili Hacibey Özkan ve Genel Başkan Yardımcıları Cebrail Yakışır ve Mehmet Yaman da birer konuşma yaparak teşkilatın ve örgütlenmenin önemi, değerler sendikacılığı, Diyanet-Sen’in farkı ve kazanımlar konusunda katılımcılara bilgi verdiler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.