Sağlık Bakanı Fiziksel Aktivite Çalıştayı'na katıldı!

Sağlık Bakanı Fiziksel Aktivite Çalıştayı'na katıldı!

Bakandan sağlıklı yaşam ile ilgili önemli açıklamalar

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Hareketli bir yaşamı, günümüzün yarım saatine koyabilmek ve bunda kararlı olabilmek, kendimize saygının, sevdiklerimize verdiğimiz değerin gereğidir" dedi.

Müezzinoğlu, "Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" kapsamında düzenlenen "Fiziksel Aktivite Çalıştayına" katıldı.

Sağlık Bakanlığı olarak "önce insan, önce sağlık" dediklerini belirten Müezzinoğlu, insanın sağlıklı bir yaşam sürmesinin, bütün hayaller, planlar, umutlar için olmazsa olmaz bir gereklilik olduğunu söyledi.

Dünyanın son yıllarda en çok konuştuğu konu başlıkları arasında, daha çok hastane, tıbbi teknoloji, hastalıkların tedavisi, ilaçların geldiğini anlatan Müezzinoğlu, "Esasında, dünyanın bundan daha çok konuşması gereken, yöneticilerin de önem vermesi gereken konu başlığı, bireyin, ailenin ve toplumun sağlığıdır. Bu anlamda da sağlıklı yaşam felsefesi, sağlıklı bir yaşam kültürü ve bu yaşam tarzı için geliştirilecek projeler, harcanacak paralar, yapılacak eylemler çok daha daha anlamlı" diye konuştu.

Bakan Müezzinoğlu, sağlıklı bireylerin en çok hasta olmaktan korktuğunu, korkulan hastalıklardan korunabilmenin de bireyin elinde olduğunu anlattı.

"Bireyleri bu anlamda bilinçlendirmek, yönlendirebilmek ve yönetebilmek de kamu olarak bizim elimizde" diyen Müezzinoğlu, sorumluluğu olan herkesin, bu konu başlığına güçlü şekilde sahip çıkmasını istedi.

"Hep doktor, hastane, tomografi cihazı isteniyor"

Mehmet Müezzinoğlu, siyaset yapan birisi olarak sokağa indiğinde, kendisinden hep "mahalleye doktor, mahalleye aile sağlığı merkezi, ile, ilçeye hastane, hastaneye tomografi cihazı, hastaneye daha çok doktor" istendiğini, buna üzüldüğünü dile getirdi.

Bu taleplerde herkesin haklı olduğunu, bunları yerine getirmek için çalıştıklarını söyleyen Müezzinoğlu, ancak anne babaların, velilerin, toplumun önde gelenlerinin, muhtarların kendilerinden "daha sağlıklı bir çevre, daha sağlıklı bir ortam, çocukların ruhen, fiziken ve sosyal yönden daha sağlıklı gelişebilmesi için mekanlar" talep etmesi gerektiğini vurguladı. Müezzinoğlu, "Bu konu başlıklarının ne yazık ki hiç birini kamuoyu algısına bizler yerleştirmedik ve o talebin oluşturulmasına da zemin hazırlamadık" dedi.

Ebeveynlerin sağlıklı, huzurlu yaşam düşünürken, diğer yandan da ellerinde sigara ile çocuklarına kötü örnek olmamalarını isteyen Müezzinoğlu, kardiyovasküler hastalıklar, kanser gibi en çok korkulan hastalıkların nedenlerinin başında, sigaranın geldiğini belirtti. Müezzinoğlu, önemli hastalıkların diğer nedenlerini de alkolizm, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam olarak sıraladı.

"Günde en az 30 dakika"

Bakan Müezzinoğlu, birey ve toplum olarak hep birlikte bunlarla mücadele edildiğinde başarıya ulaşılacağına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Günde en azından 30 dakika. Kendisine değer veren, saygı duyan, insan olarak önemseyen her bireyin, 24 saatin içinde 50'de bir, yarım saati sağlıklı olabilmek için ayıramıyor olmak, izahı olmayan bir konu başlığı. Her halükarda, hareketli bir yaşamı günümüzün yarım saatine koyabilmek ve bunda kararlı olabilmek kendimize saygının, sevdiklerimize verdiğimiz değerin gereğidir."

Fiziksel aktivitenin, birey olarak sahiplenilmesini isteyen Müezzinoğlu, fiziksel aktivitenin, iş yaşamına ve eğitim kültürüne aktarılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Müezzinoğlu, gelişmiş ülkelerde ve özel sektörde, çalışanların sabah sporuyla işe başladığını veya öğle arasında spor yaptırıldığını, böylece çalışanların motive edildiğini, dinlendirildiğini, verimliliklerinin artırıldığını anlattı.

Türkiye'nin artık tüm bunları yoğun konuşması ve uygulayabilmesi gerektiğinin altını çizen Müezzinoğlu, tüm kurum ve kuruluşlarda, fiziksel aktivitenin zeminlerini artırabilecek bakış açısının yerleşmesi gerektiğini söyledi.

Müezzinoğlu, "İşe metroyla, otobüsle, metrobüsle gidiyoruz. Bir durak sonra binmek veya inmek bize çok şey kazandırır. Bunu her gün bir kültüre dönüştürebilmek, kendimize yapabileceğimiz en büyük iyiliklerden" dedi.

Herhangi bir sağlık sorunu yoksa asansör yerine merdivenlerin tercih edilmesini de isteyen Müezzinoğlu, bu konuda kamuoyu algısının güçlendirilmesi için medyadan destek talep etti.

Sigarayı bıraktırdı

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, bugün 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü olduğunu da hatırlatarak, salonda sigara içinlerin ellerini kaldırmasını istedi.

Katılımcılardan 6'sının elini kaldırması üzerine Müezzinoğlu, bu kişileri sahneye çağırdı, kürsüye çıkan 3 kişiye, kaç yıldır sigara içtiklerini ve bırakmayı düşünüp düşünmediklerini sordu.

Müezzinoğlu, 2 katılımcıdan bugün itibarıyla sigarayı bırakma sözü aldı ve bu kişilerin iletişim bilgilerini alacağını, 3 ay sonra, Mayıs ayının 10'unda sigarayı bırakmayı başarmaları halinde takım elbise hediye edeceğini söyledi.

Bir katılımcı ise 30 yıldır günde bir paket içtiğini, sigarayı bırakma niyeti olmadığını söyledi. Bunun üzerine Müezzinoğlu, bu kişiden 1 yıl sonra bırakması için söz aldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.