Sağlık Çalışanlarına Müjde Var

Sağlık Çalışanlarına Müjde Var

Bakan Yardımcısı Kandemir: Sağlık Çalışanlarına Müjde Var

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Türkiye’nin vesayetin rota çizdiği eski Türkiye olmayacağını, vesayetin kalelerini yıkmak için canlarını ortaya koyduklarını söyledi.

Sağlık-Sen 5. Olağan Genel Kurulu, Ankara’da yapılıyor. Genel Kurula, Memiş’in yanı sıra Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili ve Sağlık-Sen Onursal Başkanı Mahmut Kaçar, Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Erkan Kandemir, Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel başkan ve yönetim kurulu üyeleri de katıldı.

Genel Kurul’un açılışında konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sendikal çalışmaları ve gündeme yönelik değerlendirmelerde bulundu. Sağlık çalışanları için bir çok kazanıma imza attıklarını belirten Genel Başkan Memiş, vekil ebe hemşireler, kamu görevlisi olmayan aile sağlığı merkezi çalışanları ve 4/C’lilerin kadroya alınması için çalışacaklarını belirtirken, yıpranma payının hayata geçmesinin arefesinde olduklarını, 2015’in de ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasının mücadele yılı olduğunu kaydetti.

Konuşmasında, “Vesayetin kalelerini yıkmak için canımızı ortaya koyduk” diyen Genel Başkan Metin Memiş, “Ülkemizin istikrarı için, milletimizin iradesi için, çocuklarımızın güvenle yaşayacağı Yeni Türkiye için, mazlum milletleri kuşatacak yaşatma idealimiz için ödenecek bedel neyse gözümüzü kırpmadan ödeyeceğiz. Ve Allah’ın izniyle bütün kirli oyunları boşa çıkartmak için omuz omuza mücadele edeceğiz. Türkiye vesayetin rota çizdiği eski Türkiye olmayacak. Ne Askeri vesayete, ne yargı vesayetine, ne paralel vesayete, ne küresel vesayete Memur Sen olarak müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

VESAYETİN KALELERİNİ YIKMAK İÇİN CANIMIZI ORTAYA KOYDUK

30 yılda 40 bin cana mal olan, milyarlarca dolar zarara yol açan terör belasının sona ermesi için başlatılan çözüm sürecinin arkasında durduklarını kaydeden Metin Memiş, vatanını seven her insan gibi ‘analar ağlamasın, şehit cenazeleri gelmesin’ diyerek, teröre harcanan kaynakların istihdama, eğitime, sağlığa gitmesi, ülkemizin kalkınması vekardeşlik hukukunun güçlenmesini isteyerek, ellerini değil gövdelerini taşın altına koyduklarını dile getirdi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI YIPRANIRSA, SAĞLIK SİSTEMİNİN ÇÖKMESİNİ ÖNLEYEMEZSİNİZ

Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının, iş sağlığı ve güvenliği sorunlarının, mesleki risklerin en yoğun yaşandığı bir alanda hizmet üretmeye çalıştığını söyleyen Memiş, “Fiziksel, kimyasal, biyolojik ve psiko sosyal tabanlı yüzlerce riskin kuşattığı bir çalışma alanımız, ağır ve uzun süreli çalışma koşullarımız var.Böylesine zor şartlar altında, insanüstü bir gayret ve eşsiz bir fedakarlık örneği sergileyen sağlık çalışanlarımız için ne yapılsa hakları ödenmez. Unutmayalım ki, sağlık çalışanlarımız sağlığını kaybederse, mesleki motivasyonunu kaybederse, sağlık çalışanları tükenirse, sağlık çalışanları yıpranırsa, istediğiniz kadar modern hastaneler yapın, istediğiniz kadar içini en yüksek teknolojiyle donatın, sağlık sisteminin çökmesini önleyemezsiniz.” Dedi.

YIPRANMA PAYININ HAYATA GEÇMESİ AREFESİNDEYİZ

Yıpranma payını da gündeme getiren bir sendika olarak, sözünü aldıkları bu konuda da sıkı takiplerinin sürdüğünü belirten Memiş, bugüne kadar elde ettikleri kazanımlara Yıpranma Payı hakkını da dahil etmenin arefesinde olduklarını kaydetti.

Önümüzdeki dönemde döner sermaye adaletsizliklerinin son bulması başta olmak üzere; sabit ek ödemelerin 20 puan arttırılması, ek ödemelerin emekliliğe yansıması için mücadele edeceklerini ifade eden Metin Memiş, 2015 yılının ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasının mücadele yılı olacağını vurguladı.

Bunun yanı sıra vekil ebe hemşirelerin, kamu dışı aile sağlığı çalışanları ve 4/C’li çalışanların kadro hakkı için bütün güçleriyle mücadele edeceklerini dile getiren Memiş, sağlık lisansiyerlerine 3600 ek gösterge verilmesi, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının hem Sağlık Bakanlığı’nda hem de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda açılması, nöbet ücretlerinin yapılan işin niteliğine, taşınan risklere uygun düzeyde artışı gibi taleplerinin hayata geçmesi için de hep birlikte mücadele edeceklerini dile getirdi.

GÜNDOĞDU, KAÇAR VE BAKAN YARDIMCISI KANDEMİR DE KONUŞTU

Sağlık-Sen 5. Olağan Genel Kurulu, Genel Başkan Metin Memiş’in konuşmasının ardından diğer protokol konuşmaları ile devam etti. Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Erkan Kandemir, Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili ve Sağlık-Sen Onursal Genel Başkanı Mahmut Kaçar ile Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da, salonu dolduran coşkulu kalabalığa hitap etti.

MAHMUT KAÇAR: MEMUR-SEN TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ OLDU

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili ve Sağlık-Sen Onursal Başkanı Mahmut Kaçar da konuşmasında Memur-Sen ve Sağlık-Sen’in önemli başarılara imza attığını söyledi. Memur-Sen’in Türkiye’nin en önemli sivil toplum örgütü olduğunu söyleyen Kaçar,28 Şubat döneminde millet iradesi ile seçilen hükümetin devre dışı bırakıldığını, tarafsız olması gereken yargının brifing aldığı, STK’lara çok önemli baskıların olduğunu hatırlattı.

GÜNDOĞDU: SAĞLIK-SEN, HER ZAMAN ÜZERİNE DÜŞENİ FAZLASIYLA YAPTI

Sağlık-Sen 5. Olağan Genel Kurulu’nda Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da, Sağlık-Sen teşkilatını; referandum, çözüm süreci ve Filistin davasında meydanları doldurması, rakiplerinin toplamından daha fazla üyeye sahip olmasından dolayı tebrik ettiğini söyledi.

Necmettin Erbakan’ın, siyasetle İslam’a hizmetin önünü açtığını belirten Gündoğdu, “Erbakan hocama saygılarımı sunuyorum, rahmetle anıyorum. M. Akif İnan sendika kurarak çığır açmanın öncüsü olmuştur. Akif İnan, ‘milletimiz bu badireyi nasıl atlatacak’ sorusuna demokratikleşmek ve eşit yurttaşlık için, Müslümanlar’ın birliğini batı uygarlığının insanımıza bakıştaki çifte standardı yok etmek için sendikayı kurmuştur. Eğer merhum Erbakan hocamız manevi ve maddi kalkınma derken, terörizmle mücadele derken, Memur-Sen olsaydı hocamız yalnız kalmazdı. Bu noktada öncülük yapanlardan, destanını yazanlardan Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

Mazluma yardım ederken, asla ırkına bakmadıklarını belirten Ahmet Gündoğdu, “Kobani ne kadar mazlumsa, Telaferdekiler, Myammar’dakiler, Doğu Türkistan’dakiler de o kadar mazlumdur. Zalimin de mazlumun da ırkına, dinine bakılmaz” şeklinde konuştu.

17 Aralık operasyonları ve dershane kapatılması sürecinde yaşananlara da dikkat çeken Ahmet Gündoğdu, “Tüyü yetmemiş yetimin malına kim göz dikerse Allah cezasını versin. Dün KPSS hırsızlığı, polis akademisi sınav sorularının hırsızlığı söz konusu olduğunda bir masumiyet karinesi diyerek, ‘herkesi suçlamayın’ diyorduk. O gün, kendilerini hırsız ilan edenlerle, bugün bir araya gelinmesi de ibretle görülmesi gereken bir durumdur” dedi.

BAKAN YARDIMCISI KANDEMİR: 14 MART’TA SAĞLIK ÇALIŞANLARINA MÜJDE VAR

Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Erkan Kandemir de konuşmasında, sağlık çalışanlarının özverili çalışmalarına dikkat çekti. Ülkemizde sağlık alanında önemli bir başarı yakalandığını söyleyen Kandemir, kendilerinin de sağlık çalışanlarının daha iyi şartlarda hizmet vermesi için çalıştıklarını ifade etti. 14 Mart Tıp Bayramı’nda sağlık çalışanlarına yönelik bir müjde verileceğini söyleyen Kandemir, bu müjdenin Başbakan ya da Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanacağını kaydetti.

HABER10

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.