Sağlık-Sen 2014 KİK Talepleri

Sağlık-Sen 2014 KİK Talepleri

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri, Halk Sağlığı Kurumu, Kamu Hastaneleri Kurumu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Adli Tıp Kurumu Kurum İdari Kurul Toplantıları sona erdi.

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri, Halk Sağlığı Kurumu, Kamu Hastaneleri Kurumu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Adli Tıp Kurumu Kurum İdari Kurul Toplantıları sona erdi. Sağlık-Sen’in genel yetkili sendika olarak katıldığı KİK’lerde, yeni talepler dile getirilirken, daha önceki KİK’lerde ele alınan konuların değerlendirmesi yapıldı.

Yapılan KİK toplantılarında, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının öncelikli sorunları ele alındı. Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınav takvimlerinin açıklanması ve sürecin uygulamaya konulması, lisans tamamlama, yıpranma payı verilmesi ile ilgili yasal düzenlemenin bir an önce yapılması, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, adaletli ek ödeme ve performans sisteminin hayata geçirilmesi, kurumlar arasındaki dengesizliklerin giderilmesi ve çalışanlar arasında adaleti tesis edecek yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi gibi konular ele alındı. Hizmet kollarına yönelik taleplerin ayrıntılı bir şekilde dile getirildiği ve sorunları çözümünün istendiği KİK’lerde, daha önceki toplantılarda ele alınan konular üzerinde yapılan çalışmalar da gündeme alındı.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, çalışanların sorunlarının çözümü için tek adresin Toplu Sözleşme Masası olmadığını, Kurum İdari Kurul Toplantıları ve Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantılarının da kazanımların başka bir adresi olduğunu söyledi. Taleplerin ilk olarak Kurum İdari Kurul toplantılarında dile getirilerek çözümü için çalışmalara başlandığını ifade eden Memiş, “Sağlık-Sen olarak bir çok kazanıma imza attık. Bunların bir kısmı toplu sözleşme masasında, bir kısmı Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantılarında, bir kısmı da Kurum İdari Kurul toplantılarında elde edildi. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarının çözümü, taleplerinin kazanıma dönüşmesi için her platformda mücadele ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

SAĞLIK-SEN

SAĞLIK BAKANLIĞI YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

EKİM 2014 KİK TALEPLERİ

 

1. Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği’nde bazı şube müdürlüğü kadrolarına atanabilmek için en az dört yıllık yüksekokul veya fakülte mezunu olma şartı aranırken, bazı şube müdürlüğü kadrolarında ise sağlıkla ilgili en az dört yıllık yüksekokul veya fakülte mezunu olma şartı aranmaktadır. Tüm şube müdürlükleri için en az dört yıllık yüksekokul veya fakülte mezunu olma şartı yeterli olmalıdır.

 

2. Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte yapılan değişiklik ile tüm kurumlarda çalışanların özel sektördeki eşinin yanına tayin talep edebilmesinin önü açılmıştır. Ancak bunun için özel sektördeki eşin, tayin talep edilen yerde kesintisiz üç yıl prim ödemesi gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde sağlık çalışanlarının, özel sektördeki eşinin son bulunduğu yerde kesintisiz iki yıl, toplamda üç yıl prim ödemesi halinde zaten tayin imkanı bulunmakta idi. Personel lehine olan bu uygulamaya devam edilmelidir.

 

3. İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasına göre iş kazası ve meslek hatalıkları kayıtları etkin ve güncel tutulmalıdır. Buna göre sağlıkta yaşanan iş kazası ve meslek hastalıklarının kayıtlarının düzenli tutulması sağlanmalıdır. Ayrıca sağlık çalışanlarının çalışma ortamında karşılaştıkları hastalıkları meslek hastalığı kapsamında değerlendirilerek, buna ilişkin haklardan yararlanmaları sağlanmalıdır.

 

4. İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası kapsamında belirlenmesi gereken “çalışan temsilcisi”yetkili sendikadan olmalıdır.

 

5. Döner sermaye tavan katsayıları ile kadro-unvan katsayılarının artırılması için çalışanları temsilen sendikamızın da dahil olacağı bir komisyon kurulup ivedilikle çalışmaya başlanmalıdır.

 

6. 13 Mayıs Hemşireler Günü Programında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın sözünü verdiği lisans tamamlama için üniversiteler, Sağlık Bakanlığı ve Sendikamızın müştereken hazırlayacağı program biran evvel YÖK nezdinde onay aşamasına sunulmalıdır.

 

7. 13 Mayıs Hemşireler Günü Programında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın sözünü verdiği kreş uygulaması için, Sağlık Bakanlığı tarafından hizmet alımı yoluyla 24 saat hizmet veren kreşler ile anlaşma yapılmalıdır.

8. 2946 sayılı Kamu Konutları Kanununa göre hizmet tahsisli konutlardan kira bedeli alınmaz. Sağlık Bakanlığı’nın 21.09.2012 tarih ve 2012/35 sayılı Taşra Teşkilatı Konut Tahsisi konulu Genelgesinin 10. maddesine göre sağlık evi konutlarında, sağlık evinde görevli olup burada bilfiil görev yapmakta olan personel, görevleri boyunca hizmet tahsisli olarak oturacaktır. Ama buna rağmen Türkiye Halk Sağlığı Kurumunca hizmet tahsisli bazı konutlardan ücret alınmaktadır (Niğde İli Ulukışla İlçesi Aktoprak Sağlık Evinde görevli ebe Neslihan ARIKAN. Sağlık evinde 1 çalışan ve 4 lojman var.). Mevzuata aykırı bu uygulamaya son verilmeli, tahsil edilen kira gelirleri çalışanlara iade edilmelidir.

9. Merkez teşkilatında görev yapanlara fazla mesai yapmaları halinde ücret verilmelidir.

10. Merkez teşkilatındaki birim sorumlularına unvan ve buna bağlı mali hak verilmelidir.

11. Sınır illerinde görev yapan sağlık çalışanlarının iş yükü ciddi şekilde artmıştır. Bu durum sosyal ve psikolojik olarak sağlık çalışanlarını yıpratmaktadır. Bu bölgedeki 10 ilde görev yapan sağlık çalışanlarının alt bölge tayinleri de durdurulmuştur. Ayrıca Suriyeli hastalar nedeniyle hastane giderleri de yükselmiş ve dolayısıyla personele dağıtılan ücret de düşmüştür. Bu bölgelerde görev yapan sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonlarını yükseltmek için teşvik primi ve ikramiye verilmeli, döner sermaye ek ödeme oranları artırılmalıdır.

12. 13 Mayıs Hemşireler Günü Programında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın sözünü verdiği sağlık çalışanlarını fiili hizmet süresi zammının nasıl uygulanacağına ilişkin sendikamızın da dahil olduğu bir komisyon kurularak çalışmalara başlanmalıdır.

 

13. Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları personeline muayene önceliği verilmelidir.

14. Memur olup da gerekli şartları taşıyanlar VHKİ kadrolarına sınavsız atanmalıdır. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.