Sağlık-Sen'in Bölge Divan Toplantısı Diyarbakır'da Yapıldı

Sağlık-Sen'in Bölge Divan Toplantısı Diyarbakır'da Yapıldı

Sağlık-Sen'in Bölge Divan Toplantısı Diyarbakır'da Yapıldı

Diyarbakır Bölge Divan Toplantımız, Genel Başkanımız Metin Memiş, Genel Başkan Yardımcılarımız Kemal Çırak, Mutlu Kaya ve Abdülaziz Aslan’ın yanı sıra Diyarbakır, Adıyaman, Batman, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Elazığ Üniversite Şubesi, Hakkari, Kars, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van ve Kahramanmaraş Şube Başkanları, yönetim kurulu üyeleri, temsilciler ve çok sayıda üyemizin katılımı ile yapıldı.

2015 Yılı Ek Ödemelerin Emekliliğe Yansıtıldığı Yıl Olsun

Divan Toplantısı’nın açılışında konuşan Genel Başkanımız Metin Memiş, gündemdeki konulara yönelik değerlendirmelerde bulundu. Genel Başkanımız Metin Memiş, sağlık çalışanlarının ek ödemelerinin emekliliğe yansıtılmamasının büyük bir kayıp ve eksiklik olduğunu kaydetti. Memiş, “Gerçek maaşları çok düşük olan sağlık çalışanlarının maaşları, 666 Sayılı KHK ile getirilen ek ödemeyle iyileştirilmeye çalışılıyor. Ancak verilen bu ek ödemeler emekliliğe yansıtılmıyor. Emekli olduklarında aldıkları toplam para yerine, sade maaşları üzerinden işlem görüyorlar. Ayrıca mevcut alınan sabit ücretlerin 2015 yılında 666 sayılı KHK’ya göre ödenen sabit ek ödemelerin kat sayılarının 20 puan artırılması konusunda mücadelemizi sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Lisans tamamlama konusunda gerekli yasal düzenlemenin yapıldığını hatırlatan Memiş, YÖK ve Sağlık Bakanlığı ile görüştüklerini, sağlık çalışanlarının lisans tamamlama beklentisini en kısa sürede karşılayacaklarını kaydetti.

Yıpranma payı konusunda da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile sürekli görüşme halinde olduklarını da ifade eden Memiş, “Geçtiğimiz günlerde bir çalıştay düzenleyerek konuyu detaylı bir şekilde ele aldık. Konunun çalışandan bürokrasiye kadar tüm taraflarını buluşturduk ve önerilerimizi hazırladık. Çıkan sonucu ilgili bakanlıklara sunduk. Bütün sağlık çalışanları yıpranma payından faydalanma hakkı elde edene kadar mücadelemiz ve çalışmalarımız sürecek” şeklinde konuştu.

Geleceğimiz İçin, Çocuklarımız İçin Hizmet Sendikacılığı İle Hareket Ettik

Çocukların geleceklerinden endişe duymamak, güçlü bir Türkiye adına hizmet sendikacılığı ile hareket ettiklerini söyleyen Memiş, “Bu anlayışla her seferinde söylediğimiz gibi yine söyleyeceğiz. Ülkenin geleceğine darbe vurmak isteyen çetelere karşı da mücadele zihniyete karşı ortak akıl mitingleri ile meydanlara millet adına indik.” dedi.

Referandum sürecinde darbecilerin yargılanması ve darbe anayasasının kalıntılarını temizlemek için ‘evet’ dediğimiz söyleyen Genel Başkanımız Memiş, çözüm sürecinin önemine de vurgu yaptı. Ortadoğu'da kan gölüne döndürülmüş ülkeler üzerinde bakarak Türkiye’nin birlik beraberlik içerisinde güçlü bir ülke olmasından başta küresel güçler ve içerimizdeki işbirlikçilerin rahatsız olduğunu belirten Memiş, “O süreçle beraber gezi eylemleriyle 3-5 ağacı bahane ettiler. Bu ülkede darbe istediler. Millet sayesinde izin verilmedi. Arkasından 17 ve 25 Aralık operasyonları ile bu ülkede yargı darbesi yapmak isteyenler oldu. Milletimizin feraseti sayesinde önlendi. Amaç bu ülkeyi bölmekti. 7-8 Ekim olaylarında Kobani'yi bahane ederek oynanan derin oyun ve senaryo ortaya konuldu. 41 can gitti. Ama şunu açık bir şekilde gördük: Bunu yapanların esas derdi Kobani veya Kürtlerin hakları falan değildi. Olay sadece Türkiye'yi bölme operasyonu ve çözüm sürecini sekteye uğratma operasyonuydu. Bizler batıda bu durumu anlatıyoruz. Birileri çözüm sürecini istemiyor ve bitirmek için elinden geleni yapıyorlar. Biz buna izin vermeyeceğiz. Çözüm süreci aynı kararlılıkla devam edecektir. Saçları sakalları var diye insanlar katledildi. Cizre'de dün yapılan eylemlerde özellikle evleri yakıldı. Provokasyona müsaade edildi, ancak ne yaparlarsa yapsınlar çözüm süreci başarıya ulaşacak, bu millet birlik ve beraberlik içinde her sorunun üstesinden gelecektir” dedi.

Çözüm Süreci, Bölge Halkının Yüzünü Güldürdü

Memur-Sen ailesi olarak kim ne derse desin bu süreçte ülkenin geleceği açısında bölge insanın ve çocuklarımızın geleceği adına çözüm sürecine evet dediklerini belirten Genel Başkanımız Metin Memiş, daha sonra şunları kaydetti: “Artık analar ağlamasın ve gözyaşları dökülmesin, şehit cenazeleri gelmesin. Ülkenin kaynakları terörle mücadeleye değil ekonomiye, oradan da milli gelire yansıtılsın. ‘Çözüm sürecine evet dediniz de ne oldu’ diyenlere karşı diyoruz ki; Bakın 2 veya 2,5 yıldır çözüm sürecinin getirmiş olduğu güzellikleri yaşadık. Hep beraber bu bölgenin insanları yıllardır çıkamadığı yaylasına ve dağına çocuklarıyla birlikte piknik yapmaya gitti. Bu bölgeye memur olarak atanan arkadaşlarımız gönül rahatlığıyla geldi. Çocuğunu asker olarak bölgeye gönderen aileler gönül rahatlığıyla gönderdi. Her şeyden ötesi cumartesi anneleri diye anneler vardı. Hatırlarsınız sizler. O anneleri kameraların karşısına geçirip ‘katil devlet çocuğumuzu elimizden aldın geri ver’ dedirttiler. Devleti bölge halkını düşman ettirdiler. Allah'a hamd olsun ki anneler, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapıp, ‘katil PKK çocuğumuzu ver, çocuklarımız terörist olmasın okusun’ dediler. ‘Silah değil kalem tutsunlar’ diye haykırdılar. İşte çözüm sürecinin bu ülkeye katmış olduğu en büyük güzellik budur” diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.