Saray'da Neler Konuşuldu?

Saray'da Neler Konuşuldu?

Başbakan Yardımcısı Arınç, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki Bakanlar Kurulu sonrası önemli açıklamalar yaptı.

Arınç'ın açıklamalarından satırbaşları:

CİZRE'DEKİ OLAYLAR

Cizre'deki olaylara ilişkin, "Bu sadece bir asayişsizlik olayı değil, aynı zamanda Çözüm Süreci'ni de yakından ilgilendiriyor. Yine Cizre konusu gündeme geldiğinde, bunun bir siyasi boyutunun da olabileceği düşünülüyor.

haber-video-004.jpg

"BU TOPLANTILAR RUTİN OLARAK SARAY'DA YAPILMAYACAKTIR"

Bu tür toplantıların periyodik olarak yapılması gündeme gelmemiştir. Müteakip Bakanlar Kurulu toplantımız 26'sında Başbakanlık'ta yapılacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız ilerleyen süreç içinde tekrar bir toplantıya başkanlık etmek isterse buna karar verirler. Ama rutin olarak bu toplantılar yapılmayacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız ne zaman isterse Anayasal yetkisini kullanacaktır.

4 ESKİ BAKAN İÇİN OYLAMA

Bakanlar Kurulu toplantısında bu konu gündeme gelmedi. Parlamenter sistem Türkiye'de işlemektedir. Herkes kendi yetkisi ve sorumluluğu içinde hareket ediyor. 

BAŞKANLIK SİSTEMİ İDDİALARI
Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki toplantıyla 'başkanlık sistemine geçiş yapıldığına' ilişkin eleştiriler yapılıyor, bunu doğru buluyor musunuz" sorusuna, "Bunlar o kadar temelsiz düşünceler ve iç politika yani günlük politika içinde o kadar tüketilen, sakız gibi çiğnenen konular ki bunların ciddiyeti konusunda lütfen herkes çok dikkatli olsun.

PARALEL YAPI VE FETHULLAH GÜLEN

Biz bir hukuk devletiyiz, hukuk içerisinde herkes yaptığının karşılığını mutlaka görecektir. Ama o bölgede yaşanan olaylarda eğer paralel devlet yapılanmasıyla ilgili bir irtibat söz konusuysa bu gerçekten yaşadığımız olayların vahametini göstermesi bakımından da ilginçtir. Paralel devlet yapılanması, adı ne olursa olsun mücadele etmemiz gereken ve kesinlikle müsamaha etmeyeceğimiz bir yapıdır.

Farklı sebeplerle haklarında soruşturma açılan kolluk kuvvetleri var. Bunlar sadece Şırnak ya da Hakkari için konuşulmadı. Paralel yapıyla bazı işbirliklerinin olduğu gündeme geldi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.