İbrahim Hakkı CELİS

İbrahim Hakkı CELİS

Sarıklı İhtilalciden Takkeli Darbeciye

Tarih tekerrürden ibarettir. Bugün yaşanan pek çok şey benzerleri ile geçmişte de tekrar etmiştir.  23 Mayıs 1878 'de Şehzadebaşı Camii'nde vaazlarıyla meşhur Muhbir gazetesi yazarı Ali Suavi etrafında kandırdığı 600 kişi ile Beşiktaş'taki sarayda tehcir hayatı süren Sultan V. Murat'ı kurtarıp ihtilal yaparak Sultan Abdülhamit'i tahtan indirmeyi tasarlamıştır. İhtilal girişimi için Beşiktaş'taki saraya yürüyen kalabalığı Beşiktaş Karakol amiri Hasan Paşa karşılamış ve bir sopa darbesiyle Ali Suavi'yi öldürerek ihtilal girişimini sonlandırmıştır.

                15 Temmuz 2016 tarihinde ise yine camilerde vaazlarıyla meşhur birinin halk tabanında karşılığı olmayan ama Ali Suavi'den daha kanlı planladığı darbe girişimiyle Türk halkının iradesine ipotek koymaya yeltenmiştir. Kurgusu itibariyle iki olay da ne kadar birbirine benzemektedir. Dışarıdan desteklenen ve dış güçlerin emellerine hizmet eden yapıların ülkemiz için hayır düşünmeleri hayal bile edilemez. O gün Hasan Paşa'nın cesareti ülkemizi tehlikeden kurtarmış bugün ise kahramanlık destanı yazmış milletimizin cesareti darbecilere haddini bildirmiştir. Bu millette kahraman eksilmez.

                O gün darbe milli olan ve Türk Devletialisine sahip çıkan Ulu Hakan Abdülhamit Han'a yapılmaya çalışılmıştır.  Yıllarca aldatılmış aydınlarımızın Abdülhamit Han 'a karşı tutumları neticesinde Ulu Hakan'ın tahtan uzaklaştırılmasıyla ülkemizin düştüğü durum ortadadır. Sonradan Rıza Tevfik gibi nedamet getirmek de fayda etmemiştir. O gün Ulu Hakan'a ihtilal yapanlar, ihtilala göz yumanlar bugün oluk oluk akan Müslüman kanının yegane müsebbipleridirler. Emperyalist güçlerin emellerine hizmet eden, değirmenlerine su taşıyanlar bugün de yarında olacak ve kirli işlerini sürdüreceklerdir. Önemli olan düşmanın ne yaptığı değil bizim ne yapmadığımızdır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan milletimizin önüne konulmuş yeni bir turnusol kağıdı misalidir. Zira milletimizin kaderi onun kaderi ile özleşmiştir. Emperyalistler de bunun farkındadırlar. Dün nasıl Abdülhamit Han'a karşı içteki mihrakları saf dimağları kullanmışlarsa bugün de aynı derttedirler.  Bu millet bir kez daha 1908 darbesine müsaade etmeyecektir. Devrin Abdülhamit'i bu sefer asla emperyalist güçlere boğun eğmeyecektir. 15  Temmuz gecesi canını ortaya koyan milletimiz bütün dünyaya bunu ilan etmiştir. Madem tarih bir tekerrürdür bu sefer aynı tuzağa düşmeyeceğiz.

                Bu darbe girişiminde en büyük takdir bir milyona yaklaşan üyesiyle devasa bir sivil toplum  örgütü olan Memur-Sen'in kıymetli başkanı Ali Yalçın'dır. Sayın başkanın duruşunu tarih kaydetmiştir ve unutmayacaktır. Darbecilerin ilk teşebbüslerinden itibaren sahada olan ve canını bütün yüreğini ortaya koyan Sayın Başkan'ın bu tavrı milletimize cesaret vermiştir. Onun sahada olması her yönüyle kıymetlidir. Zira bir milyonluk Memur-sen ailesinde mutlak karşılığı olan bir  liderdir.  Tarih Sayın Başkanı bu duruşuyla hep yad edecektir. Darbecilere karşı yapılan millet darbesinin önemli mimarlarından bir de Memur-sen ve onun kıymetli Başkanı olmuştur. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.