1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sayılarla, Gülen örgütünün bitişi
Sayılarla, Gülen örgütünün bitişi

Sayılarla, Gülen örgütünün bitişi

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) 17-25 Aralık darbe girişiminin ardından her geçen gün güç kaybetmeye devam ediyor.

A+A-

FETÖ'NÜN DURUMU

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) 17-25 Aralık darbe girişiminin ardından her geçen gün güç kaybetmeye devam ediyor. Yargıdan bürokrasiye, eğitimden askeriyeye devletin her birimine sızan örgütün geldiği nokta nasıl bir çöküş içerisinde olduklarını gösteriyor. Himmet akışının neredeyse tamamen bittiği, sohbet toplantılarının sıfırlandığı, hizmet dışından gelen paraların kesildiği FETÖ, yurtlarının ve evlerinin kapısına da kilit vurmaya başladı. Örgüte bağlı kolejlerde artık maaşlar yarım ödenirken yüzde 35 civarında öğretmenin işine de son verildi. Çarkı döndürebilmek için her yıl 750 milyon liraya ihtiyaç duyan FETÖ kesilen himmet paraları, eriyen şirketleri, kapanan dershaneleri ile tam bir panik havasında. Türkiye'de artık zarar etmeye başlayan örgüt şu an yurtdışına kaçırdığı ve elinde tuttuğu 17 milyar dolar ile çarkı döndürmeye çalışıyor. İşte Paralel Yapı'nın 17-25 Aralık öncesi ve sonrası Türkiye ve yurt dışındaki durumu...

KUMPASÇI ÖRGÜT DAĞILMAK ÜZERE

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 17-25 Aralık darbe girişiminin ardından büyük bir bozguna uğradı. Cemaate yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre örgüt her geçen gün her alanda erimeye devam ediyor. 17-25 Aralık operasyonu öncesine kadar büyük bir güç haline gelen FETÖ, bu darbe girişiminin ardından alınan önlemler ve halkın sağduyusuyla kan kaybına uğradı. Devlet kadrolarındaki örgütlenmelerinden eğitim ve yurtdışı kaynaklarına kadar her alanda küçülen ve maddi birikimlerini ülke dışına kaçırmaya başlayan FETÖ'nün son fotoğrafı örgütün dağılmak üzere olduğunun göstergesi...

ÖRGÜTE HİMMET YARDIMLARI KESİLDİ
17-25 Aralık darbe girişimi öncesinde örgüte bağlı olmayan vatandaşlardan himmet adı altında toplanan yardımlar %25 civarında iken bu oran şu an sıfıra gerilemiş durumda. Örgüt toplum nezdinde güvenini kaybettiği için kimse bir kuruş dahi vermiyor. Kendi içlerinde eskisi gibi sık bir araya gelemedikleri ve maddi kayba uğradıkları için örgüt üyeleri de yardımı iyice azalttı. Örgütün mütevelli (örgüte bağlı yönetim kadrosu) ve sohbet gruplarından alınan himmet yardımları genel bütçesinin %48'ini oluştururken bu oran gerileyerek %12 seviyelerine indi. Örgütün kendilerine bağlı holding, eğitim kurumları, medya gibi kurumlarından elde ettiği gelirler ise kelimenin tam anlamıyla dibe vurmuş durumda.

YILLIK 25 MİLYAR CİROLARI VARDI
Kendilerine bağlı kurum ve kuruluşların ticari faaliyetleri ve sohbet toplantısı adı altında topladıkları himmet yardımlarıyla yıllık 25 milyar liralık gelire sahip olduğu düşünülen FETÖ'nün büyük bir mali çıkmaz içinde olduğu kaydediliyor. FETÖ'nün neredeyse tamamına yakın eriyen bu parasıyla ihanet şebekesini çalıştırması zor görünüyor. Hali hazırdaki mevcut durumunu devam ettirmesi için hiçbir şey yapmasa bile örgütün yıllık 750 milyon liraya ihtiyacı olduğu ortaya çıkıyor. Ancak bugünkü erime göz önününe alındığında ve bu parayı da artık toparlayamayacağı için örgüt işçi çıkararak ve bazı birimleri kapatarak küçülmeye gitmek zorunda.

HİMMET PARALARI İSRAF EDİLİYOR
Örgütün bugüne kadar bu gelirlerden 10 yıl boyunca elde ettiği 17 milyar dolarlık karın şirket ve kişiler vasıtalarla Avrupa, Kanada ve Amerika'ya kaçırıldığı ifade ediliyor. Himmet paralarından elde edilen bu paranın akibetinin ne olacağı ise örgüt lideri Gülen'de saklı. Ancak cemaate yakın kaynaklar bu paraların belirlenen 10-15 isim arasında bölüşebileceğini belirtiyorlar. Zira bunun bir örneği daha önce himmet paralarıyla Kıbrıs'ta kumar oynayıp, alem yapan Samanyolu Holding A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı ve Mali İşler Koordinatörü Ekrem Yalvak'da görülmüştü. Bu paraların nasıl harcandığının son örneği ise apar topar yurtışına kaçan savcı Zekeriya Öz'ün instagram hesabından paylaştığı fotoğrafta ortaya çıkmıştı. Kaçak Öz'ün yaklaşık 7 milyon lira değerinde Bugatti Veyron marka bir otomobilin önünde poz vermesi bu paraların nerelere gittiğini de açıkça gösteriyor.

 

 

 

HAKİM VE SAVCI GRUPLARI DAĞILDI
17-25 Aralık darbe girişimi öncesinde hakim ve savcılar arasında Türkiye genelinde 1100 kişilik ana sohbet grubu ve bununla bağlantılı 1300 kişilik sohbet grubu olan olan FETÖ, örgüte sempati duyan 2000 hakim ve savcıyla da yakından ilgileniyordu. İlgilendikleri bu kişileri himmet paralarıyla yurtdışına götürüp gezdiren, lüks otellerde ağırlayıp kendi saflarına çekmeye çalışan FETÖ'nün şu anki tabloda ana sohbet grubu 800'e, sohbet grub ise 100 kişiye düştü. Göz boyayıp kendi saflarına çekmek istedikleri iki bin kişilik grubun ise tamamı dağıldı. Yani 4400 kişilik hakim ve savcılardan geriye 900 kişi kaldı. Kalan gruplar ise tedbir açısından bireysel hareket etmeye başladı.

FUAT AVNİ'YE BİLGİLERİ MAHKEME KATİPLERİ VERİYOR
Örgütün yargıdaki yapılanmasında hiç göze alınmayan ama çok önemli işlevleri olan mesleklerden birisi de mahkeme katipleri. Mahkeme katipleri savcının yapacağı işlemleri yapan kişiler olduğu için her türlü operasyon bilgisini anında Fuat Avni ile bağlantılı isimlere göndermekle görevli. Türkiye genelinde 5500 mahkeme katibini kendisine bağlayan örgütün şu an bu sayısının 3250 kişiye düştüğü ifade ediliyor. Eğer katipler engellenirse Fuat Avni'nin istihbarat ağının sıfırlanacağı belirtiliyor.
2009-2013 arasında hapishanelere alınan infaz koruma memurlarının % 75 oranında örgüt listesindenolduğu kaydediliyor. Bu grubun son ayrılan ve ayrılmayan güncel rakamı bilinmiyor, ama infaz koruma memurları mahkumlarla ilgilenip istihbarat sağlıyor hem de bu kişiler örgüte kazandırılıyor.

EMNİYET TEŞKİLATI'NDA BÜYÜK ÇÖKÜŞ VAR
17-25 Aralık darbe girişiminin önce düz polis olarak Emniyet Teşkilatı'nın %65'ine hakim olan örgüte bağlı polislerin oranı şu an %25'e gerilemiş durumda. İdari kadroda görevli örgüte bağlı polislerin oranının da %70'ten %35'e düştüğü bildiriliyor. En büyük çöküş ise emniyetin komiser kademesinde. Emniyette %85 civarında olan örgüt mensubu komiser oranı şu an %8. Bir çoğu gözaltına alınarak deşifre olan, bir çoğu emekliye sevkedilen polislerden hala görevde olanlar ise artık bireysel hareket ediyor ve ihbar endişesiyle bir araya gelmekte zorlanıyorlar.

 

 

 

ASKERİYE EN TEMKİNLİ OLDUKLARI YER
FETÖ yapılanmasının en gizemli ve girift oldukları alan ise askeriye. Tedbir nedeniyle her zaman bireysel hareket etme talimatı alan askeri yapılanmada örgüt daha önce % 25 civarında bir insan unsuruna sahipti. Alınan önlemler ve gelen istihbaratla bu oranın %15'e gerilediği belirtiliyor. Diğer devlet kurumlarına oranla askeriyede organize bir hareketlenme içerisinde olamayan ve talimatları ancak kuryeler vasıtasıyla alan örgüt üyeleri oldukça sinsi hareket ediyorlar. Ancak örgüt, alınan son tedbirlerle askeriye içine kendi mensuplarını yerleştirme kabiliyetinin yarısını kaybettiği belirtiliyor. Örgütün şimdi tek beklentisi komuta kademesine kendi kriptolu elemanlarının gelmesi...

MİLLİ EĞİTİM YAPILANMASI ÇÖKTÜ
17-25 Aralık darbe girişiminin öncesinde Milli Eğitim Bakanlığı kadrosunun %11'ine müdür, müdür yardımcısı ve öğretmen olarak hakim olan FETÖ, eğitim yapılanmasında da ciddi bir kayıp içinde. Milli Eğitim'de üst düzey beyin takımı olarak faaliyet gösteren ve mütevelli denilen bu grubun oranı şu an %6'ya gerilemiş durumda.

DİYANET YAPILANMASI DARALIYOR
FETÖ'nün Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı imam ve müftü yapılanması da büyük bir erime içinde. Daha öncesinde teşkilatın %7'sine ana mütevelli grubuyla hakim olan örgütün mütevelli grubu %4'e geriledi. Diyanet'te %21 olan sohbet grubu ise dağılarak %3'e düştü.

DOKTOR VE MÜHENDİSLER TERK ETTİ!
17-25 Aralık darbe girişiminin öncesinde doktor ve mühendislerin geneli içinde %2 olan ana mütevelli oranı %1'e düşerken, yine yandaş çekmek için oluşturulan ve %12 olan sohbet grubu ise tamamen dağıldı. Artık doktorlar ve mühendisler için kurulan sohbet grubu kalmadı.

DERSHANELER DE YARIM MAAŞ ÖDENİYOR
Örgütün en güçlü olduğu alan olan dershaneler son yasal düzenlemenin ardından eskiye oranla %50 kapasiteyle çalışıyor. Öğretmen maaşlarının ise ancak %50'si ödeniyor. Öğretmenlerin tümü yarım maaşa ikna edilmiş durumda. Örgüt "Bunlar bir gün düzelecek, kalan paranızı vereceğiz" diye öğretmenleri ikna etmeye çalışıyor. Örgüte bağlı 60 bin civarındaki dershanede görev yapan öğretmenlerin %5'i işten çıkartıldı, %25'i de çıkartılmak üzere. Örgüt, eğitimdeki gücünü kaybetmemek için öğretmenlerinin Milli Eğitim'e geçmeleri yönünde adımlar atıyor.

KOLEJLER DE HEM ÖĞRENCİ SAYISI AZALDI HEM ÖĞRETMEN
FETÖ'ye bağlı kolejler de erime trendine girdi. Kolejler artık %40 kapasiteyle ve zararına çalışıyor. Küçük illerde yer alan kolejlerin kapısına öğrenci bulunamadığı için kilit vurulmak üzere. Bu kolejlerde görev yapan öğretmenlerden %35'inin işine son verilmiş durumda. Kolejlerin bir çoğunda da maaşlar yarım ödeniyor. Sadece Marmara bölgesi ve İzmir'deki kolejlerin maddi durumunun iyi olduğu kaydediliyor.

ÖRGÜT, EV VE YURTLARDAKİ EŞYALARI SATIYOR
FETÖ'nün hem eleman devşirdiği hem de toplu beddua seanslarının yaptırıldığı yurtların ise %65'i kapandı. Mevcut yurtlar ise kira yerinel şahıs üzerine olduğundan zoraki devam ettiriliyor. Doluluk oranı çok düşük. Yurtları yeniden toparlamak için imaj değiştirip şahıslar üzerine açmaya çalışıyorlar. Bu yüzden de bazı öğrenciler burasının örgüte ait olduğunu bilmeden kayıt yaptırıyor. Ama durumu fark eden öğrenciler anında ilişiği kesiyorlar.
Örgüte bağlı olan ve sayıları binlerle ifade edilen evlerin ise %70'i kapanmış durumda. Bu evlere öğrenci bulunamadığı ve tekrar açılma ümidi olmadığından dolayı evdeki eşyalar satılmaya başlandı. Eşyalar örgüt evlerinden depolara götürülerek satılıyor.

ESNAF, ÖRGÜTE KARŞI KEPENK KAPATTI
Esnaf yapılanması Gülen Örgütü'nün belkemiğini oluşturan canlı para musluğu idi. Göstermelik yurtdışı gezileriyle 'kafalanan' esnaflardan bazen duygu sömürüsü bazen de tehditle milyarlarca lira himmet toplayan örgüt artık bu nakit akışını kaybetti. Gülen Örgütü'ne katılan esnaf gruplarının %20'sini ana mütevelli, %80'ini sohbet grupları oluşturuyordu. 17-25 Aralık operasyonlarından bu yana ana mütevelliden %35'i, sohbet guruplarının %95'i FETÖ'yü terk etti. Sohbet grupları tüm Türkiye'de neredeyse sona erdi. Ana mütevelliler de kendi aralarında birebir görüşmeyi kuryeler aracılığıyla gerçekleştiriyor ve oldukça düşük olan para trafiğini bu şekilde yönlendiriyorlar.

FETÖ'NÜN YURTDIŞINDAKİ EĞİTİM FAALİYETLERİNE BÜYÜK DARBE
17-25 Aralık operasyona kadar yurtdışında eğitim faaliyetleri adı altında örgütlenen FETÖ, darbe planının ortaya çıkmasının ardından yurtdışında da büyük kayba uğradı. İşte yurtdışında FETÖ yapılanmasının son durumu:

NAHÇIVAN: FETÖ'ye bağlı 3 kolej, 3 dershane, 2 gazete bürosu, 1 öğrenci yurdu bulunuyordu. Bu kurumların tamamı kapatıldı ve örgüte bağlı olarak çalışan kadronun tamamı sınır dışı edildi.

AZERBAYCAN: Azerbaycan'da oldukça güçlü olan Paralel Yapı'ya ait 28 kolej, 28 dershane, 1 üniversite, 1 gazete matbaası, 20 gazete bürosu, 1 Tv, 1200 öğrenci evi, 3 öğrenci yurdu bulunuyordu. Son gelişmeler üzerine bütün evler kapatıldı. Kolej ve dershaneler ile üniversite el değiştirerek devam ediyor. Bunlar devlet şirketine geçti. Gazete ve tvler sıkı denetimler altında yayınına devam ediyor.

KAZAKİSTAN, TÜRKMENİSTAN, TACİKİSTAN, KIRGIZİSTAN, TATARİSTAN, YAKUTİSTAN: Bu ülkelerde FETÖ'ye bağlı okulların mülkiyeti tamamen devlete geçti.

ÖZBEKİSTAN: Özbekistan daha önceden cemaatin bütün kurumlarını zaten kapatmıştı.

SENEGAL, GABON, SOMALİ: FETÖ'ye bağlı bütün kurumlar tamamen kapattı. Diğer Afrika ülkelerinde de yoğun denetimler var. Bu ülkeler de bu kurumları kapatma hazırlığında.

BALKANLAR: Kosova FETÖ'ye bağlı kurumları kapattı. Diğer Balkan ülkeleri ise örgüte bağlı kurumları sıkı denetim altına aldı. Bu ülkeler buradaki eğitim kurumlarını Milli Eğitim Bakanlığı'na devretmeye hazırlanıyor.

FETÖ'ye bağlı okullar ABD ve AB ülkelerinde varlıklarını sürdürmeye devam etseler de bu ülkelerde yaşayan Türk vatandaşları yardımlarını tamamen kestiği için Paralel Yapı güç durumda kaldı.

Sabah

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.