SEÇMELİ DERSLERİ TERCİH ETMEK NEDEN ÖNEMLİDİR?

SEÇMELİ DERSLERİ TERCİH ETMEK NEDEN ÖNEMLİDİR?

 

Eğitim sistemimiz içerisinde seçmeli dersler her zaman yerini korumuştur ve her zaman tartışma konusu olmuştur. Son yıllara kadar seçmeli dersler, okul idarelerinin okuldaki öğretmen normu ve ders dağılımı zemininde değerlendirdiği bir konu olmuştur. Fakat 2010'lu yıllardan itibaren okullarda Kur'an-ı Kerim, Siyer, temel dini bilgiler  dersleri öğrenci ve velilerin tercihlerine sunulmuştur.

Şu günlerde seçmeli derslerle ilgili paylaşımlar yapılmakta ve öğrenci ve veliler bu konuda bilgilendirilmeye çalışılmaktadır.  İnsanımız, iyi niyetinden olsa gerek, geçmişi çabuk unutmakta ya da elde ettiklerinin kıymetini tam bilememektedir. 19 Şubat 2016 tarihine kadar veliler ve öğrenciler seçmeli ders tercihlerini okul idarelerine bildirmek durumundadır. Bu tarihten sonra tercih yine okul idarelerine kalacaktır. Tecihlerini belirlemeyen öğrenciler, kendilerine hangi seçmeli ders verilirse bu dersleri kabul etmek zorunda kalacaklardır.

Neden bu kadar önemli seçmeli dersler? Her okul türünde ve kademesinde  geniş bir seçmeli ders havuzu bulunmaktadır. Zorunlu dersler, Türkiye'nin her yerinde okutulmaktadır ve tercih hakkı sunulmamaktadır. Fakat seçmeli derslerde öğrencilerin kişilkleri, akademik ihtiyaçları ve değerler eğitimi noktası devreye girmektedir.

Niçin Kur'an- Kerim dersi seçilmelidir? Çünkü Müslüman bir ülkede çocuklarını Müslümanca yetiştiremeyen bir büyük kitle bulunmaktadır. İnsanlar, evlerinde Kur'an dersini kendi başlarına veremezler. Eğitim  hayatının herhangi bir yerinde de bu dersi alabilecek bir zaman dilimi bulunmamaktadır. Gençlerin en büyük problemi değerlerinden ve kültüründen kopuk bir yaşam tarzı istemeleridir.

Hz. Peygamberin hayatı Siyer dersi yine seçmeli derslerin başında gelmektedir. Ortaokullarda ve liselerde siyer dersi öğrencilerin tercihlerine sunulmaktadır. Halk oyunları, satranç, İngilizce gibi derslerin seçilmesi de mümkündür. Fakat Hz. Muhammet'in  (SAV) hayatı konusunda rivayetlerden öteye gitmeyen, derme çatma bilgilerden başka bilgiye sahip değil toplumumuzun hemen her yaş grubu.

Bir futbolcunun, şarkıcının ya da artistin hayatını daha detaylı bilen fakat peygamberinin hayatını bilmeyen ve yaşam tarzına yabancı bir gençlik, cismi sizin olsa da zihni, fikri, düşüncesi sizin olmayan bir topluluk olarak karşınızda duracaktır. Siyer dersi sadecec Hz. Muhammet'in kronolojik hayat hikayesini değil, onun  Kur'an ışığındaki yaşam şeklini ve ümmetine referans olan hayat tarzını da anlatmaktadır. bu anlamda bu dersin seçilmesi İslam dininin nasıl yaşandığının ve yaşanacağının anlaşılması açısından da çok önemlidir.

Temel dini bilgiler dersi ise  öğrencilerin kendi inanç sistemlerini tanımaları ve diğer dinler konusunda yeteri kadar bilgi edinmeleri açısından önemlidir.

Kısaca gençler, bizim geleceğimiz ve varislerimizdir. Bedeniyle, kafasıyla, yaşam tarzıyla bizim olacak gençlerin yetiştirilmesi yine bizlerin çabalarıyla oalcaktır. Daha düne kadar evlerdeki Kur'an- Kerimler saklanırken, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin kaldırılması konuşulurken bu fırsatları veren Allah'a şükran anlamında kazanımlarımıza sahip  çıkmalıyız.

19 Şubat 2016 tarihine kalmadan okullara seçmeli ders tercihlerinin bildirilmesi önem arz etmektedir. Duyarlı  olmak ve gerekeni yapmak da siz kıymetli okuyucularımıza düşmektedir. vesselam.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.