Seçmeli Kur’an-ı Kerim dersi seçiliyor mu?

Eğitimde çok önemli değişimler ve gelişmeler yaşanmaktadır. Türkiye’nin genç nüfusuna bağlı olarak on yılları içine alacak bir planlama maalesef yapılamamaktadır. Eğitim sistemimiz üç beş yılda bir değişiyor, müfredat sürekli hareket halinde, sınav sistemleri her on yılda bir değişiyor, değiştiriliyor.  

Bu yazımızda özellikle seçmeli derslerle ilgi değerlendirmelerde bulunmak istiyorum. Bilindiği üzere ortaokullarda ve liselerde her öğrencinin almak zorunda olduğu temel dersler vardır. Bu dersler eğitim öğretim yılının ders yükünün yüzde yetmişini oluşturuyor. Kalan dersler öğrencilerin ve velilerin talepleri doğrultusunda tercih edilecek  dersin okutulması mantığına göre planlanmış durumdadır.

Seçmeli dersler, kim seçecek, ya da kim seçiyor konusu öneli bir konudur. Seçmeli dersleri, çoğu zaman öğrenci adına okul idareleri seçmektedir. Okul idareleri elindeki öğretmen kadrosuna göre bu dersleri seçmektedir. Bir okulda öğreten norm fazlası olmasın diye özellikle seçmeli dersin seçildiği bir vakıadır. Yanı öğrencilerin ilgi, ihtiyaçları değil, okul idaresinin ilgi ve ihtiyaçları seçmeli derslerin tespitinde ön plana çıkmaktadır.

Seçmeli derslerin mantığı öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre temel derslerin dışındaki derslerin belirlenmesi ve öğrencilere farklı alanlarda gelişme imkanı verilmesidir.

Seçmeli dersler arasında son yıllarda Kur’an-ı Kerim, ve siyer, yani peygamberimizin hayatı, dersleri tartışma oluşturmuştu. Bu uygulama Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin bile zorunlu ders olmaktan çıkartılması tartışmalarının yaşandığı dönemde halkımızın önüne bir imkân olarak sunuldu. Yani tüm lise türlerinde ve ortaokullarda öğrenciler Seçmeli Kur’an ve siyer, temel dini bilgiler derslerini seçebilecekti.

Bu uygulamanın başladığı yıllarda halkın büyük çoğunluğu heyecanlandı, özellikle çocuklarının bu dersleri seçmeleri konusunda okul idarelerini bile yönlendirdiler. Yani ortaokullarda, fen liselerinde, Anadolu liselerinde, meslek liselerinde artık Kur’an-ı Kerim ve siyeri nebi dersleri okutulacaktı. 15 yaşından küçüklerin camilerde açılan yaz kurslarına bile gidemediği bir dönemden hemen her yaş grubundaki öğrencilerin hem de okul sıralarında Kur’an eğitimi almaları, peygamberlerini tanımaları uygulaması bir devrimdi.

An itibarıyla edindiğimiz intibaya göre bu heyecan kalmadı. Okullarda artık seçmeli Kur’an ve siyer dersi eskisi gibi seçilmiyor. Özellikle Kur’an eğitimi almak isteyen veli ve öğrenci talebi yoksa kimse bu dersin seçilmesi için gayret göstermiyor. Elbette seçmeli matematik olsun, seçmeli edebiyat dersi, diksiyon, spor dersleri olsun; ama Müslüman bir ülkede Müslümanların kitabının okullarda öğretilmesi de karakter eğitimi, şuur ve değerlere sahip olma anlamında daha az önemsiz değildir.

Burada bir sıkıntıdan bahsetmek istiyorum. İmam hatiplerin sayıları arttı. Bu artış bir imam hatipli olarak beni memnun etmektedir. İmam hatip eğitimi alan öğrencilerin vatanına bağlılığı ve milletinin değerlerine saygısı herkesin takdirini kazanmıştır. Fakat her açılan imam hatip lisesi imam hatip meslek dersleri öğretmenine ihtiyaç duymaktadır.

Bu ihtiyaca bağlı olarak o bölgede, o şehirde meslek dersleri öğretmenleri imam hatip liselerinde toplanmaktadır. Veya alanında başarılı ve işinin ehli öğretmenler hemen görevlendirmeyle de olsa imam hatip liselerine çekilmektedir. Fakat Anadolu liselerinde, fen liselerinde, meslek liselerinde ya din kültürü öğretmeni bulunamamaktadır, ya da nitelik bakımından zayıf öğretmenlerle bu işi götürmeye çalışmaktadırlar.

Üzerinde durulması gereken konu, imam hatip liseleri dışındaki liselerde ve imam hatip ortaokulları dışındaki ortaokullarda seçmeli Kur’an-ı Kerim, siyer, temel dini bilgiler gibi karakter eğitimi açısından önemli derslerin seçilmesi ve seçtirilmesi için kaliteli çalışmalar yapılmalıdır.

Bu okullar, kaliteli din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleriyle okullar donanımlı hale getirilmelidir. Veya diyanet teşkilatından hafız olan ve kıratı düzgün olan din görevlilerinden yardım alınabilir. Aksi takdirde önümüzdeki yıllarda imam hatip okulları dışındaki okullarda bu dersler ya seçilmeyecek ya da boşa seçilen ve niteliksizlikten dolayı itibarsızlaşan dersler olarak öğrencilerin gözünde değer kaybedecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.