1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Selami Altınok Ankara Katliamı'yla ilgili o panodan rahatsız oldu
Selami Altınok Ankara Katliamı'yla ilgili o panodan rahatsız oldu

Selami Altınok Ankara Katliamı'yla ilgili o panodan rahatsız oldu

Selami Altınok Ankara Katliamı'yla ilgili o panodan rahatsız oldu

A+A-

İstanbul Küçükçekmece Akşemsettin İlkokulu’na kütüphane açılışı için gelen İçişleri Bakanı’nın Selami Altınok, okulun panosunda yer alan ve Eğitim-Sen'in astığı Ankara Katliamı ile ilgili "Üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız, isyandayız"ifadelerinden rahatsız oldu.

 

Okuldaki panonun fotoğrafının çekilmesinin ardından Küçükçekmece Kaymakamlığı, okul müdürünü arayarak sendika panosunun özellikle mi bu şekilde düzenlendiği sordu. Okul müdürü ise sendika panosuna kaymakamlığın karışamayacağını belirterek “Neden rahatsız oldunuz?”şeklinde verdi. Kaymakamlık ise okul hakkında inceleme başlatılacağı ifade ederek Eğitim Sen’in Akşemsettin İlkokulu işyeri temsilcisinin adını istedi.

Yaşananlardan sonra Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okullara gönderdiği bir yazıyla, Ankara Katliam'ında hayatını kaybeden Eğitim-Sen üyelerinin fotoğraflarını sendika panosunda paylaşılmasının “okul sendika mevzuatına uymadığını” belirterek,“Üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız, isyandayız” sözlerini “siyasi içerikli birtakım yazılar”olarak değerlendirdi.

Eğitim-Sen ise yaşananlarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, Kaymakam ve İlçe Milli Eğitim Müdürü kendilerini yasaların üzerinde görmekle suçlandı. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Yetkili makamlar, herhangi bir suç teşkil etmediği sürece bir sendikanın okul panosuna müdahale edilemeyeceğini bilmek zorundadır. Kaymakamın ve İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün sırf hoşlarına gitmiyor diye sendika panosuna hukuk dışı gerekçelerle müdahale hakkı yoktur ve bu tutumlarıyla açıkça 'sendikal faaliyeti engelleme' suçu işlemektedirler. Sendikamız, konunun insani ve vicdani boyutu bir tarafa, baştan sona hukuk dışı olan bu baskıcı zihniyet karşısında gerekli hukuki girişimleri başlatmıştır.

10 Ekim’de yakın tarihimizin en vahşi katliamının gerçekleşmesini engellemeyenler, katliamın ilk gününden itibaren kaybettiğimiz insanları anmamızdan rahatsızlık duyduklarını her fırsatta belli etmektedir. Ülke çapında yapılan çok sayıda anmaya iktidarın polisi acımasızca saldırırken, katliamda kaybettiklerimizi anmak amacıyla sendika bildirisini okuduğu için iki üyemizin açığa alınması ve çok sayıda üyemize soruşturmalar açılması dikkat çekici bir durumdur.

10 Ekim’den bu yana katliamı yapanlara göstermedikleri tepkiyi sendika üyelerimize, yönetici ve temsilcilerine gösterenler, katliamı lanetleyen üyelerimizi açığa alıp, çok sayıda üyemize soruşturma açanların 10 Ekim katliamı sonrasında hangi safta yer aldıkları ortaya çıkmıştır. Katliam sonrası acımızı paylaşmak, en azından bir başsağlığı dilemek yerine, düşmanca bir tutumla Eğitim Sen’e saldırmayı, faaliyetlerini engellemeyi tercih edenlere söyleyecek tek kelime sözümüz yoktur.

Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sendikalar hakkındaki yazısı aşağıdadır:

Odatv.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.