Sendika temsilcisi izin gününde ek ders alabilir mi?

Sendika temsilcisi izin gününde ek ders alabilir mi?

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun "Sendika üyelerinin ve yöneticilerinin güvencesi" başlıklı 18 .maddesi 5. fıkrasında

4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun "Sendika üyelerinin ve yöneticilerinin güvencesi" başlıklı 18 .maddesi 5. fıkrasında; "Sendika şubeleri en az 400 üye ile kurulur. Sendika şubesi bulunmayan il ve ilçelerde il ve ilçe temsilciliği kurulabilir. İldeki üye sayısı 100 ve daha fazla olan sendikanın il temsilcisi ile ilçedeki üye sayısı 50 ve daha fazla olan sendikanın ilçe temsilcisi haftada dört saat izinli sayılır." hükümleri ile

"İşyeri sendika temsilcileri ve sendika işyeri temsilcileri"başlıklı 23 .maddesi 2. fıkrasında; "İşyeri sendika temsilcileri, işyerlerinde kamu görevlilerinin işveren veya işyeri ile ilgili sorunlarını dinlemek, ilgili yerlere iletmek ve kamu görevlileri ile işveren arasında iletişim sağlamak amacıyla işyerinden seçilir. İşyeri sendika temsilcileri bu görevlerini işyerinde, haftada dört saat olmak üzere yerine getirirler ve bu sürede izinli sayılırlar." hükümlerine istinaden sendikaların il temsilcisi, ilçe temsilcisi ve işyeri sendika temsilcileri haftada dört saat izinli sayılmaktadırlar.

Sendikaların il temsilcisi, ilçe temsilcisi ve işyeri sendika temsilcilerinin haftada dört saat izinlerini nasıl kullanacakalrına dair DPB'nın görüş yazısı aşagıdaki haberimizdedir.

Peki; Sendika temsilcisi izin gününde ek ders alabilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Görevin fiilen yapılması" başlıklı 25.maddesi 3.fıkrasındaki; Bu Kararın 10, 14 ve ek 1 inci maddeleri ile 16 ncı maddesinin ikinci fıkrası uyarınca ödenen ek ders ücretleri, yarım günlük izinler hariç, her ne şekilde olursa olsun izinli ve raporlu olunan sürelerde ödenmez./B> hükümleri nedeniyle yarım günlük izinlerde ek ders ödenebilmektedir.

Sendikaların il temsilcisi, ilçe temsilcisi ve işyeri sendika temsilcileri haftada dört saat izinli olduklarında sendika temsilcisi eğer rehber öğretmen, okul/kurum yöneticisi ve ek ders alan diğer personel ise bazı durumlarda ek ders ücretlerinin kesilmemesi gerekmektedir.

Bu durumları "Hangi hallerde yarım gün izinlerde ek dersler ödenir?" haberimizde açıklamıştık.

Bu duruma göre ek derslerini Ek dersle ilgili esasların "Görevin fiilen yapılması" başlıklı 25.maddesi 3.fıkrasına göre;

a) Ek dersle ilgili esasların 10. maddesi,

b) Ek dersle ilgili esasların 14. maddesi,

c) Ek dersle ilgili esasların ek 1. maddesi,

d) Ek dersle ilgili esasların 16 ncı maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen durumlara göre alan öğretmenlerin, rehber öğretmenlerin, okul/kurum yöneticilerinin ve ek ders alan diğer personelin yarım günlük izinlerde ek dersleri kesilmeyeceğinden sendikaların il temsilcisi, ilçe temsilcisi ve işyeri sendika temsilcilerinin haftada dört saat izin kullanımlarında da ek ders ücretleri kesilmeyecektir.

Fakat Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın

"Görevin fiilen yapılması" başlıklı 25.maddesi 3.fıkrasında yarım günlük ek dersin;

a) Ek dersle ilgili esasların 10. maddesi,

b) Ek dersle ilgili esasların 14. maddesi,

c) Ek dersle ilgili esasların ek 1. maddesi,

d) Ek dersle ilgili esasların 16 ncı maddesi ikinci fıkrası,

 

kapsamında açıkça ödeneceği belirtilmiştir.

Bu maddeler dışındaki maddelere istinaden ek ders ücreti alanlara sendikaların il temsilcisi, ilçe temsilcisi ve işyeri sendika temsilcilerinin haftada dört saat izin kullanımları karşılığında ek ders ödemesi yapılamaz.

Örneğin sınıf/branş öğretmeni olan sendika temsilcisi sendikaların il temsilcisi, ilçe temsilcisi ve işyeri sendika temsilcilerinin haftada dört saat izin kullanımlarında ek ders ücreti alamazken, rehber öğretmen ve okul/kurum yöneticisi alabilecektir.

Aynı konuyu süt izni hususunda gündeme getirmiş idim sonrasında süt izninde ekders ödenmesi gerektiğine dair MEB görüş yazısı yayınlamıştır.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.