1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Serinlemek isterken gözünüzden olmayın
Serinlemek isterken gözünüzden olmayın

Serinlemek isterken gözünüzden olmayın

"Havuza girmeden önce gerekli önlem alınmazsa gözlerde konjonktivit ve keratit gibi ciddi sonuçlar doğuran hastalıklar ortaya çıkabilir."

A+A-

Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Pelin Yılmazbaş, yaz aylarında serinlemek amacıyla havuza giren bir çok kişinin bazı göz hastalıkları ile karşı karşıya kalabildiğini ifade etti.

Özellikle çok sayıda kişinin kullanımına açık olan havuzların vücutta su ile direkt temasının sindirim sisteminde, deride, kulakta ve gözde birçok hastalığa sebep olduğuna dikkati çeken Yılmazbaş, "Gerekli önlem alınmazsa gözlerde konjonktivit ve keratit gibi ciddi sonuçlar doğuran hastalıklar ortaya çıkabilir" dedi.

"Konjonktivit bulaşıcıdır"

Yılmazbaş, konjonktivit ve keratit oluştuğunda gözde kızarıklık, kaşıntı, çapaklanma, batma hissi, göz kapaklarında şişlik, kirpiklerde yapışma, ışığa karşı hassasiyet gibi şikayetlerin ortaya çıkabileceğini anlattı. Yılmazbaş, havuz ya da benzeri yerlerin kullanımı sonrasında bu şikayetlerin oluşması durumunda zaman kaybetmeden bir göz hastalıkları hekimine başvurulması gerektiğini söyledi.

Konjonktivitin bulaşıcı bir göz hastalığı olduğunu ifade eden Yılmazbaş, tek bir kişide görülse bile hastalığın tüm aile bireylerini etkileyebileceğini dile getirdi.

Bazı konjonktivit tiplerinin iyileşmelerinin çok uzun zaman alabildiğini aktaran Yılmazbaş, korneanın iltihaplanması olan ve daha ağır seyreden keratitin ise özellikle kontakt lens kullanıcılarında görülme olasılığının daha yüksek olduğunu belirtti.

Alerjik etkene uzun süre maruz kalınmasının göz yapısında kalıcı değişikliklere yol açabildiğini dile getiren Yılmazbaş, zamanında ve uygun tedavi ile iyileşebilen bu hastalıkların önemsenmemesi, hekime geç başvurulması ya da tedavinin uygulanmaması durumunda kalıcı görme azalması da ya da görme kaybı yaşanabileceğini ifade etti.

"Havuza girmeden önce duş alın"

Prof. Dr. Yılmazbaş, suya girmeden önce duş alınarak vücudun iyice temizlenmesi gerektiğini belirterek, havuz kenarında yemek yenmemesi, çocuk ve yetişkin havuzlarının ayrılması, dezenfektan solüsyon ile ayakların yıkanması, çocuklara havuz kullanımı öncesinde tuvalet eğitiminin verilmesi uyarısında bulundu.

Gözlerin su ile direkt temasını kesen su altı gözlüklerinin, göz hastalıklarından korunmada en etkili yollardan biri olduğunu söyleyen Yılmazbaş, şöyle dedi:

"Su altında gözlerin açılması, su içerisindeyken gözlerin kaşınması hastalık gelişimini kolaylaştırmaktadır. Kontakt lens kesinlikle kullanılmamalıdır. Klor ve türevi maddelere alerjisi olanların bu ortamları kullanmamaları ve denizi tercih etmeleri önerilir. Deniz suyundaki yüksek tuz miktarı, mikropların yaşaması için uygun bir ortam değildir. Fakat yüzeyi kirli, köpüklü, değişik renkte ve kokuda olan denizde yüzülmesi uygun değildir. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.